• Tel: 0212 244 66 00
  • info@yurtdisindaegitim.com.tr

Bulgaristan’da Üniversite - Eurostar Yurtdışı Eğitim

Türk nüfusunun sık bulunduğu ülkelerden bir tanesi olan Bulgaristan’da eğitim yaşamınız hiç zor olmayacak çünkü Bulgarcanın beraberinde Türkçe konuşulan diller içinde bulunmaktadır. üniversiteler Sofya,Stara Zagora,Burgas,Varna,Plevne ve Plovdiv şehirlerinde konumlandırılmıştır.

Bulgaristan’da okumak için üniversite sınavına girmenize gerek bulunmaz idadi mezunu olmanız yeterli olmaktadır. Eğitim başlangıç tarihleri okullara göre değişiklik göstermektedir genel tarih 15 Eylül-1 Ekim arasıdır. Eğitim ücretleri her yıl Bulgaristan milli Eğitim Bakanlığı’nın önergesiyle değişiklik göstermektedir. Eğitim dilleri ingilizce, Bulgarca, Fransızca ve Almancadır. Lisans eğitim süreleri 4 sene olup, Diş hekimliği 5 yıl, Eczacılık 5,5 sene, Tıp fakültesi 6 yıldır.

Yök denkliği bulunmakta ve diplomanız bütün Avrupa ülkelerinde geçerlidir. En bilinen üniversiteleri; Sofya Tıp üniversitesi, Sofya Teknik üniversitesi, Sofya Uluslararası ekonomi üniversitesi, Sofya inşaat ve Mimarlık üniversitesi, Avrupa Politeknik üniversitesi…

Bulgaristan şehirler arası ulaşımı da aşırı gelişmiştir. Her saat başı şehirler arası otobüs ve şimendifer bulunur. aynı zamanda her gün belirli saatlerde Türkiye’ye otobüs bulunur.

Bir öğrenci aylık 120 € ile rahatça geçimini sağlayabilir. yurt ve ev kiraları da epey bir ucuzdur.

Aylık ortalama hayat giderleri 250–300 Euro, bir dönemlik kitap ve vasıta gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır. Bir otobüs bileti 0,35 Euro’dur fakat öğrenciler 50 €’ya yıllık ulaşım kartları çıkartabilirler.

Ev kiraları aylık (eşyalı) ortalama 75 € civarındadır. Evlerin lüksü arttıkça kira bedelleri de artar ve bu fiyat 300 € ya kadar çıkabilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız…