• Tel: 0212 244 66 00
  • info@yurtdisindaegitim.com.tr

Macaristan’da Üniversite - Eurostar Yurtdışı Eğitim

Başkenti Budapeşte’dir. meşhur meydanı Kahramanlar meydanıdır. Nufusu iki milyondur. Cittadella tepesi Osmanlının emniyet tepesi şekilde kullandığı ve ülkenin en yüksek tepesidir. Budapeşte iki şehrin birleşmesinden oluşmakta yani Buda ve Peşte.. Buda ve Peşte’yi Tuna nehri ayırmakta… Tepede bulunan heykel Macaristan’ın özgürlük sembolü.. Margit Adası trafiğe tamamen kapalı ve Tuna nehri adanın iki yanından akıp geçmekte… Günün yorgunluğunu atmak için yerli ve yabancı turistlerin dinlenmek amaçlı şekilde uğrak noktayı olmuş… 1100 yıllık bir geçmişe sahip, bozulmamış mimari yapısıyla size tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Avrupa’nın en büyük parlamentolarından birine sahiptir. Sovyetler Sosyalist Cumhuriyeti’nin yıkılışının ardından 1990 yılındaki seçimle Macaristan aşırı partili sisteme geçiş yaparlar. Ve serbest sektör ekonomisini uygulamaya başlarlar. Macar Parlamento binası 1885 yılında yapımına başlanmış ve 1902 yılında bitmiştir. Macar Parlamento binası görkemli tarihi güzelliğiyle de aşırı çok turist çekmektedir. Parlamentoda bulunan kral tacı oldukça çok gez kaçırılmış en son 1975 de Amerika’ya kaçırılmış ve 2000 yılında tekrar Macaristan’a teslim edilmiş. on milyonluk nufusa sahip Macaristan’a bir yılda 35 milyon turist gelmektedir. Buda ile Peşte’yi bağlayan köprü Aslanlı köprüsü.. Girişinde ve çıkışında aslanlar bulunduğu için bu adı almış. Köprüyü oluşturan mimar “Köprüde bir hata bulursanız ben kendimi Tuna’ya atarım” fakat küçük bir çocuk köprüde hatayı bulur, aslan heykellerinin dili yok. Ve mimar kendini köprüden atar. sebebi ise Macaristan’da mimarlıkta mükemmellik aşırı önemlidir. Buda ve Peşte şehirleri 1873 yılında birleşmiş.

1884 yılında açılan meşhur Budapeşte Opera binası ülkenin gezilecek ciddi yelerinden biri…

meşhur Kahramanlar Meydanı’nda bulunan Andrassy Caddesi üstünde cafeler, mağazalar, müzeler bulunmakta…

15 ve 16. Yüzyılın başlarında yaşamış olan ve Kanuni Sultan Süleyman yönünden Budin’e gönderilen Gül baba, hoşgörüsüyle Türkçeyi ve Türklüğü kültürel olarak yaymış, asıl adı Cafer olan ozan bir Bektaşi dervişidir. Külahında gül taşıdığı için ismi Gül baba diye anılmış. Osmanlı izlerini taşıyan bu türbe gerek Macarlar gerekse Türkler nedeni ile ziyaret edilmektedir.

En meşhur şehirleri; Budapeşte, Debrecen, Miscolc, Szeged, Pecs, Kaposvar, Györ, Eger, Szekesfehervar, Kecskemet

Estergon, Budapeşte’nin 66 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Macaristan’ın ilk başkenti olan bu şehirde tarihle ilgilenenler için fazlasıyla cezbedici bir yer. şehrin içinde bulunan yapılardan en belirgin olanı; Estergom Kalesidir.

Bu kale yüzyıllarca Osmanlı imparatorluğuna ait olmuş bir yapıdır. şu zamanlarda ise, müzeye çevrilen yapının, içerisini dolaşmak kadar kalenin tepesinden görünen Tuna Nehri manzarasıyla da insanları büyülemeye yetiyor.

Türkiye’yle 1 saat geridedir ve uçuş süresi 2 saattir. ingilizce bilen bireyler yoğun şekilde fazladır. ılıman bir iklime sahiptir yazları sıcak, kışlar ise iç kesimlerde soğuk, kıyı kesiminde serin ve bulutludur. Türklere ispanya vizesi uygulamaktadır.

Yemekleri acılı ve baharatlıdır. Türk yemeklerine yakın bir tada sahiptir. En ünlü yemeği Gulaş, kul aşıda denilmektedir. Dana etinden yapılır ve içine kimyon salça ve defne yaprağı konulmaktadır. Meşe fıçılarında bekletilen şaraplarıyla ünlüdür. Tuna nehrinin manzarası eşliğinde yemeğinizi yiyebilir keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Vati Utka Caddesi’nde ki herhangi bir kafeye uğrayıp kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

şayet şarap seviyorsanız ve rahat bir ortamda müsait fiyatlarda yemekler yemek istiyorsanız Zeller Bistro ünlü mekanlardan biri…

eğer romantik bir akşam yemeği istiyorsanız Costes tam size göre…

Macaristan her yönüyle tam bir öğrenci cenneti…

Macaristan’da talebe olmak hayalin varsa..

Kararını süre kaybetmeden vermelisin ve bu mükemmel ülkede eğitim hayatına merhaba demelisin..

gelecek senin..

Kariyer senin…