Türkiye’den Yurtdışı üniversitelerine Yatay Geçiş

Türkiye’den Yurtdışı üniversitelerine Yatay Geçiş

Yurtdışı eğitimlere öğrencilere gelecek ve kariyer açısından çok büyük katkılar sağlamaktadır. Özellikle dil olmadan hiçbir işte yükselmenin mümkün olmadığı günümüzde dil eğitimini almanın en doğru yolu yurtdışı eğitimleridir. Öğrenciler yurtdışı eğitimleri ile farklı kültürleri, farklı insanları ve farklı ülkeleri tanıyıp keşfetme olanağına sahip olur. Bu da onlara iş hayatında ve özel hayatlarında daha doğru, hızlı ve yaratıcı kararlar alma olanağı sunar. Ancak eğitim dönemi başında bu fırsatı kaçıranlar için yeni fırsatlar da sunulmaktadır. Örneğin Türkiye’den yurtdışı üniversitelerine yatay geçiş ile eğitim aldığınız bölümde kaldığınız yerden eğitime yurtdışında devam edebiliyorsunuz.

Yatay geçişler için ülkelerin kendilerine göre belli şartları vardır. Örneğin eğitim süresi boyunca aldığınız puanlar ve başarı seviyeniz yatay geçiş önemli unsurlardır. Bazı ülkelerde yatay geçiş için sınav şartı aranırken bazılarında sınavsız puansız yalnızca talep ederek kayıt yaptırma avantajları sunulmaktadır. Hukuk, tıp, mühendislik, mimarlık, PDR, ekonomi, işletme başta olmak üzere okuduğunuz her bölüm için Türkiye’den yurtdışı üniversitelerine yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Türkiye’den yurtdışı üniversiteleri için yatay geçiş yapabilmek için en az 1. Sınıfı bitirmek gerekiyor. Tabi her okul için yatay geçiş ile öğrenci alma zorunluluğu yoktur. Üniversiteler kendi kontenjan ve eğitim şartlarına göre alım yapma veya yapmama hakkına sahiptir. Genel olarak yatay geçiş olanağının sunulduğu yurtdışı üniversitelerinde üniversite şartlarına uygun olmanız gerekiyor.

Gürcistan, Ukrayna, Almanya, Hollanda, Belçika, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Türkiye’den yurtdışı üniversitelerine yatay geçiş olanakları oldukça kolaydır. Yatay geçiş ile eğitime ara vermeden kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz, aldığınız diploma ile isterseniz o ülkede kalıp yüksek lisans yapabilir isterseniz Türkiye’ye dönerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Alacağınız diplomanın geçerliliği için döndükten sonra YÖK denklik sınavlarına katılıp gösterdiğiniz başarı ile kariyerinizde de adım adım yükseleceğinize emin olabilirsiniz. Özellikle alacağınız dil eğitimi ve deneyim size gelecekte tüm kapıları açacak önemli unsurlar olacaktır. Yurtdışı eğitimlerinde bilgi sahibi olmak ve sunulan imkânları zamanında değerlendirmek bir yılınızın daha kaybolmaması için son derece önemlidir.

Yurtdışı eğitimlerde öğrencilerin bazı endişeleri vardır. Vize sorunlarından konaklamaya, ülkenin yaşam koşullarından eğitim kalitesine kadar her detayın doğru olarak bilinmesi ve seçimde pişman olunmaması için profesyonel bir danışmanlık desteği almak önemlidir. Ancak bu şekilde öğrenciler daha cesur ve kararlı bir şekilde başvuru yapabilirler. Yurtdışına yatay geçiş, lisans, yüksek lisans gibi alanlarda eğitim başvurusu yapmak için birkaç ülkeye bağımlı değilsiniz. Artık eğitim kalitesinin yüksek olması bir ülke için en önemli şeydir. Bu yüzden birçok ülkede kaliteli eğitim sunan üniversiteler arasından seçim yapmanız mümkün. Türkiye’den yurtdışı üniversitelerine geçiş şartları ve kayıt için Euro star ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1