Azerbaycan Burs İmkânları

Azerbaycan burs imkânları Haydar Aliyev Bursları, sosyal aktivite bursları, başarı bursları olarak değerlendirilmektedir. İki dönem olarak verilecek olan burslar da üniversitenin göstermiş olduğu miktarlar ve bursun kapsadığı ödeme alanları belirtilmektedir.

Azerbaycan'da Eğitim

Azerbaycan Üniversiteleri Burs İmkânları

Azerbaycan’da okumak Türkiye’de okumaktan farksız olacaktır. Hemen hemen Türkçeye yakın bir dil ile konuşan Azerbaycan Türkiye’den giden öğrencileri kendi evlatları gibi kucaklamaktadırlar. Yılların getirmiş olduğu Türk özlemi ile bütün öğrencilerine üniversite kapılarını açmaları ve onları değerli bir birey olarak değerlendirmeleri öğrencilerin yurt dışı eğitimlerinde ilk sıraya koydukları ülkedir. Kendi ülkemiz gibi rahatlıkla girip çıkabileceğimiz kendi memleketimizin insanları gibi rahatlıkla konuşabileceğimiz Azerbaycan’da öğrenciler karşılıksız burs alarak okurlarsa sorunsuz bir eğitim hayatı geçirmiş olacaklardır.

Azerbaycan burs imkânları Haydar Aliyev Bursları, sosyal aktivite bursları, başarı bursları olarak değerlendirilmektedir. İki dönem olarak verilecek olan burslar da üniversitenin göstermiş olduğu miktarlar ve bursun kapsadığı ödeme alanları belirtilmektedir. Başarı bursu her dönemin sonunda ki öğrencinin başarı puanlamasına göre diğer yıl için belirlenmektedir. % 100 burslu olarak alınan başarılı öğrenciler not ortalamalarını yıl boyunca yüksek tutmak zorundadır. Okullarda belirlenen disiplin cezalarının niteliğine göre alınan burslar %50, %25 ve %100 olmak üzere geri ödemesi yapılacaktır. Her öğrenci Bir tane burs alabilme hakkına sahiptir.

Yurtdışı eğitimlerinde Azerbaycan burs imkânları dışında kendi ülkemizde burs imkânları sunmaktadır. Özellikle Azerbaycan’ın akraba ülke olması sıfatı nedeniyle aldığı her öğrenciye yükseköğretim ve lisansüstü bursları vermektedir. Her iki ülke arasında gerçekleştirilen Kültürel anlaşmalar sonucunda verilmeye karar verilmiş olan burslar bakanlıklar izniyle yapılmaktadır. Burs başvurularınızı yaparken iki ülkeye de başvuru yaparak şansınızı arttırabilirsiniz. Eurostar danışmanlıklarımız burslar için gerekli belgeleri kimlerin ne zaman, nasıl ve hangi zamana kadar burs alabileceğini sizler için paylaşmaktadır. Yılın dönem başında alınacak kayıtlar bakanlıklar tarafından tutularak seçilmektedir. Öğrencilerin gidiş nedenlerine özel olarak verilen bu burslarda başarısız öğrencilerin ve üniversitede sorun çıkaran öğrencilerin bursları kesilmektedir. Karşılıksız olarak başlayan burslar eğer ki öğrenci ceza almış ise tekrar ödemek koşuluyla istenmektedir.

Azerbaycan dışişleri bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin birlikte karar verdiği kanunlara göre Türkçe konuşan ülkelere giden öğrenciler için burs desteği her iki ülke tarafından da verilecektir. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan Türk dilini kendi ülkelerinde konudan ülkelerdir. Bu ülkeler Türk öğrencilerini ücretsiz olarak kayıt yaparak her ay bursların yatırılması da yardımcı olmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim danışmanlıklarımızda yapılacak olan bütün burs programlarını ister bürolarımıza gelerek isterseniz de internet aracılığı ile takip edebilirsiniz. Her yıl yenisi düzenlenen burs imkânları üniversitelerin öğrenci hizmetlerinde gösterilmektedir. Türkiye’den gidecek öğrenciler sınavsız olarak üniversiteler almaktadır ancak ülkemize gelecek olan Azerbaycan öğrencileri bu sınavlar göz önünde bulundurularak üniversitelere alınmaktadır. Başvuru tarihlerini kaçırmak istemiyorsanız eğitim merkezlerimizden alacağınız uyarıları dikkate almalısınız. Bıraktığınız üniversite kayıt formunuzda birlikte sizin için uygun olan tarihler geldiğinde eğitmenlerimiz haberdar olmanızı sağlayacaktır.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1