Rusya'da Üniversite

Rusya'da üniversite okumak sanılandan çok daha kolay. Eurostar yurt dışı akademik danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak sınavsız eğitim alın. Dünyanın en iyi üniversitelerinde ve en fazla tercih edilen alanlarda eğitim görmenin ayrıcalığını yaşayın.

Rusya'da Üniversite Eğitimi

En Çok Tercih Edilen Üniversiteler

Rusya'da Eğitim Daha Ekonomik

Aşağıdaki tabloda, Rusya’da üniversite eğitiminin toplam maliyetinin, Türkiye’ye göre çok daha avantajlı olduğunu görebilirsiniz.

Yıllık Türkiye Devlet Üniversitesi Türkiye Vakıf Üniversitesi Rusya Üniversitesi
Yaşam 8000 ₺ 15.000 ₺
Eğitim 0 ₺ 40.000 ₺
Toplam 8000 ₺ 55.000 ₺

Rusya Hakkında Öğrenci Görüşleri

Neden Rusya'da Üniversite?

Mezuniyet sonrası çalışma izni veriyor.

Rusya üniversitelerinden mezun olduğunuzda aldığınız diploma ile dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Üniversite ve yaşam maliyetleri uygundur.

Rusya’da öğrenciler için eğitim, konaklama, ulaşım ve yemek masrafları uygun fiyatlardadır.

İngilizce olarak eğitim alırsınız.

Rusya üniversiteleri birçok farklı alanda ve bölümde 100% İngilizce eğitim vermektedir.

Rusya YÖK denkliğine sahiptir.

Rusya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’de çalışmak isterseniz YÖK’ten diploma denkliğini alabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Avantajları

Üniversite eğitimi dönemi, kişinin kariyer hayatını ve geleceğini belirleyen en önemli dönemdir. Bu süreçte en doğru kararı verebilmeniz için size yardımcı olmak amacıyla fırsatlar hakkında bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Rusya'da Üniversite Eğitimi

Rusya’da üniversite eğitimi almak birçok Türk öğrenciye ilgi çekici bir fikir olarak gelmektedir. Özellikle Rus üniversitelerinin kalitesi ve aynı zamanda ülke genelinde uygulanmakta olan gelişmiş eğitim sistemi öğrencilerin mükemmel bir eğitim alabilmelerine olanak tanımaktadır. Ülkenin farklı yerlerinde bulunan üniversiteler hem öğrencilere sundukları olanaklar  hem de sahip oldukları bölüm seçenekleri ile her zaman Türk öğrencilerin ilk seçenekleri arasında yer almışlardır. Bu ülke de eğitim almak isteyen bir öğrenci öncelikle Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı gibi deneyimli firmaların kapılarını çalmalı ve gerekli bilgileri almalıdırlar. Bilindiği gibi ülkemizde önemli bölümlerde okumak isteyen kişiler kendilerini beklemekte olan zorlu şartlar sebebi ile hayallerinden uzak kalabilmektedirler. Ancak Rusya da yer alan üniversitelerde hem sınavsız yerleşme olanağı sunmaları hem de çok makul ücretler ile en önemli bölümlerde dahi eğitim alma hakkı sunmaları sebebi ile her zaman tercih edilmektedirler.

Ülkemizde lise eğitimini tamamlayan tüm öğrenciler yanlarına lise diplomalarını ve istenen diğer belgeleri de alarak istedikleri tüm Rus üniversitelerine kayıt olabilmektedirler. Herşeyin bu kadar kolay olması sebebi ile tüm Türk öğrenciler bu ülkede eğitim almanın kendileri için çok önemli bir avantaj olacağına inanmaktadırlar.

Rusya üniversiteleri avrupa standartlarında vermekte oldukları eğitimler ile tüm bölümlerde yer alan öğrencilerin tüm mesleki bilgilere sahip olarak hayata atılmalarını sağlamaktadırlar. Bu zamana kadar birçok Türk öğrencinin de eğitim aldığı bu ülke de eğitime son derece büyük bir önem verilmektedir. Özellikle eğitim alanında yapılan yatırımlar ve öğrencilere tanınan kolaylıklar bunun bir göstergesidir. Rusça ve ingilizce olarak verilmekte olan eğitimler de öğrencilerin meslekleri hakkında gerekli tüm bilgileri tam olarak alabilmeleri için sadece teorik değil aynı zamanda pratik eğitim alanları da oluşturulmuştur.

Dünyanın her yerinden gelen binlerce öğrenci genellikle üniversitelere yakın bölgelerde kurulmuş olan öğrenci yurtlarında veya kiralık evlerde konaklamaktadırlar. Bunun yanında ülke genelinde ulaşımdan günlük giderlere de kadar öğrencilere tanınmış olan avantajlar da insanların bu ülkeyi seçmelerinde önemli rol oynamaktadır. Ancak bu ülkeye olan ilginin ana sebeplerinin başında eğitim ücretlerinin düşük olması ve aynı zamanda yabancı dil sorunu olan öğrencilere verilmekte olan hazırlık eğitimi gelmektedir. Bu sayede tüm öğrenciler eğitimlerini son derece rahat bir şekilde sürdürebilmektedirler. Dünya genelinde birçok ülke ile denklik anlaşması olan Rus üniversitelerinin mezunları aldıkları diplomalar ile dünya genelinde uluslararası kariyer planlaması yapabilmektedirler. Bu da insanların Rusya’da eğitim almak istediklerinde kararlarını daha kolay vermelerini sağlayan ana sebeplerden biridir.

Bilindiği gibi Rus ve Türk halkları her zaman iyi geçinen iki farklı millet olmuşlardır. Ülkemizde yaşayan veya sürekli gelen birçok Rus varken aynı zamanda birçok Türk vatandaşı da Rusya’da yaşamaya devam etmektedirler. Bu sebeple eğitim amacı ile seçimlerini Rusya’dan yana kullanan kişiler adapte olma sürecini kısa zaman içinde atlatabilmektedirler. Her sene üniversite seçimlerinde doğru bilgileri almak ve hata yapmamak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile çalışmayı seçen birçok kişi kendilerine verdiğimiz bilgiler ile kısa zaman içinde en doğru adımları atabilmektedirler.

Rusya üniversiteleri ve eğitim sistemi hakkında gerekli her türlü detayı bilmek doğru seçim yapma ve kaliteli bir mesleki eğitim alma anlamında çok önemlidir. Bunu bilen tüm öğrenciler de sürekli olarak bizlerle iletişime geçmekte ve kendilerine verdiğimiz bilgiler ile seçimerini yapmaktadırlar. Üniversitelere kayıt işlemlerinde herhangi bir puan aranmaması, zorlu sınavların olmaması, eğitim ücretlerinin birçok ülkeye göre düşük olması ve aynı zamanda her alanda öğrenciler birçok önemli avantaj sunulması sebebi ile Rusya da üniversite eğitimi almak her zaman için Türk öğrencilerin değerlendirmesi gereken bir fikirdir. Özellikle gittikleri ülkelerde adaptasyon sorunu yaşamak istemeyen kişiler mutlaka bu konuda hakkında çok dikkatli olmalı ve seçimlerini yapmadan önce bizlerle iletişime geçerek tüm detaylara hakim olmalıdırlar.

Tıp eğitimi almak son derece zor ve emek isteyen bir husustur. Hem eğitimin çok ağır olması hem de maddi şartların çok ciddi boyutlara ulaşabilmesi sebebi ile bu bölümü okumak isteyen kişiler her anlamda yeterli olduklarından emin olmalıdırlar. 6 yıl gibi uzun bir eğitimin ardından bitmek bilmeyen eğitimler ve sınavlar sebebi ile insanları zorlu bir süreç beklemektedir. Bu sebeple insanlar tıp bölümünü seçmeden önce mutlaka iki kez düşünmelidirler. Ülkemizde hem puanları hem de eğitim ücretleri çok yüksek olan tıp bölümünü Rusya’da okumak öğrencileri birçok zorluktan kurtarmaktadır. Bunların başında ise sınava gerek kalmaması ve eğitim ücretlerinin düşük olması gelmektedir. Bu ülke de tıp eğitimi almak isteyen kişiler ortalama olarak 1500 ile 2500 euro gibi ücretler ile tıp eğitimi alabilmektedirler.

Alınan bu eğitimde özellikle gerçek klinik ortamlarında verilen pratik eğitimler çok önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin dil konusunda sorun yaşamamaları için gerekli tüm ayrıntıların da düşünüldüğü bu ülke de hazırlık sınıfı ile başlayan süreç diploma alınana kadar devam etmektedir. Halen birçok Türk öğrencinin eğitim aldığı Rusya üniversiteleri eğitim kalitelerini dünya genelinde kabul ettiren ve bu sebeple her sene çok yoğun bir şekilde ilgi çeken üniversitelerdir. Ülkemizde de geçerli olan bu durum özellikle öğrencilerin kendilerini bekleyen ciddi avantajları değerlendirmek için acele etmelerine neden olmaktadır.

Hayallerinde her zaman başarılı bir diş hekimi olmak olan ve bu konuda alabilecekleri en kaliteli eğitimi almak olan Türk öğrenciler ülkemizdeki okulların sahip oldukları ciddi şartlar sebebi ile seçimlerini yurtdışı üniversitelerinden yana kullanmaktadırlar. Bu konuda çok seçici olmaları gereken öğrenciler yaptıkları araştırmalarda birçok farklı konuda beklentilerini tam olarak karşılamakta olan Rusya üniversitelerini tercih etmektedirler. Bu üniversitelerde kayıt konusunda kesinlikle zorluk yaşamayan öğrenciler aynı zamanda ücret, dil, ulaşım veya konaklama gibi konularda da çok önemli hizmetler alabilmektedirler. Bizler Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Türk öğrencilere Rusya da üniversite eğitimi almanın tüm avantajları hakkında bilgiler veriyor ve kendilerini doğru bir şekilde yönlendiriyoruz.

Seçimlerini bu ülkeden yana kullanan kişilere kayıt aşamasında da yardımcı olan firmamız aynı zamanda talebe bağlı olarak yabancı dil desteği de vermektedir. Ülke genelinde Rusça, ingilizce ve Türkçe olarak verilmekte olan eğitimler yapılması istenen meslek hakkında gerekli tüm detayları sonuna kadar içermektedir. Diş hekimliğini sadece ülkemizde veya Rusya da değil birçok ülkede yapmak isteyen öğrenciler Rus üniversitelerinin denklik anlaşmaları sayesinde uluslarası bir kariyere sahip olabilmektedirler. Bu sebeple Türk öğrenciler ülkemiz de ve daha birçok ülke de elde edemedikleri bu avatajları değerlendirmek için seçimlerini Rusya üniversitelerinden yana kullanmaktadırlar.

Eczacılık gibi her zaman yoğun bir şekilde ilgi çeken bölümlerde okumak isteyen öğrenciler bu bölümler için çok ciddi puanlar almak zorundadırlar. Bu puanları alarak kayıtlarını yaptıran kişileri ise çok büyük eğitim ücretleri beklemektedir. Bu sebeple birçok öğrenci tüm olanaklarını zorlamalarına rağmen bu bölümlerde eğitim alamamakta ve bunun üzüntüsünü yaşamaktadırlar. Fakat Rusya gibi hem çok gelişmiş bir eğitimi sistemine sahip olan hem de birçok başarılı üniversiteye ev sahipliği yapan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için işler çok daha kolay ilerlemektedir.

Özellikle bu ülkede eğitim almak isteyen kişiler her istediklerinde Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçerek neler yapmaları gerektiği hakkında gerekli bilgileri alabilmektedirler. Bilndiği gibi her sene birçok Türk öğrenci bu güzel ülkede eğitim almak için sürekli olarak girişimlerde bulunmakta ve hayallerine giden bu yolda bizlerden yardım almaktadırlar.

Son derece gelişmiş bir eğitim sistemine sahip olan Rusya da özellikle eczacılık bölümüne kayıt olmak isteyen Türk öğrenciler için herhangi bir sınav veya puan zorunluluğu bulunmamaktadır. Yani isteyen herkes sadece gerekli belgeleri temin ederek kayıtlarını yaptırabilmektedirler. Herşeyin bu kadar kolay olması ve aynı zamanda öğrenciler için her alanda çok ciddi kolaylıklarını sağlanması sebebi ile Rusya Türk öğrenciler için mükemmel bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Bizlerde en çok talebi Rusya da okumak isteyen kişilerden alıyoruz ve aynı zamanda bu ülkede eğitim almak isteyen kişilere konaklamadan yabancı dil eğitimine kadar birçok konuda yardımcı oluyoruz.

İnşaat mühendisliği tüm dünya da olduğu gibi aynı zamanda ülkemizde de en çok arzu edilen bölümlerden biridir. Üniversitelerin bu bölümünde eğitim almak ve kendilerine her zaman ayrıcalıklı bir hayat sağlayacak olan özel bir mesleğe sahip olmak isteyen kişiler bizlerle iletişime geçtikleri takdirde her zaman için hayallerini süsleyen bu meslek için ilk adımları atabilmektedirler. Rusya bu alanda verilmekte olan eğitimler hem teorik hem de pratik olarak verildiği için öğrenciler meslek hayatlarına mükemmel bir eğitim ile başlayabilmektedirler. Özellikle inşaat alanlarında ve bu konuda uzmanlaşan kişiler tarafından verilmekte olan eğitimler insanların bu meslek hakkında gerekli tüm bilgileri tam olarak alabilmelerine olanak tanımaktadır.

Bilindiği gibi inşaat mühendisliği son derece geniş bir alandır ve bu alanda eğitim alan kişileri çok zorlu bir eğitim süreci beklemektedir. Özellikle bu eğitimi yabancı bir ülkede ve yabancı bir dil ile almak isteyen kişiler ise iki kat daha fazla zorlanmaktadırlar. Bu sebeple Rusya eğitim sisteminde öğrencilerin dil sorunu yaşamalarını engellemek için verilmekte olan hazırlık sınıfında yabancı dil eğitimi de verilmekte ve bu sayede öğrenciler kısa zaman içinde eğitimlerini rahat bir şekilde alacak düzeye gelebilmektedirler. Hem Rusça hem de ingilizce olarak verilmekte olan bu eğitimler de 4 yıllık sürecin sonunda tüm öğrenciler aldıkları diplomalar ile dünyanın birçok ülkesinde kariyer planlaması yapabilmektedirler. Bu sebeple Rusya her zaman için Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiklerin ülkelerden biri olmaktadır.

Mimarlık konusunda en kaliteli eğitimlerin verildiği ülkelerden biri oan Rusya hakkında sık sık talep almakta olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlışı uzmanlarımız öğrencilerin bu konu hakkında merak ettikleri tüm soruları yanıtlamaktadır. Özellikle kariyer planlamalarını mimarlık üzerine yapan kişiler her zaman bizlerle iletişime geçerek gerekli bilgileri alabilmekte ve Rus üniversitelerinde verilmekte olan eğitimler hakkında bilgiler alabilmektedirler. 4 yıllık yoğun bir eğitimin ardından meslek hayatlarına başlayabilmekte olan öğrenciler aynı zamanda tercih ettikleri takdirde bu eğitimi almadan önce Rusça eğitimi de alarak yeni bir yabancı dil öğrenebilmektedirler.

Rusya üniversitelerinde makine mühendisliği eğitimi alabilmek için neler yapmaları gerektiği hakkında sık sık bizlerle iletişime geçmekte olan öğrenciler özellikle bu ülkenin kendilerine sunduğu sınavsız kayıt, taban puansız sistem, düşük eğitimi ücretleri ve kaliteli eğitim sistemi gibi olanakları değerlendirmek için uzmanlarımızın görüşlerini almaktadırlar. Bu bölümde çok kaliteli bir şekilde verilen eğitimler ile öğrenciler birçok ülkede mesleki kariyer yapabilmekte ve aynı zamanda istedikleri takdirde doktora veya diğer eğitimlerini de bu ülkede alabilmektedirler.

Bugüne kadar birçok Türk öğrencinin elektrik mühendisliği eğitimi konusunda tercih ettikleri ülkelerden biri olan Rusya özellikle sahip olduğu dünya çapında saygınlık kazanmış olan üniversiteleri ile mükemmel bir eğitim ülkesidir. Ülkenin birçok yerinde kurulmuş olan üniversiteler dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilere en kaliteli eğitimleri sunarak mesleklerine kendilerinden emin bir şekilde hazırlanabilmelerine olanak tanımaktadırlar. Elektrik mühendisliği gibi zor bir bölümde eğitim almak isteyen birçok öğrenci özellikle yüksek puanlar veya zorlu sınavlar sebebi ile tercihlerini farklı bölümlerden yana kullanmak zorunda kalabilmektedirler. Ancak Rusya tüm bu sorunları ortadan kaldıran bir sisteme sahiptir. Bu ülkede eğitim almak isteyen bir öğrenci herhangi bir sınava girmeden veya herhangi bir puan alma zorunluluğu olmadan istediği bölüme yerleşebilmektedir. Bu da hedefleri elektrik mühendisliği gibi kaliteli bir bölümde okumak olan kişilerin işlerini kolaylaştırmakta ve ilgilerini bu ülkeye çekmektedir.

Dünya genelinde saygınlık kazanan bir üniversiteden mezun olmanın kendilerine meslek hayatlarında çok ciddi avantajlar sağlayacağını bilen birçok öğrenci özellikle Rusya üniversitelerini tercih ettikleri takdirde hedeflerine ulaşabileceklerini bilmektedirler. Özellikle bilgisayar mühendisliği gibi zorlu ve özel bir bölümden mezun olarak hayatları boyunca saygın bir mesleğe sahip olacaklarını bilen herkes bu ülkede verilmekte olan eğitimlerin yanısıra kendilerine sunulmakta olan avantajlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı deneyiminden faydalanmak istemektedirler. Firmamız bu ülke hakkında gerekli tüm bilgileri verdiği gibi öğrenciler kayıt işlemleri, konaklama veya yabancı dil desteği gibi konularda gerekli tüm desteği de sonuna kadar vermektedir.

Her zaman için Türk öğrencilerin en çok ilgi göstedikleri eğitim ülkelerinden biri olan Rusya özellikle eğitim kalitesi bakımından her zaman için Avrupa’nın ve dünyanın en önemli ülkelerinden biri olmuştur. Özellikle ülkemiz ile olan kolay ulaşım olanakları sebebi ile de Türk öğrencilerden yoğun bir şekilde ilgi görmekte olan Rusya aynı zamanda ailelerin de çocukları için yaptıkları önemli tercihlerden biri haline gelmiştir. İki ülke arasında düzenli olarak yapılmakta olan uçak, otobüs, tren veya gemi seferleri sayesinde hem öğrenciler hem de aileleri her istediklerinde ulaşım olanağı bulabilmektedirler. Özellikle hergün birçok uçak seferi düzenlenen Rusya kendi içinde de gelişmiş bir ulaşım sistemine sahip olduğu için ülkede eğitim almakta olan öğrenciler son derece rahat bir şekilde ulaşım hizmetleri alabilmektedirler.

Bizlerde Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak hem bu ülkenin günlük yaşam koşulları hem de eğitim kalitesi hakkında soruları olan kişilere gerekli bilgileri veriyor ve seçimlerini daha doğru bir şeiklde yapmalarına yardımcı oluyoruz. Uzun zamandan bu yana birçok kişinin tercih ettikleri ülkelerden biri olan Rusya gelişmiş üniversitelerinden günlük yaşam konusunda öğrencilere sunduğu olanaklara kadar birçok konuda beklentileri karşılamaktadır. Ülkede eğitim alan Türk öğrencilerin Rus halkı ile olan yakın diyalogları ve kendilerinin sıcak karşılanmaları da her zaman için bu ülkeye olan ilginin artmasına neden olmaktadır. Özellikle ulaşım konusunda yaşanan tüm kolaylıklar da öğrencilerin seçimlerini daha kolay yapmalarını sağlayan önemli bir husus olarak ön plana çıkmaktadır.

Neden Eurostar’ı Tercih Etmelisiniz?

Profesyonel Hizmet

Kaliteli ve güvenilir hizmet veren ekibimiz sayesinde en iyi danışmanlık hizmetini sunuyoruz.

7/24 Destek

Ued üyesi firmamız birçok uluslararası akreditasyona sahip güvenilir bir firmadır.

Hızlı ve Kolayca Kayıt

Üniversitelere kolayca kayıt olabilmeniz için tüm evraklarınızı en hızlı şekilde hazırlamaktayız.

Güvenilir Akreditasyon

Ued üyesi firmamız birçok uluslararası akreditasyona sahip güvenilir bir firmadır.

Güçlü Altyapı

Üstün teknolojilerle güçlendirdiğimiz danışmanlık hizmetlerimize her geçen gün yenilerini ekliyoruz.

Başarılı referanslar

Öğrencilerimizin memnuniyetlerini referanslarımız sayfasındaki yorumlardan okuyarak anlayabilirsiniz.

Öğrenci memnuniyet Takibi

Memnuniyet garantili hizmet veren tek eğitim danışmanlığı firmasıyız. Takip sisteminden eğitim gören öğrencilerimize verilen hizmetleri takip etmekteyiz.

YÖK Denkliği

Denkliği Türkiye’de tanınan üniversiteler ile iş birliği anlaşmaları yapmaktayız.

Mavi Diploma

Lisans eğitiminizi yurtdışında alarak tüm dünyada geçerli mavi diploma sahibi olabilirsiniz.

Sınavsız Üniversiteye Yerleşme Kolaylığı

Keyifle eğitim alacağınız kaliteli üniversitelerde istediğiniz bölümü seçerek okuma özgürlüğüne sahipsiniz.

Yurtiçinde Sunduğumuz Hizmetler

Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak yurtdışında eğitime karar veren kişiler için araştırmalar yaparak destek sağlamaktayız. Eğitim hayatı boyunca tecrübeli ve güvenilir ekibimiz öğrencilerin ve ailelerin memnuniyeti odaklı olarak hizmet sağlamaktadır. En iyi yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetleri için doğru adrestesiniz.

 • Size en uygun ülke, şehir ve üniversiteyi belirleyebilmenizi sağlıyoruz.
 • Okula kayıt işlemlerinizi yapıyoruz.
 • Vize danışmanlığı hizmeti veriyoruz.
 • Ekonomik uçak bileti organize ediyoruz.
 • Havaalanında karşılama ve transfer ayarlıyoruz.
 • Sağlık Sigortanızı ayarlıyoruz.
 • Konaklamanızı ayarlıyoruz.
 • Üniversite kayıt işlemlerinde yardımcı oluyoruz.
 • Şehir ve üniversite oryantasyonu yapıyoruz.
 • İkamet izni ve diğer resmi başvurularda yardımcı oluyoruz.
 • Acil durumlarda destek veriyoruz.

Sizin Başarınız Bizim Başarımızdır. Mutluluğunuz için Çalışıyoruz!

Sizin Adınıza Her Şeyin En İyisini Düşünürüz. Kararınızı Hemen Verin, Hayallerinize Geç Kalmayın!

Rusya'da Üniversite Akreditasyonlarımız

20

Yıllık Tecrübe

2026

Toplam Öğrenci

332

Resmi Temsilcilik

96

Vize Onayı

whatsapp1