Yurtdışı Eğitim Konusunda Genel Bilgi Talep Ediyorum

Yurt Dışı Eğitim Konusunda Genel Bilgi Talep Ediyorum

Üniversite Kılavuzu

Lisans eğitimini yurt dışında almak isteyen gençlerimiz tercihlerini Bosna Hersek, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Kosova, Moldova, Azerbaycan veya Gürcistan gibi ülkelerden yana yaptıklarında çok sayıda avantaja da sahip olurlar. Türkiye’ye yakın olan bu ülkelerde köklü ve saygın üniversiteler bulunmaktadır. Avrupa standartlarına göre eğitimler verildiği için gençler öğrenim hayatlarında hem pratik, hem de teorik olarak çok donanımlı birer iş gücü olarak mezun olurlar. Gençlerimiz bu okullara başvuru ve kayıt yaptırabilmek için lise diplomalarıyla işlemlerini yaptırabilirler. Bu ülkelerde öğrenci olmak için sınava girmeye, taban puan almaya gerek olmadığı gibi, eğitim maliyeti bakımından da oldukça avantajlıdır.

Bu ülkelerde eğitim almaya karar veren gençlerimizin ödeyecekleri senelik harç bedelleri genellikle 2500 ile 6500 Dolar aralığındadır. Tıp Fakültesi, Mimarlık, Mühendislik, Eczacılık ve Diş Hekimliği gibi son derece popüler bölümlere doğrudan lise diploması ile başvuruda bulunmak yeterlidir. Gençlerin ülkemizdeki sınavlardan yüksek puanlar alarak girebildikleri bölümlere bu üniversiteler tercih edildiğinde sınavsız şekilde girmek mümkündür. Bu ülkelerdeki üniversitelerde Bologna Eğitim Kriterleri doğrultusunda bir müfredat uygulanır ki, bu da gençlerin hem teorik, hem pratik, hem de sosyal açıdan donanımlı, nitelikli bireyler olarak mezun olmaları anlamına gelir. Lisans eğitimi dışında yüksek lisans ve doktora eğitimleri için de başvuruda bulunulabilir. Bu ülkelerde uzaktan eğitim seçenekleri de mevcuttur. Lise diploması ile uzaktan eğitim alınabilirken, lisans tamamlama programlarına kayıt yaptırmak için de sınava girmek gerekmemektedir.

Bu ülkeleri tercih eden gençlerimiz mezun olduklarında prestijli ve tüm dünyada geçerliliği olan, ülkemizdeki YÖK tarafından da tanınırlığı olan mavi diplomalar alırlar. İş bulma konusunda alınan eğitim pek çok kapıyı açmaktadır. Eğitim süresinde gençlerimiz staj yapma imkanı da bulurlar. Okulların kampüs hayatları da gençlerin sosyal aktivitelerden yararlanabilmelerine olanak sağlamaktadır. Yurt olanakları bulunan üniversitelerde gençler barınma konusunda da çok cüzi rakamlar ödeyerek bu imkandan yararlanabilirler. Aynı zamanda ülkelerin hepsinde ekonomik koşullar ucuz olduğundan ev kiralamak da oldukça yaygındır. Ulaşım ve yeme-içme giderleri ise öğrencilerin bütçelerini zorlamayacak kadar düşüktür. Sayısız avantaja sahip olan üniversiteler gençlerimizin eğitim ihtiyaçlarına cevap verecek kalite ve donanıma sahiptir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1