Sırbistan’da Üniversite Eğitimi

Kaliteli üniversite eğitimi alma ayrıcalığını yakalamak için Sırbistan’da üniversite eğitimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını Eurostar danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Sırbistan’da üniversiteler ile anlaşma yapan kurum sayesinde pek çok avantaja bir arada sahip olabilir ayrıca sınavsız lisans eğitimi ayrıcalığının farkını rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Sırbistan’da Eğitim

Sırbistan’da Üniversite

Sırbistan'da Üniversite

Balkanlarda yer alan Sırbistan eski Yugoslavya’ya bağlı bir bölgeydi. Yaklaşık 420 sene Osmanlı İmparatorluğuna bağlı olarak kaldı. Sırbistan-Karadağ birliği 21 Mayıs 2006 yılında Karadağ’da düzenlenen referandum sonucunda ortadan kalktı. 3 Haziran 2006 yılında ise iki ülkenin parlamentosunda yapılan oylama sonucunda birlik sona erdi. Yeni haliyle Sırbistan’ın komşuları doğusunda Romanya ve Bulgaristan, batısında Bosna-Hersek,  kuzeyinde Makedonya olmuştur.

Başkenti Belgrad’dır. Sırp dilinde Belgrad “Beyaz belde” anlamına gelmektedir. Kuruluşu MÖ. 6.yüzyıla kadar uzanır. Şehir merkezinde bulunan Knez Mihailova Caddesi tarihsel eserlerin ve ünlü mağazaların ve uygar cafelerin olduğu meşhur bir caddedir. Kalemegdan Parkı gezmek ve dinlemek için rağbet görülen yerlerin başında gelir. Knez Mihailova caddesinin bitişinde başlayan Kalemegdan Kalesi’nden Tuna nehrini ve şehri panaromik şekilde izleyebilirsiniz. Kalemegdan Parkı arasında Sırbistan’ın bağımsızlığını simgeleyen Victor abidesi görürsünüz. Kalemegdan parkı Tuna ve Kava nehrinin birleştiği yerde bulunmakta, arasında basketbol, tenis kortları, müzeler, kafeler bulunmaktadır. Ab üyeliği sırbistan arasında sınır kapılarında bir problem yaşanmamasını sağlamaktadır.

Sırbistan Üniversitelerine Eurostar ile Sınavsız Kayıt Olabilirsiniz


Sırbistan Hakkında

Şehrin dikkat çeken yapılarından biri olan Aziz Sava Katedrali Avrupa’nın en büyük onuncu ve Sırbistan’ın ise en büyük katedralidir. Roma ve Osmanlı kültürünün izlerini taşımaktadır. Resmi dili Sırpçadır. Azınlık dilleri şekilde Macarca, Boşnakça, Hırvatça, Karadağca, Makedonca’da yer alıyor fakat Sırbistan hükümeti başka dillerin konuşulmasını yasaklamıştır. Ülkenin geneli ise Ortodoks’dur fakat aralarında Katolik ve Protestan’da yer alıyor. Sancak bölgesinde Türk asıllı Boşnak Müslümanlar yaşamaktadır. Parlamenter Cumhuriyet sistemiyle yönetilmektedir. Yedi milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Sırbistan Para biriminin Sırp dinarıdır. Sırbistan ın para birimi dinar olduğu için döviz bozdurmak gerekir.  Yemek kültürü, Türk yemeklerine benzemektedir. Sarma, kebap (cebap, cevap), güveç (duvec), baklava, börek (bürek) sırf bir kaçıdır. Bu ürünler kaç tl olduğunu içeriğimizde bulabilirsiniz. Ülkede kışlar soğuk ve karlı, yazlar sıcak ve karasal iklimdir. Yağışın büyük bir kısma ilkbahar ve sonbaharda düşer. Sırp dilinde çok sayıda Türkçe kelime bulunmaktadır. 13.yy’la kadar uzanan, 2100 den çok kültürel anıta , 72 tarihi bileşiğe, 167 arkeolojik yere sahiptir. Yaşam masrafları düşüktür.

Sırbistan Vize

Avrupa birliği vatandaşlarının sırbistan vize istiyor mu gibi bir problemi yoktur fakat Türkiye’den giden öğrencilerin ilk giriş tarihinden itibaren sınır kapılarındaki pasaport kontrölünde vize konusu önceliklidir.

Belgrad’ın şehir merkezinde 50 m2 evlerin kirası 300-350 euro arası değişirken, bir diğer bilinen şehirlerinden Niş’de kiralar 200 euro civarında değişmektedir. Döviz kuru sebebiyle Türk lirasına çevirdiğimizde ise 300euro 5244 türk lirasıdır o civara denk gelmektedir.

Sırbistan vizesi  için öğrenciler öğrenci vizesiyle part time çalışma hakkına sahiptirler. Sırbistan vize için umuma mahsus pasaport, başvuru formu ve fotoğraf ve Sırbistan’da yaşabileceklerine dair yeterli teminata sahip olduklarını belgelemeleri gerekir. Bu belgelerin zamanında hazırlanmasında fayda var. Öğrenciler geçici ikamet vizesi alırlar. Yahut öğrenciler turist vizesiyle gidip ülkeye giriş yaptıktan sonra geçici ikamet vizesi için başvurabilirler. Vizeyi almak yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir.

Türkiye ve Sırbistan

12 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan anlaşmaya göre, “Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi ile Sırbistan Arasındaki Vizenin Karşılıklı Kaldırılmasına Dair Anlaşma” 3 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu sebeple Sırbistan’a yapılacak seyahatler veya transit geçişler 6 ay içerisinde 90 günü geçmeyecek şartıyla vizeden muaftır.

Sırbistan Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora

Bologna sistemiyle çalışmaktadır üniversiteler. Avrupa Kredi Transfer Sistemi kullanılır (ECTS). Lisans, Sırbistan yüksek lisans, bilimsel doktora yapabilirler. Eğitim dilinde bazı programlar Sırpça ve İngilizcedir. Öğrenciler bu nedenden dolayı bir yıl dil eğitimi almak durumundadır. Sırbistan’daki üniversitelerin çoğu 1800’lü zamanlarda temeli atılmış kaliteli, nitelikli, bilimsel okullardır. Ülkede iktisat, siyaset bilimi, sanat, iletişim, bilgisayar mühendisliği, bankacılık bu gibi yüksek lisans bölümlerine sahiptir. Ülkede eğitim sistemi 3 şekilde verilmekte. üniversiteler, Akademik ve Uygulamalı bilimler şeklindedir Sırbistan’da 8 devlet, 9 hususi üniversitesi olmak üzere 17 üniversite bulunmakta. Sırp öğrenciler bazı programları parasız olarak okuyabilmektedir. Yabancı öğrenciler içinse eğitim ücretleri düşüktür. öğrencilerin sıhhat sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Sigorta zorunludur. Vize ve ya ikamet izni alırken sigortalı olduklarını kanıtlamak zorundadırlar. öğrenciler ülkeye geldikten sonra karakola kayıt yaptırmak zorundadırlar. Sırbistan ve ab

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1