Belgrad Sanat Üniversitesi

Sırbistan’da üniversite okumak istiyorsanız Balkanların en büyük ve en güzel ayrıcalıklarına sahip üniversitelerinde ucuz üniversite eğitimi alma avantajından siz de yararlanabilirsiniz. Geniş bölüm yelpazesi ve Avrupa standartlarında kaliteli eğitimi ile öğrencilerin gözdesi olan Sırbistan üniversiteleri seçenekleri arasından istediğinizi değerlendirebilirsiniz.

Sırbistan’da Eğitim

  KAYIT FORMU

  Ad & Soyad
  E-Posta
  Okumak İstediğiniz Bölüm
  Telefon
  Lise Diploması
  Lise Transkript
  Pasaport Fotokopisi

  Kolay başvuruyla kontenjandan yerinizi ayırtın.

  Belgrad Sanat Üniversitesi

  Sırbistan ve özellikle Belgrad, önemli üniversiteleri içeren eğitim kurumları ile dikkat çekmektedir. Şehir sınırları içinde birçok önemli eğitim kurumu bulunmaktadır. Kaliteli eğitim kurumları, aynı zamanda şehrin önemli bir üniversite kenti de olmasını sağlamaktadır. Bu önemli eğitim kurumlarının başında Belgrad Sanat Üniversitesi gelmektedir. Kurum üniversite statüsünde 19 Haziran 1957 tarihinde kurulmuştur. Kurumun üniversite statüsü alması bu tarihe uzanmaktadır. Bundan önce, Müzik Akademisi, Güzel sanatlar akademisi, Tiyatro ve Oyunculuk Akademisi, Uygulamalı sanatlar akademisi olarak daha temel çaplı şekilde eğitim kurumlarıydı. Akademilerin tek bir çatı altında toplanması ve üniversite halini alması ile 1957 yılına rastlamaktadır.

  1973 senesinde, tüm bu akademilerin fakülte olarak eğitim belirlenmesi sağlanmıştır. Fakültelerden bugüne kadar, hem ülke çapında, hem de Avrupa Ülkelerinde mesleklerini yapan son derece etkili isimlerin, televizyoncuların ve sanatçıların olduklarını belirtelim. Üniversite bünyesinde olan fakülteler, güzel sanatlar fakültesi, müzik fakültesi, uygulamalı sanatla fakültesi, oyunculuk ve dramatik sanatlar fakültesi (bu bölüm, tiyatro, film ile radyo ve televizyon eğitimi veren bölümleri içermektedir) olarak eğitim vermektedir. Okulun misyonu, yaratıcı, kendine güvenen, sezgilerini kullanabilen, kararlı sanatçılar yetiştirmektir. Klasik eğitim anlayışlarını modern tekniklerle donatan ve kullanan bir kurumdur. Seçkin akademik kadrosu ile öne çıkan, Avrupa’da da dikkat çeken bir eğitim kurumudur.

  Sırbistan’ın başkenti Belgrad, modern bir kent olmasının yanısıra, tarihi özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Aynı zamanda ülkenin en önemli ve büyük kentidir. Bu şehrin sınırları içinde, Tuna ile Sava nehirleri geçmektedir. Bir plato üzerinde bulunmaktadır. Şehrin sınırlarında 1.5 milyona yakın nüfus bulunmaktadır. Kent yapısı ve etkisi, yanı zamanda nüfusu ile Balkanlar ile Doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biridir. Belgrad, yerel dilde beyaz kent anlamında gelmektedir. Birçok turistik merkezi bulunmaktadır bu sevimli kentin. Örnek olarak, Belgrad Kalesi, Kalemegdan meydanı, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Ciganlija Adası görülmesi gereken önemli yerler arasındadır. Sırbistan ülkemizden vize almayan bir ülkedir. Bu sayede, gerek turizm amaçlı, gerekse eğitim için giriş çıkışlarda zorlamanız kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

  BELGRAD SANAT ÜNİVERSİTESİ’NDE EĞİTİM İÇİN 10 GEÇERLİ NEDEN:

  Belgrad Sanat Üniversitesi, iki farklı dilde eğitim vermektedir. Okulun Sırpça eğitim veren bölümleri ile İngilizce eğitim veren bölümleri bulunmaktadır. Okulun güzel sanatlar, müzik, uygulamalı sanatlar, dramatik sanatlar ile disiplinel öğretiler Sırpça ağırlıklı olarak verilmektedir. Bundan başka, bazı önemli master programlarının İngilizce olarak verildiğini belirtelim. Elbette bazı lisans bölümlerinde de İngilizce ağırlıklı olarak eğitim verilmektedir. Öğrencilerimiz okulda eğitim aldıklarında her iki dilde eğitim alabilirler. Hazırlık dil sınıflarında dil eğitimi verilmektedir. İngilizce eğitim seviyesi yeterli olan gençlerimiz TOEFL gibi resmiyeti olan belgeleri ile dil senesini atlayabilirler. Sırpça eğitiminizi de hazırlık sınıfında son derece yeterli şekilde alabilirsiniz.

  Belgrad Sanat Üniversitesi, eşdeğer eğitim veren sanat okullarına göre, öne çıkan özellikleri ile dikkat çekmektedir. Balkanlar coğrafyasının en önemli sanat akademisidir. Ayrıca Doğu Avrupa ve genel anlamda kıta ülkeleri arasında parmakla gösterilen sanat okullarından biridir. Europass diploma özelliği olan, yani mezun olan gençlerin mavi diplomaları ile mezun oldukları son derece önemli bir üniversitedir. Mavi diploma, öğrencilere, kıta ülkeleri başta olmak üzere, uluslararası geçerli bir eğitim sunmaktadır. Birçok ülkede, uluslararası anlamda eğitiminiz ve diplomanız geçerli sayılacaktır. Ülkemiz açısından da olumlu özellikler sizleri bekliyor. Bunların başında da YÖK denkliği avantajı gelmektedir. Mezun olduktan sonra, ülkemizde kariyerinize devam etmek için YÖK denklik başvurularınızı yapabilirsiniz.

  BELGRAD SANAT ÜNİVERSİTESİ PUANLARI:

  Belgrad Sanat Üniversitesi’ne kabul edilmek için bir üniversite sınavına girmeniz söz konusu olmayacaktır. Ülkemizde lise eğitiminden hemen sonra, öğrencilerimizin üniversiteye girişlerinin söz konusu olması için LGS ile LYS sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Sanat alanlarında eğitim almak isteyenler de mutlaka bu sınava girmeli ve yeterli puanları almalıdır. Sırbistan eğitim sisteminde, öğrencilerimiz için böyle bir uygulama söz konusu değildir. Bir sınava  girmeden, stres yaşamadan, geleceğiniz konusunda endişe etmeden üniversiteye başvurunuzu yapabilirsiniz. Yıllarca birkaç saatlik bir sınava hazırlanmak yerine, Avrupa Ülkeleri’nin en seçkin üniversitelerinden birinde eğitim alma şansını elde etmek çok daha uygun bir seçim olacaktır.

  Belgrad Sanat Üniversitesi’nde öğrencilerin kabul edilmesi noktasında, bir sınav sistemi olmadığı gibi, aynı zamanda taban puan sistemi ya da not ortalaması gibi esaslar da uygulanmamaktadır.

  BELGRAD SANAT ÜNİVERSİTESİ ŞARTLARI:

  Belgrad Üniversitesi şartları olarak, temel belgelerinizi hazırlamanız ve başvuru tarihlerini, kontenjan olanaklarını kaçırmadan başvurularınızı yapmanız son derece önemlidir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığımız olarak, üniversitelerinizin seçimlerinden, belgelerinizin hazırlanması ve başvuru ile kayıt işlemlerinizle sizlerleyiz. Öğrencilerimizin mutlaka lise eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir ve diplomanızı almadan, eğitiminizi tamamlamadan da okulda eğitime başlamanız söz konusu olmayacaktır. Lise eğitiminiz devam ederken öğrenci danışmanlarımızla iletişime geçerek, ön kayıt  başvurularınızı yapabilirsiniz. Diplomanız, sağlık raporu, öğrenci oturma izni, 18 yaşından küçükseniz ailenizden alınacak izin belgesi, seyahat sağlık sigortası gibi temel belgelerinizi hazırlamanız ve danışmanlarımızla birlikte ibraz için hazırlamanız lazımdır.

  Kayıtlar genellikle Mayıs ayında başlamaktadır. Ön kayıtlar için Ocak ayında başvuru yapabilirsiniz. Yeni eğitim dönemleri ise Eylül ayı ortalarında başlamaktadır. Okulun en beğenilen özelliklerinden biri yaz okullarıdır. Yaz sanat okulu, temmuz ayında yapılmaktadır. Her sene sevimli bir yazlık bölgede yapılan bu okula öğrenciler yoğun ilgi göstermektedir. Yaz sanat okulunda önemli workshoplar, fotoğrafçılık, müzik, drama gibi bölümler sizleri beklemektedir. Az öğrencilerden oluşan sınıflarda, sizinle yakından ilgilenecek hocalarınızla kendinizi özel hissederek eğitim alacaksınız. Seçkin hocalardan, önemli akademisyenlerden eğitim alma ayrıcalığını yaşayacaksınız.

  BELGRAD SANAT ÜNİVERSİTESİ FİYATLARI:

  Sırbistan Eğitim sisteminde, üniversiteler belirli miktarda harç rakamları ile öğrencilerden ödemeler almaktadır. Ancak, harç rakamlarının kesinlikle yüksek olmadığını belirtelim. Senelik okul harçları yurtdışından öğrenci olan, özellikle ülkemizden eğitim almak için gelen öğrencilerimiz için de gerçekten ekonomiktir. Birkaç bir Euro ile lisans yıllarınızda ödemelerinizi yapabilirsiniz. Lisans bölümlerinde seneler yaklaşık olarak 3 sene yani 6 sömestre sürmektedir. Bazı bölümlerde ise dört yıldır. Diğer sanat okulları ve ülkemizdeki özel okullar ile kıyaslandığında son derece uygun rakamlar olduğunu göreceksiniz. Yaz okulu ise yaklaşık olarak 200 Euro civarında olarak belirlenmektedir. Bu da gerçekten ekonomik bir rakamdır.

  Yaşam giderleri noktasında da öğrencilerimizin kesinlikle zorlanmayacaklarını belirtelim. Okul kampus içinde ve yakın çevresinde olan yurtlarda kalabilirsiniz. Temiz, güvenli ve rakamları da bütçenize uygun olacaktır. Beslenme giderleri için bolluk ülkesi olan Sırbistan’da zorlanmayacaksınız. Tarım ürünleri ve hayvansal ürünler ülkede önemli oranda yetişmektedir. Pazarlardan ve marketlerden uygun rakamlı alışverişler yapabilirsiniz. Kampus içinde öğrencilerin uygun rakamlarla yemeklerini alabilecekleri, kantinler, restoran ile öğrenci yemekhaneleri de bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerinizi okulların mediko bölümlerinde alabilir, sağlık sigortanızla da gayet yeterli şekilde hastanelerden hizmet alabilirsiniz. Ev kiralarının da uygun rakamlı olduğunu belirtelim. Ev ile dairelerde kalabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte ev tutmak da sizin için avantajlı olabilir. Yaşam giderleri ve okul ücretleri sizin ve ailenizin bütçesini sarsmayacak.


   Hemen Danışmanlık Alın

   Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.   whatsapp1