Sırbistan'da Mimarlık Eğitimi

Sırbistan’da üniversite okumak istiyorsanız Balkanların en büyük ve en güzel ayrıcalıklarına sahip üniversitelerinde ucuz üniversite eğitimi alma avantajından siz de yararlanabilirsiniz. Geniş bölüm yelpazesi ve Avrupa standartlarında kaliteli eğitimi ile öğrencilerin gözdesi olan Sırbistan üniversiteleri seçenekleri arasından istediğinizi değerlendirebilirsiniz.

Sırbistan’da Eğitim

Sırbistan’da Mimarlık Eğitimi

Sırbistan'da Mimarlık Eğitimi

Mimarlık eğitimi almak isteyen gençlerimize tavsiyemiz yurtdışında eğitim almaya hedefleyenler için Sırbistan Üniversiteleri’ni incelemenizdir. Sırbistan sevimli bir Avrupa Ülkesidir ve başkenti Belgrad’dır. Belgrad başta olmak üzere, birçok kentinde gençlerimiz için de kapılarını açan üniversiteler bulunmaktadır. Siz de seçkin kurumlarda eğitim alabilirsiniz. Sırbistan Üniversiteleri Türkiye temsilciği Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizinle olduğumuzu belirtelim. Öğrenci danışmanlarımıza, şubelerimizden, çağrı merkezimizden ve internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsız olan Sırbistan’da, elbette ağırlıklı olarak Sırp nüfus bulunmaktadır. Ayrıca, Hırvat, Boşnak ile Türk vatandaşlarımızın da olduğunu belirtelim. Sırp İnsanı halkımızı sever ve yakın özelliklerimiz bulunmaktadır. Bunun nedeni bu güzel topraklarda, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği olması ve Türk etkisidir.

Sırbistan hükümet politikası olarak, eğitime önem verir. Eğitim küçük yaşlarda başlar ve üniversite öğrencisi olan, bu düzeyde eğitim alan gençlerin sayısı da bir hayli fazladır. Bu nedenle, rahatlıkla, üniversitelerin kalitesinden emin olabilirsiniz. Hükümet bütçesinden her sene önemli bir pay üniversitelerin geliştirilmesi için harcanmaktadır. Avrupa Birliği eğitim destekleri de üniversitelerin gelişmesinde önemli pay sahibi olmaktadır. Bologna esaslarına uygun şekilde eğitim veren üniversitelerde, modern, az kişilik sınıflarda, amaçladığınız ve hedeflediğiniz mimarlık eğitimini alacaksınız. Ülkemizle aynı kültüre, yaşam tarzına sahip bir ülkede olmak, alışmanızda zorlanmamanızı sağlayacak. Bu şekilde, siz de kendinizi okulunuza ve derslerinize kolayca adapta edeceksiniz.


Sırbistan’da Mimarlık Eğitimi Almak İçin 10 Geçerli Neden:

Sırbistan Üniversiteleri, giderek çok daha özenli eğitimleri ile dikkat çekmektedir. Mimarlık fakültesi eğitimlerine bu mesleğe son derece önem verilmesi bakımından da çok dikkat edilmektedir. Mimarlık eğitimi dört sene süren lisans yıllarını kapsamaktadır. Eğitim genellikle Sırpça, bazı okullarda ise İngilizce olarak düzenlenmektedir. İngilizce eğitim seviyesi yeterli olan öğrenciler atlayarak lisans senelerine başlayabilirler, ancak, Sırpça eğitim genellikle öğrencilerimizin yabancı olduğu bir dil seçeneği olabilir. Bu durumda, hazırlık sınıfında kapsamlı dil eğitiminde geçebilir, hem lisans senelerinize hazır hale gelebilir, hem de yeni bir dil öğrenme şansını de elde edersiniz. Ayrıca ülkede konuşulan farklı dilleri de öğrenme şansınız olabilir.

Mimarlık eğitimi alırken, kesinlikle Sırp öğrencilerden farklı olmayacaksınız. Hem ülke vatandaşı olan öğrenciler, hem de ülkemizden ya da AB ülkelerinden öğrenciler, modern ve eşit bir ortamda, aynı eğitim kalitesinde eğitimlerini almaktadır. Kaliteli akademik kadro, son derece önemli profesörler, eserleri olan mimar, bilim adamları eğitim vermektedir. Onların elinde mükemmel bir mimar adayı olarak eğitim alacaksınız. Dört sene boyunca, özenli meslek eğitimi alacaksınız ve sonunda, amaçladığınız diplomanızı da elde edeceksiniz. Avrupa Birliği Üniversiteleri arasında yer alan üniversitelerin, mavi diploma ile öğrencilerini mezun ettiklerinin altını çizelim. Buna göre, Europass olan diplomalarınız size 50 ye yakın ülkede çalışma, kariyer yapma olanağı sunmaktadır.


Sırbistan’da Mimarlık Eğitimi Puanları:

Sırbistan’da mimarlık eğitimi almak için bir sınava girmeniz gerekmemektedir. Ülkemizde lise eğitiminden sonra, LGS ile LYS sınav sistemi bulunmaktadır. Bunlar son derce belirleyici olan sınavlardır ve birçok gencimiz amaçladıkları halde, hak ettikleri halde, istedikleri mimarlık fakültelerine girememektedir. Oysa, Yurtdışında, Sırbistan Üniversiteleri’nde bu şekilde bir sınav sistemi bulmayacaksınız. Diplomanızı almanızla birlikte, mimarlık fakültelerine giriş başvurularınızı yapabilirsiniz. Mimarlık eğitimi puanları sistemi de uygulanmamaktadır. Sınav sistemine dahil olmadan başvurularınızı, sizden istenen belgeleri hazırlayarak öğrenci danışmanlarımızın desteği ile yapacaksınız. Bir ile üç ay arasında bir zaman diliminde kayıt başvuruları sonuçlanmaktadır.

Sırbistan Üniversiteleri mimarlık fakültelerinde, kaliteli, Avrupa kriterlerinde mimarlık eğitimi alacaksınız. Dört sene boyunca, aynı özenle, ilk senelerinizde temel derslerin alınması, son senelerinde ise uzmanlaşma ile teknik derslerin de devreye girmesi ile mimarlık eğitimi mükemmel şekilde tamamlanmaktadır. Lisans diplomanızın ardından, yüksek lisans eğitiminize devam edebilirsiniz. Mimarlık eğitimlerinizi alırken, teorik eğitimlerin donanımlı altyapı sayesinde, pratik eğitim ile pekiştirilmektedir. Öğrencilerin zekalarına ve eğitimlerine, yeteneklerine uygun olarak en üst seviyede performans sunmaları sağlanmaktadır. Mezun olan gençlerimiz, Avrupa Ülkeleri’nde staj imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Sırbistan da kariyer yapmanız için uygun bir ülkedir. Bu ülkede kariyerinize başlayarak, sonrasında birçok AB ile dünya ülkesinde çalışma olanaklarını da değerlendirebilirsiniz.


Sırbistan’da Mimarlık Eğitimi Şartları:

Sırbistan’da mimarlık eğitimi şartları olarak, ülkemizden farklı olarak, sınav uygulaması, not ortalaması ya da puan sistemi uygulanmamaktadır. Lise eğitiminizi tamamlayın ve diplomanızı alın. Gerek eğitiminiz devam ederken, gerekse sonrasında, diplomanızı almanızdan sonra kayıt başvurularınızı yapabilirsiniz. Ocak ayı ile Mayıs ayları arasında, bir diğer eğitim dönemi için kayıtlar açılmaktadır. Sizden istenen belgeleri hazırlayarak, bir dosya ile öğrenci danışmanlarımızla iletişime geçmelisiniz. Öğrenci danışmanlarımız size belgeleri belirtecek ve gerekirse almanızda size yardımcı olacaklar. Lise diplomanız, transkript, sabıka kaydı, yani adli sicil kaydı, sağlık raporu, bulaşıcı hastalıkların olmadığına ilişkin belge, ailede alınan belgelerin hazırlanması gibi hazırlıkların yapılması gerekmektedir.

Elbette belgelerin hazırlanmasından sonra, öğrenci danışmanlarımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu şekilde, danışmanlarımız belgelerinizi alarak kayıt başvurularınızı yapacak ve takip edecektir. Yurt seçimleri, yaşamınıza ilişkin hazırlıkları da danışmanlarımızdan bilgi alarak yapabilirsiniz. Bu konularda rezervasyon işlemlerinin de yapılacağından emin olabilirsiniz. Üniversite harçlarınızı da düzenli olarak ödemeniz çok önemlidir. Sırbistan Üniversiteleri’nde mimarlık eğitimi dahil, harç miktarları yüksek değildir. Ödemelerinizi iki sömestre olarak, zorlanmadan yapabilirsiniz. Burs olanaklarını değerlendirmek ve bütçenize katkı sağlamak da elinizde. Bu konuda birçok burs seçeneğinin de sizlere sunulacağını belirtelim. Ülkemizden, Sırbistan içinde ve üniversite bünyesinde, ayrıca, Avrupa Birliği kapsamında burs olanaklarından yararlanabilirsiniz.


Sırbistan’da Mimarlık Eğitimi Fiyatları:

Sırbistan’da eğitim harçları yaklaşık olarak 1.500 ile 2.000 Euro arasında değişmektedir. Bu rakamlar üzerinden yükselme olsa da kesinlikle ekonomik rakamlardır. Hazırlık sınıfında ve daha sonra lisans senelerinizde eğitim alırken, bütçenizi zorlamadan ödemelerinizi yapabilirsiniz. Mimarlık eğitiminizde sizi gerçekten son derece kaliteli eğitim seçenekleri beklemektedir. Burs alan öğrencilerimiz de gerçekten çok avantajlı şekilde destek alarak eğitimlerine katkı sağlayabilirler. Geçim olanakları bakımından da son derece kolaylıkları yaşayacaksınız. Yaşam giderleri olarak, aylık 350 ile 400 Euro arasında ödeme ayırmanız yeterlidir. Bu rakamın içinde, barınma, ulaşım, yeme içme, sosyal yaşam gibi harcamalarınızın olacağını belirtelim. Bu rakam sizin için yeterli olacaktır.

Ülkede, üniversitelerin kendi yurtları bulunmaktadır. Kampus içinde okula ait yurtlarda kalabilirsiniz, ancak, yeterli olmaması durumunda, yer olmadığı hususunda, özel yurtlarda kalabilirsiniz. Eşyalı ve son derece temiz durumda olan, güvenli, apartlar ile dairelerde kalabilirsiniz. Bu seçenekleri öğrenci danışmanlarımızla birlikte değerlendirebilirsiniz. Ülke, Balkan Ülkeleri olarak ekonomik yaşam olanakları sunmaktadır. Birçok ülkeye göre, ucuz yaşam giderleri sizi memnun edecektir. Kampus içinde uygun rakamlarla, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.Uygun yemekhaneler ve kantinler bulunmaktadır. Öte yandan, spor salonlarında her zaman spor yapabilir, öğrenci kulüplerinde çeşitli aktivitelerinizi de değerlendirebilirsiniz. Hafta sonlarında, diğer kentlere, ülkelere tren ve diğer vasıtalarla ulaşım yapabilirsiniz. Mutlaka bu fırsatları değerlendirmelisiniz. Kaliteli okullarda eğitim alarak, birçok ülkeden yaşıtlarınızla arkadaş olma şansını elde edebilirsiniz. Sosyal bir çevrede kendinizi zenginleştirme şansını elde edeceksiniz. Mimarlık diplomanız sizi bekliyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1