Sırbistan Bayrağı

Sırbistan bayrağı ülkenin resmi bayrağıdır. Bayrak yukarıdan aşağıya sırasıyla kırmızı ve mavi renkler hâkimdir. 2016 yılında Sırbistan-Karadağ bayrağından sonra ülke mavi ve kırmızı renk tonları ile bir bayrak oluşturmuştur ve bu bayrağı kullanmaktadır.

Sırbistan'da Eğitim

Sırbistan Bayrağı

Sırbistan bayrağı ülkenin resmi bayrağıdır. Bayrak yukarıdan aşağıya sırasıyla kırmızı ve mavi renkler hâkimdir. 2016 yılında Sırbistan-Karadağ bayrağından sonra ülke mavi ve kırmızı renk tonları ile bir bayrak oluşturmuştur ve bu bayrağı kullanmaktadır.

Sırbistan Bayrağı Tarihi

Sırbistan 24 Kasım 1992’de kabul edilen bayrağını kullanmaktadır. Panslavizm renkleri olan kırmızı, beyaz ve mavi renklerin kullanıldığı eşit genişlikte üç yatay şeride sahiptir. Eski Yugoslav Federal Cumhuriyeti simgeleri ve renkler arasında yer alan üç renk ile oluşturulan Sırbistan bayrağı 1838’li yıllarda hüküm süren Sırp krallığı zamanında kullanılıyordu. Ancak bu bayrağın üzerine kraliyet ailesine ait bir Arma görülmekteydi. 1992’de 2006 yılları arasında değişikliğe uğrayan Sırbistan bayrağı 2011 değişikliğe uğramıştır. Sırbistan bayrağı 2011 yılında değişikliğe uğrayıp bugünkü şekli ve renkleriyle göndere çekilmiştir. Bayrak üzerindeki son değişiklik Karadağ’dan ayrıldıktan sonra yapılmıştır. Yeni bayrak ile Sırbistan üç renk ile simge edilmeye devam etmektedir.

Sırbistan Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Sırbistan bayrağı kırmızı, mavi ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Eskiden bayrak üzerinde krallığı simgeleyen amblem yer alırken bugün yalnızca üç adet renkten oluşan şerit görünümü bulunmaktadır.

Sırbistan Bayrağı Renkleri Anlamı?

Sırbistan bayrağının renkleri eski Yugoslav Federal Cumhuriyeti’nin simgelediği renkleri taşımaktadır. Sırp krallığı zamanında benzer bir bayrak kullanılmaktaydı. Ancak o dönemde bayrak üzerinde kraliyet ailesini simgeleyen bir arma bulunmaktaydı. Şimdi ise bayrak üç renkten oluşmaktadır. Aşağıya doğru kırmızı, koyu mavi ve beyaz renkli bayrak tercih edilmiştir.

Sırbistan Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Sırbistan bayrağı üzerinde eskiden bu yana yer alan Sırbistan kraliyet ailesine ait bir arma yer almaktaydı. Sırp tarihinde önemli bir yeri olan çift başlı kartal arması ve haç tarihi için önemli motifler arasında yer alıyor.

Sırbistan Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Sırbistan bayrağı nasıl çizilir ve bu bayrakta çizim yapılırken nelere önem verilmelidir? diyorsanız öncelikli olarak bayrak üzerinde yer alan armanın çizildiği yerin büyük bir önem taşıdığını söyleyebilmek mümkündür. Kraliyet ailesine ait olan arma, haç ve kral tacını simgeleyen taç bayrak üzerinde yer alan amblemlerde yer alıyor. Öncelikle 3 eşit parçadan oluşan ve en üstte kırmızı, ortada beyaz ve en altta mavi rengin bulunduğu bir şerit çizilmelidir.

Sırbistan Bayrağının İlk Göklere Çekiliş Tarihi

Sırbistan bayrağının ilk kez göndere çekildiği tarih 1835 yılıdır. Ancak Sırbistan Cumhuriyeti olarak ülke 1992 ile 2006 senelerinde Sırbistan-Karadağ olarak ortak bir bayrak kullanmıştır. 2012 yılında ise Karadağ’dan ayrıldıktan sonra son olarak bayrağını yenilemiştir.

Sırbistan Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Sırbistan bayrağı en son kabul edilen şekli ile 7 yaşındadır. Bayrak tarihte yer aldığı hükümdarlıklar ve birlikler nedeniyle birçok defa değişmiştir. Ancak ülkenin tek olarak sahip olduğu bayrak 2012 yılında kullanmaya başlamış olduğu bayraktır.

Eski Sırbistan Bayrakları Nelerdir?

Sırbistan bayrakları eski Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nde kullanılan ilk bayraktır. 1992 ve 2006 seneleri arasında kullanmış olduğu bayrak ve son olarak da 2011 yılında Karadağ’dan ayrıldıktan sonra 2012 yılında kabul etmiş olduğu bayrak ile simgeleniyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1