Sırbistan'da Tıp Eğitimi

Sırbistan’da üniversite okumak istiyorsanız Balkanların en büyük ve en güzel ayrıcalıklarına sahip üniversitelerinde ucuz üniversite eğitimi alma avantajından siz de yararlanabilirsiniz. Geniş bölüm yelpazesi ve Avrupa standartlarında kaliteli eğitimi ile öğrencilerin gözdesi olan Sırbistan üniversiteleri seçenekleri arasından istediğinizi değerlendirebilirsiniz.

Sırbistan’da Eğitim

Sırbistan’da Tıp Eğitimi

Sırbistan'da Tıp Eğitimi

Tıp eğitimi almak, birçok öğrencimiz için çok önemli bir hedef ve hayaldir. Bu hayalinizi elbette, ülkemizde birbirinden kaliteli tıp fakültelerinde eğitim alabilirsiniz. Ancak, ülkemizde belirleyici bir sınav şartı bulunmaktadır ve amaçladığınız, hak ettiğiniz halde tıp fakültelerinde kazanma şansını elde edemeyebilirsiniz. Bunun yerine, son derece kaliteli eğitim veren yurtdışında tıp fakültelerini de değerlendirebilirsiniz. Bunların başında Sırbistan tıp fakülteleri gelmektedir. Hayalini kurduğunuz tıp eğitimini ülkenin son derece seçkin yüksek öğretim kurumlarında alabilirsiniz. Belgrad başta olmak üzere, birbirinden kaliteli üniversitelerde eğitim şansını değerlendirmek size başarılı kariyerin kapılarını aralayacak. Ülkenin birçok üniversitesi, dünya sıralamasında ilk yerlerde olan, akreditasyonu olan son derece önemli kurumlardır. Son derece özenli eğitim verilmektedir.

Ülkenin en seçkin okullarından olan Belgrad Üniversitesi’nde amaçladığınız tıp fakültesi eğitimini alabilirsiniz. Eğitimi ile dünya sıralamalarında yer alan bir kurumdur. Modern eğitim ile klasik eğitim disiplinleri harmanlanmaktadır ve öğretmenler tarafından öğrencilerine zekaları, yetenekleri dikkate alınarak özenli eğitim verilmektedir. Bologna esaslarına uygun eğitim verilmektedir. Bu şekilde, eşitlikçi bir anlayış ile, Avrupa Birliği eğitim kriterlerine göre eğitim verilir ve mezunlar mavi diplomalarını alırlar. Mavi diploma yani Europass, diplomaların olması demek, öğrencilerin Avrupa Birliği Ülkeleri’nde diplomalarının geçerli olması anlamına gelmektedir. Birçok ülkede doktor olarak çalışabilirsiniz. Sırbistan’da çalışmak, Avrupa Ülkeleri’nde çalışmak yanında, dünya ülkelerinde kariyerinizi yapabilirsiniz. Sırbistan Üniversiteleri’nden mezun olan birçok genç, ABD ve Kanada gibi ülkelere gitmektedir. Siz de bu şekilde kariyer olanaklarını değerlendirebilirsiniz.


Sırbistan’da Tıp Eğitimi İçin 10 Geçerli Neden:

Sırbistan size mükemmel bir tıp eğitimi şansı sunacaktır. Eğitim altı sene sürmektedir. İngilizce ya da Sırpça olarak eğitiminizi alabilirsiniz ve eğitim dili seçimini öğrenci olarak kendiniz yapabilirsiniz. Dil seviyeniz yeterli olmasa da, hazırlık sınıfında gerekli dil eğitimini yeterli şekilde alabileceksiniz. Ayrıca temel derslerin de gerekli ise eğitimi alacaksınız. Programlı ve kapsamlı dil eğitimi verilmektedir. Bundan sonra öğrenciler lisans senelerine devam etmektedirler. İlk üç senenizde ana dersler ağırlıklı olmakla birlikte, son üç sene uzmanlık dersleri ve pratik uygulamalar ağırlıklı olmaktadır. Okulun pratik anlamda öğrencilerin eğitim almalarını sağlayacak son derece kapsamlı hastaneleri ve klinikleri bulunmaktadır. Bu şekilde, çalışarak mezun olduğunuzda hekimlik yapmaya hazır hale gelirsiniz.

Hastanelerin servisleri hem doktorların pratik eğitimlerini pekiştirmelerini sağlamaktadır, hem de halka hizmet sunan son derece önemli kurumlardır. Okulun mükemmel akademik kadrosu bulunmaktadır. Profesörler ve diğer akademik kadro öğrencilerin donanımlı eğitim alması için emek vermektedir. Mavi diploma veren tıp fakültesinde, bu diplomanızla Avrupa Birliği Ülkeleri’nde eğitim alacaksınız. Europass diplomanızla, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde, yani 47 ülkede kariyerinizi yapabilirsiniz. Ülkemizde de mesleğinizi yapma konusunda avantajlı olacaksınız. YÖK denkliği avantajları ile mesleğinizi gerekli başvuruları yaparak, ülkemizde de yapabilirsiniz. YÖK tarafından tanınan bir eğitim kurumunda öğrenci olacağınızı da ekleyelim.


Sırbistan’da Tıp Eğitimi Puanları:

Sırbistan’da en seçkin üniversitede tıp eğitimi almak için yapmanız gereken Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığımızla iletişime geçmektir. Öğrenci danışmanlarımız size yardımcı olmak için her zaman hazırdır. Sırbistan Üniversiteleri Türkiye temsilciliği olan ofislerimizde destek ve hizmet alabilirsiniz. Ülkede tıp fakültesinde eğitim almak için bir sınava girmeniz gerekmemektedir. Lise yani temel eğitimlerinizi tamamladıktan sonra, siz de tıp fakültesinde eğitim almak için başvurabilirsiniz. Bu noktada, lisenin hangi bölümünde eğitim almış olmanızın önemi bulunmamaktadır. Fen lisesinden, meslek liselerinden ya da liselerin matematik, sosyal ya da den bölümlerinden mezun olabilirsiniz. Bu durumun bir önemi bulunmamaktadır ve yine de tıp fakültesine kayıt olabilirsiniz.

Tıp fakültesinde, iki senelik kapsamlı bir hazırlık eğitimi söz konusudur. Bu süreç,okulun kalitesine anlam katan son derece önemli bir özelliktir. İki sene boyunca, İngilizce ya da Sırpça hazırlık eğitimi yanında, temel fen derslerinin eğitimi verilmektedir. Bu şekilde, lisans senelerine öğrenciler hazır hale gelir. Bu sürecin sonunda, öğrenciler bir sınava girerler ve yeterli puanı alanlar da lisans senelerine geçerler. Bundan sonra, son derece özenli olarak, öğrencilerin planlı olarak sınıflara ayrılmaları, eğitimlerinin detaylı olması, modern laboratuarlarda ve bilimsel araştırma merkezlerinde eğitim alınması ve uluslararası anlamda geçerli diplomaların da elde edilmesi söz konusu olmaktadır.


Sırbistan’da Tıp Eğitimi Şartları:

Sırbistan’da öğrencilerimiz, lise eğitimlerinden sonra hazırlık derslerine başlayabilirler. Elbette uygun belgeleri hazırlamak ve birtakım kayıt şartlarını da yerine getirmek gerekmektedir. Kayıt için istenen belgeler genel olarak şöyledir: lise diploması, transkript, ailelerin verdiği taahhütname, adli sicil kaydı, sağlık raporu, gerekli sayıda ve ebatta fotoğraf, kimlik ile pasaport fotokopisi, nüfus kaydı, ikametgah belgesi eklenecek belgeler arasındadır. Elbette belgeleri alırken danışmanlarımızla birlikte hareket edeceksiniz. Bu belgeleri istenen sayıda ve şekilde hazırlamanız da çok önemlidir. Bundan sonra öğrenci danışmanlarımıza belgeleri teslim edebilirsiniz ve hemen kayıt işlemleriniz danışmanlarımız tarafından başlatılır. Size gerekli tüm bilgiler de anlık olarak verilir.

Hazırlık sınıfında eğitim dil seçimlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Belki Sırpça, belki İngilizce olarak eğitim almak isteyebilirsiniz. Ayrıca, İngilizce dilinde eğitim alırken de mutlaka Sırpça öğrenmenizi tavsiye ederiz. İstediğiniz her zaman danışmanlarımızdan bilgi ile destek alabilirsiniz. Şartların arasında elbette okula ödemeniz gereken harç miktarları da bulunmaktadır. Bunları düzenli olarak ödemeniz elbette çok önemlidir. Her sene iki sömestre başlarında olarak ödemelerinizi yapabilirsiniz. Diğer ülkelerde üniversiteler ve harçları ile kıyaslandığında uygun rakamlar sizleri bekliyor.


Sırbistan’da Tıp Eğitimi Fiyatları:

Sırbistan’da tıp fakültesi dil eğitim seçenekleri olarak, yukarıda belirttiğimiz gibi iki dil seçeneği bulunmaktadır. İngilizce ya da Sırpça eğitiminizi alabilirsiniz. İngilizce tıp fakültesi eğitimi harçları, 7000 Euro’dur. Sırpça eğitim dilinde ise, fakülte eğitimi, 2500 Euro olarak düzenlenmektedir. Rakamları okul gibi önemli Avrupa ve Dünya tıp okulları ile kıyasladığınızda son derece ekonomik olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde, hem ekonomik eğitim olanaklarından yararlanarak, gerçekten çok kaliteli bir eğitim alma şansını da elde edeceksiniz. Sömestrlerde, hem kış, hem de bahar sömestrlerinde harçlarınızı iki defada ödeyebilirsiniz.

Yaşam giderleri olarak da uygun rakamlar bütçenizi ayarlamaya yetecek de artacak bile. Aylık, 350 ve 400 Euro arasında rakamlarla bütçenizi düzenleyebilirsiniz. Okul yurtlarında kalabilirsiniz. Bu yurtların yer kontenjanları sınırlıdır fakat, öğrenci danışmanlarımızla iletişime kurarak kayıt konusunda incelemelerinizi yapabilirsiniz. Öte yandan, eşyalı daireler, apartlar ve evlerin de durumlarının son derece iyi olduğunu, kira rakamlarının da ekonomik olduğunu belirtelim. Zorlanmadan, tercihlerinize göre tek başınıza, ya da ekonomik olması bakımından da memnun kalacağınız şekilde, siz de eğitiminizi alabileceksiniz.

Kampus içinde altyapı ile etkinlikleri de takip edebilir ve memnun bir şekilde katılabilirsiniz. Kampus alanında, sosyal tesisler, sağlık merkezi, kültür alanları, sanat salonları, birçok etkinlik merkezi sizleri beklemektedir. Spor, sanat, konserler, konferanslar sıkça düzenlenmektedir ve sizlerin katılımı da ücretsizdir. Arkadaşlarınızla birlikte bu etkinliklere katılabilirsiniz. Birçok ülkeden yaşıtlarınız bir araya gelme şansını elde edeceksiniz. Öte yandan, son derece önemli olarak, bir hekim olmanız için pratik eğitimi de en yüksek seviyede ve kaliteli olarak alabileceksiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1