Rusya'da Üniversite Eğitimi

Rusya'da üniversite okumak sanılandan çok daha kolay. Eurostar yurt dışı akademik danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak sınavsız eğitim alın. Dünyanın en iyi üniversitelerinde ve en fazla tercih edilen alanlarda eğitim görmenin ayrıcalığını yaşayın.

Rusya'da Eğitim

İçindekiler

Rusyada Üniversite Eğitimi

Rusyada Üniversite kültürünün tarih sahnesine çıkışı 862 yılına tekabül eder. Rusya, köklü bir medeniyettir. Bunu tarihi kalıntılardan böylece rahatlıkla anlayabiliriz. Medeniyetin gelişimine sadece kültürel olarak değil eğitim ve öğretim açısından da katkı sağlamıştır. Ayrıca çok köklü ve sağlam bir medeniyet olduğunu kanıtlamıştır. Rusya ilk yüksek öğrenim kurumu 1687 yılında kurulan Slav- Yunan- Latin Akademisidir.

Rusyada Üniversite Okumak Geleceğe Yapılan En Büyük Yatırımdır

Rusyada Üniversite okumak isteyen öğrenciler bu köklü eğitim geleneğinin kendilerine sağlayacağı katkının farkındadırlar. eğitiminin . Yani Rusya’da üniversite eğitimi tarihi 17. yy’a dayanır. Bu tarihten itibaren Rusya yüksek öğretim kurumu eğitim sistemini sürekli güncellemiştir. 1724 yılında Rusya Bilimler Akademisinin temeli olan Petersburg Bilimler Akademisi, sonrasında 1755 yılında Moskova Devlet Üniversitesi kurulmuştur. Sonrasında da 1870 yılında bundan böyle ilk kadın yüksek eğitim kurumu açılmıştır. 1899 yılına gelene kadar da 56 yüksek öğretim kurumu Rusya üniversiteleri tarihindeki yerini almıştır.

Üniversite ve Rusyada Üniversite Başarının Yüksek Şah’ı

Rusya lisans eğitimi konusunda kendini kanıtlamış ülkelerdendir. Şöyle ki, St. Petersburg Devlet Üniversitesi öğretim üyesi İvan Pavlov ilk nobel ödülü alan Rus olmuştur. Diğer nobel ödülü almış 24’ten fazla Rus bilim insanlarından bazıları şunlardır: Aleksandr Soljenitsin, Mihail Şolohov, Mihail Gorbaçov, Aleksey Abrikosov, Jores Alfyorov…

Rusya Değişim ve Gelişim Süreci

1913: Rus eğitim kurumları yüksek öğrenim olarak 127.400 öğrenciye 4.500 akademisyen ile birlikte eğitim vermeye devam ediyor.

1917: Üniversite seviyesindeki eğitim kurumu sayısı 150’yi aştı.

1918: Rusya eğitimde devrim niteliğinde bir karara imza atarak bundan böyle yüksek öğrenim seviyesindeki eğitimi ücretsiz yaptı.

1928: İlk Siyasal Enstitüler açıldı.

1944-45 yıllarında akademik araştırmaları desteklemek amacıyla Tez Fonu oluşturuldu.

1990 yılında ise sadece yabancı öğrenci sayısı 180 bini aştı.

2010 yılına gelindiğinde Rusya Eğitim Sisteminin Dünya bilim gelişimine katkısı 42 Nobel Ödülüyle taçlandırıldı.

Rusya 2003 yılında Bologna Deklerasyonu’nu imzalamıştır. Bologna Kriterleri paralelinde birçok yatay geçiş öğrencisini bünyesine katmış böylece de bilim ordusunu güçlendirerek büyümüştür. 

2013 Yılında geliştirdiği akademide mükemmelliği hedefleyen 5-100 projesi 2014 yılında meyvelerini sonuç olarak vermiştir. Sonuç olarak bu tarihte 21 Rus Üniversitesi QS Dünya sıralamasında ilk 400 de yer almayı başardı.

Rusyada Üniversite Okumak Yaşamınıza Çok Büyük Avantajlar Getiriyor

Rusyada Üniversite eğitim almak hem akademik hem de mesleki gelişiminiz için son derece faydalı bir deneyim olabilir. Öğrenciler, geleneksel eğitime göre birçok avantajı nedeniyle genellikle yurtdışında okumayı tercih ederler. Eğitiminizi geliştirmekten daha güçlü bir iş etiği oluşturmaya kadar, yurtdışında eğitim almanın faydaları vardır. Bu yaklaşımın avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak, eğitim ve kariyerinizde başarılı olmak için çok önemlidir.

Yeni bir Eğitimin Katkısı

Rusyada Üniversite bir üniversite öğrencisi olarak, yıl boyunca yeni bilgi ve beceriler öğrenmeye zaten alışmışsınızdır. Bu yaklaşım, yaşam boyu öğrenme alışkanlıkları geliştirmek için iyi çalışır. Yurtdışında okumak, evde kalırken zor olacak şekilde yeni yerler, kültürler ve siyasi sistemler deneyimlemenizi sağlar. Bunu yapmak, günlük yaşamınız hakkında çoğu kısa kursun sağlayamayacağı uluslararası bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur. Yerlilerle bağlantı kurmak, size hayatlarını nasıl yaşadıklarını ve neyi önemli bulduklarını da öğretir – evde kendi seçimlerinizi etkileyecek bir şey.

Rus Kültürünün Sunmuş Olduğu Yüksek Doğar

Rusya’da eğitim almanın bir başka yararı da, ülkenin kültürünü ve politikasını benzersiz bir şekilde daha iyi anlamanızı sağlamasıdır. Çoğu geleneksel öğrenme, belirli bir bağlamda edebiyat, tarih, felsefe ve matematik gibi okul konularına odaklanır. Ancak yurt dışında okumak, nerede olduğunuza ve nereye gittiğinize göre bu konulara yeni bir bakış açısı kazanmanızı sağlar. Bu, kendi kültürünüzü daha olumlu bir şekilde anlamanıza ve benzer geçmişe sahip uluslararası öğrencilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, yerel geleneklere saygı gösterirken diğer vatandaşlara karşı empati geliştirmeye yardımcı olur.

Yurtdışı Eğitim ve Yeni Bir Siz

Yurtdışında eğitim, kendi ülkenizin sınırlarının ötesindeki farklı kültürler ve toplumlar hakkında bir fikir verdiği için gelecekteki kariyer seçimleriniz hakkında size yeni bir bakış açısı verebilir. Lisans programınız sırasında uluslararası seyahatler yoluyla farklı ülkelerin sosyo-ekonomik koşulları, politikaları, gelenekleri ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Bu bilgi, lisans programınızı tamamladıktan sonra nerede yaşayacağınızı seçerken diğer uyruklulara karşı empatiyi teşvik edeceğinden, gelecekteki kariyer kararlarınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Rusya’da Okuma Fırsatı Sizlere Bir Adım Uzaklıkta

Yurtdışında okumak, öğrencilerin yeni bilgiler edinirken yaşam boyu öğrenme alışkanlıklarını geliştirmeleri için mükemmel bir yoldur. günlük yaşam deneyimlerine ilişkin görüşleri. Bunun dışında, bu tür bir çalışma, yerel kültür açısından benzer deneyimlere odaklanıldığında uluslararası öğrenciler arasında güçlü bağlar oluşturabilir. Yurtdışında okumak genellikle lisans öğrencileri için çok faydalıdır – bu fırsattan en iyi şekilde yararlanın!

Rusya’da Üniversite Okumak

Dünya Üniversiteler Sıralamasında İlk 400

Lisans eğitimi ne var ki için çok sayıda kişi Rusya’da üniversite eğitimi almayı tercih etmektedir. Bunun en temel sebeplerinden biri yukarıda belirtildiği gibi Rus üniversitelerinden beklenen kısacası ilk şeyin akademik kalite olmasıdır. Akademik başarılarıyla göz dolduran Rusya Üniverstilerinin başında: 

Lomonosov Devlet Üniversitesi 2021 QS te 74. 2020 ARWU da 93. sırada

St. Petersburg Devlet Üniversitesi QS te 225 ARWU da 301. sırada

Tomsk Devlet Üniversitesi QS te 250.  ARWU da 801. sırada

Rudn Üniversitesi QS te 326. sırada

Novosibirsk Devlet Üniversitesi QS te 228 ARWU da 501. sırada

Rusya Kazan Üniversitesi QS te 370. ARWU da 901. sıradadadır.

Bu üniversitelerin yanında Rusya Perm Üniversitesi gibi üniversiteleri Dünya üniversiteler sıralamasında üst sıralardadır. Böylece Dünya üniversiteler sıralamasında elde ettiği bu başarı dikkate alındığında Rusya’da üniversite okumak öğrencilerin hayalinin ötesinde bir eğitim ve iş imkanları sunmaktadır.

Rusya’da Üniversite Okumak Mantıklı mı?

Akademik Anlayışta Öncü

Rus üniversiteleri dünya üniversiteler sıralamalasında ilk 400 yer almaktadır. Eğitim politikalarında ilklere imza atan, özellikle üniversitelerinde çağın ilerisinde bir anlayışla eğitim almaya var mısınız? Rus Üniversitelerinde eğitim alacakları tıp, diş hekimliği, veterinerlik, fizik, kimya, biyoloji, sosyal bilimler, siyasal bilimler, dilbilgisi alanlarında branşlaşmış lisans programlarına; insan davranışlarını esas alan psilokoji, sosyoloji ve toplum mühendisliği gibi toplum bilimlerine; makine mühendisliği, mekatronik ve bilgisayar mühendisliği, inşaat mühendisliği ya da mimarlık gibi yapılaşma veyahut dijital dünyanın diline hakim lisans, yüksek lisans ve doktora derecesinde programları beklemektedir. 

Lisans eğitimize dünya standartlarında kaliteli ve iyi nitelikli bir kazanım sağlayacağınız akademik atmosferde başlayabilirsiniz. Bu hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız Rusya üniversitelerinde okumak tam size göre.

Rusya Üniversitelerinde Okuma Şansı Ayrıca Sizlere Vermektedir

Rusya’da okumak çoğu öğrenci için bir rüyanın gerçekleşmesi gibi geliyor. Ancak gerçek, insanların beklediğinden çok farklı. Son yıllarda binlerce öğrenci Rusya’da eğitim görmeyi tercih etti; ancak çoğunun hatırladığı olumsuz deneyimler vardır. Bunun başlıca nedeni gerçekçi olmayan beklentiler ve yeni yaşam tarzlarına tam bir hazırlık eksikliğidir.

Okulda ve kariyerinizde başarılı olmak Rusya’da daha kolaydır. Çoğu Rus üniversitesi, en iyi Amerikan kolejleri ve üniversiteleriyle karşılaştırılabilir. Ayrıca, eğitiminiz için ödeme yapmanıza yardımcı olacak birçok burs bulunmaktadır. Sonuç olarak, para veya üniversitenizin sosyal ortamına nasıl uyum sağlayacağınız konusunda endişelenmeden öğrenmeye odaklanabilirsiniz. Ayrıca, istemiyorsanız kulüplere katılmanız veya müfredat dışı etkinliklere katılmanız için hiçbir baskı yoktur. Bu, sizi derslerde başarılı olmak için özgürleştirir ve biraz telaş veya zahmetle akademik başarı elde etmenizi sağlar.

Rus Öğrenci Olmanın Kattığı Değer

Rus öğrenci olmanın da faydaları vardır. Çoğu aile, gürültü seviyesinden şikayet etmeden veya çocuklarının düşük performansı için yaşam düzenlemelerinizi bozmadan size sessiz bir çalışma yeri sağlamaya isteklidir. Ayrıca, çoğu üniversite öğrencisinin başına bela olan, çok fazla sorumluluk sahibi olmak ve okulda malzeme ve yiyecek için yetersiz fona sahip olmak gibi sorunlardan da kaçınırsınız. Ayrıca, aileniz ilk başta bunun garip olduğunu düşünebilir – ancak sonunda bunun çocuklarının çalışmaları ve genel gelişimi için ne kadar faydalı olabileceğini anladıklarında ortaya çıkarlar.

Ancak, Rus öğrenci olmak aynı zamanda bazı avantajlardan vazgeçmeyi de içerir.

Teknolojik Donanımı Yüksek Kampüsler

Rusya Federasyonu nun Dünya nın teknolojik ve sanat gelişimine katkısı çok yüksek seviyelerdedir. Rusya nın nükleer alandaki çalışmalarının yanında robotik kodlamalar ve hava aracı ya da savaş araçlarının yazılımları, giyilebilir teknolojilere yönelik çalışmaları ve Rus hükümetinin destekleyici politikaları sayesinde çoğu alandaki yenilik ve gelişmelere uyum sağlayan bir eğitim sistemi ve teknolojik altyapısı vardır. Bu sayede teorideki bilgilerin uygulanabilirlik seviyesi ölçülmektedir. Sonucunda da elde edilen veriler doğrultusunda alınan köklü karar ve maddi desteklerle bilgilerin inovasyonu sağlanır. Rusya’da üniversite okumak isteyenler böylece bu ülkede aradıkları her türlü imkanı bulacaklardır.

Rus Üniversitelerinde Okumak İsteyenler İçin Bologna Kriterleri

Bologna Kriterleri imzalanan deklarasyon gereği 2003 yılından beri Rusya Üniversiteleri tarafından uygulanmaktadır. Uygulama sonucunda birçok yerli ve yabancı öğrenci yatay geçiş hakkından faydalanabilmektedir. Böylece de Rusya’da üniversite okuyan uluslararası öğrencilerin ortak bir paydada buluşmaları kolaylaşmıştır. ilk 400 de üniversite bulunan ve Bologna Kriterleri sayesinde üniversite diplomalarının YÖK denkliği vardır. Aynı zamanda yatay geçiş imkanı da bulunmaktadır.

Rusya’da Üniversite Nasıl Okunur

Rusya’da Üniversite Puanları – Taban Puanı Şartı Yok Sınavsız Üniversite

Rusya’da okumak isteyen öğrenciler, taban puan şartı olmamasına rağmen üniversitelerden kabul alabilirsiniz. Dünya sıralamalarında iyi Rus üniversitelerinde okumak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Lise ya da dengi bir kurumdan mezuniyetiniz sonrasında diplomanızla bu üniversitelere kayıt olabilirsiniz. 

İhtiyaç duyduğunuz yabancı dil yeteneğinizdeki dil bilgisi eksiğinizi de hazırlık dil okullarında tamamlayabilirsiniz. Bu da yaklaşık olarak bir yıl sürer. Rusya yabancı öğrenciler için İngilizce ve Rusça olarak iki farklı opsiyonda hazırlık sınıfı eğitimi sunar. Hazırlık programlarından alacağınız sağlam dilbilgisi ve konuşma eğitimi sayesinde yabancı dilinizi advanced seviyeye çıkarabilirsiniz. Hazırlık sınıfı eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra lisans eğitiminize geçebilirsiniz. Böylece de Dünyanın en iyi sıralamalarında yer alan üniversitelerde eğitim almaya başlayabilirsiniz.

Rus Üniversitelerinde Europass Mavi Diploma Eki ve Yatay Geçiş İmkanı

Avrupa ülkelerinin uluslararası yükseköğretim anlaşmalarına dahil olan ülkelerde geçerli Europas Mavi Diploma öğrencilere büyük avantajlar sağlar. Mavi Diploma ekini Rusya üniversitelerinde alabilirsiniz. Bu sayede Rus üniversitelerinden mezun olduktan sonra mesleğinizi hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde yapabilirsiniz. Bu üniversiteler dünya sıralamasında ilk 400 de olduğu için  Türkiye deki üniversitelere yatay geçiş yapabilirsiniz. Böylece de sınavsız kabul aldığınız tıp, diş hekimliği ya da mühendislik bölümlerinde okurken 2. sınıftan itibaren Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapmış olursunuz.

Yurtdışında Ekonomik Üniversite

Akademik standartları yüksek üniversite ortamına ucuz imkanlarla kavuşabilirsiniz. Rusya Hükümeti başarıyı destekleyen bir eğitim politikası izler.  Başarılı olduğunuz takdirde bu ülkeden burs alma ihtimaliniz de yüksektir. Bunun dışında çalışma izni aldığınız takdirde hem çalışıp hem de okuyabilirsiniz.  

Rusya’da Üniversite Bölümleri

Rusya Devlet Üniversitelerinde Tıp Eğitimi

Tıp eğitiminin popülaritesine Rusya’da üniversite düzeyinde tıp eğitimi alma prestijini eklemek istemez misiniz? Rusya’nın başarıyı destekleyen politikası sayesinde lisans eğitiminizin sonrasında alacağınız burslarla yüksek lisans eğitiminize başlayabilirsiniz. Eğitim süreci sonunda da kariyerinizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Aynı eğitimi ülkemizde almaya niyet etseniz karşınıza YKS sınavı çıkacaktır. Fakat YKS stresiyle boğuşmak ya da zaman kaybı yaşamak istemeyen öğrencilerin sayısı son zamanlarda çoğaldı. Çünkü aynı ekonomik şartlarda daha kaliteli eğitimi yurtdışında sınavsız okuyabilirsiniz. Alacağınız eğitimin kalitesi düşünüldüğünde hem de sınavsız üniversite imkanı olması Rusya’da üniversite okumak bulunmaz fırsattır.

Diş Hekimliği Okumak

Diş hekimliği alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için eğitim alacakları üniversite çok önemlidir. Şartları düşünüldüğünde Rusya üniversiteleri tercih edilebilecek üniversiteler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İlk 400 deki üniversitelerde diş hekimliği alanında eğitim almak büyük bir avantajdır. Hem de sınavsız üniversite okuma imkanıyla… Bologna Kriterleri sayesinde Türkiye’den bu ülkelere yatay geçiş yapıp ders saydırabileceğiniz gibi Rusya’dan da ülkemizdeki üniversitelere yatay geçiş yapabilirsiniz. Mavi diploma eki sayesinde de mesleğinizi çok geniş bir coğrafyada yapabileceksiniz. 

Eczacılık Eğitimi

Tıp ve diş hekimliği alanında kendini kanıtlamış üniversitelerde eczacılık alanında da üst düzey eğitim alabilirsiniz. Deney yapma olanakları ve teknolojik donanımı çok yüksek olması eğitim seviyesini oldukça yükseltir. Çağın ilerisindeki standartlardaki laboratuvarlarda eczacılık okumak değerlendirilmesi gereken muhteşem bir fırsattır. Üstelik de bu eğitimi almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Mezuniyetiniz sonrasında da birçok kıtada geçerli bir diplomanız olacaktır.  

İnşaat Mühendisliği Okumak

Hayalinizdeki evi yapmak için tüm teorik birikim ve teknolojik donanım Rus üniversitelerinde. Hayalinizi ertelemek için sınav engeli de yok. Lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere birçok eğitim seviyesinde eğitim alabilirsiniz. Üniversite sınavına girme zorunluluğu olmadan dilediğiniz Rus üniversitelerinde eğitim almanız mümkündür. Mezuniyetiniz sonrasında alacağınız diplomanın birçok ülkede geçerli olması da sizlere parlak bir kariyer başlangıcı sunar. Ek olarak mesleğinizi yapmada geniş bir coğrafya olanağı sunar. Neticede Rusya’da üniversite okumak sizleri her zaman öne geçirecektir.

Makine Mühendisliği ve Mekatronik Okumak

Makine mühendisliği ya da mekatronik ilgi alanınız ise Rusya üniversiteleri size göre. Kariyerinizi zirveye taşımak da alacağınız eğitim sürecindeki hocaların tecrübesini kişisel çabalarınızla desteklemeniz gerekir.  Son yıllarda popüler hale gelmeye başlayan mekatronik robotik araştırmaların yoğun olarak gerçekleştirildiği çağın mesleklerinden biridir. Bu alanda araştırma ve uygulama noktasında Rus üniversiteleri çok fazla olanak sunar. Bu sayede yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. 

Rusya’da Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Üniversiteleri

İnsanların hayatlarını kolaylaştıran küçük-büyük araçların çoğu elektriklidir. Bu bağlamda düşünüldüğünde bu bölümün iş imkanı öngörülebilir. Rusya üniversitelerinde elektrik ve elektronik programını okuyarak da işinizi garantileyebilirsiniz. Çünkü bu üniversitelerden alacağınız diploma sizlere birçok coğrafyada mesleğinizi icra etme imkanı sağlar. Üniversitelerden alacağınız eğitim de Avrupa standartlarından öte dünya üniversiteleriyle yarışacak seviyededir. 

Yaşam koşulları ve ekonomik şartlar düşünüldüğünde Rusya’da elektrik elektronik mühendisliği okumak sizlere daha cazip gelecektir. Rusya üniversitelerinde titiz ve özverili eğitim verilir. Bu sayede gençler mesleklerinde başarılara imza atacak yetkinlik kazanırlar. Elektrik ve elektronik mühendisliği eğitimi almak için taban puanı alma sınava girme gibi şartlar yoktur. Kaliteli eğitim veren bu bu üniversitelere giriş için yıllarca sınava hazırlanmanız ve puan almanız gerekmez.

Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Dijital çağın yükselen trendi olan bilgisayar mühendisliği bölümü mezunlarının iş olanakları çok fazladır. Bu bölüm, savunma sanayinin geliştiği Rusya da, bilgisayar bilimlerine dair çalışmalar da desteklenmektedir.  Rusya üniversitelerinde bilgisayar mühendisliği okumak sizler için en iyi seçenek olacaktır. Günümüzün en fazla kullanılan araçları bilgisayar ve türevi elektronik araçlardır. Dolayısıyla bilgisayarlar teknolojileri ve yazılım altyapısı ile uğraşacak nitelikli eleman ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Rus üniversiteleri bu ihtiyacı karşılamaya yönelik bir politika benimsemiştir. Çünkü çağın ihtiyacını karşılayamayan ülkeler tam olarak bağımsız olamazlar. Bunun farkında olan Rusya, eğitim sistemini bu merkezde sürekli güncellemektedir. Üniversiteler bilgisayar mühendisliği eğitimini Rusça dilinde  vermektedir. Ünlü bilgisayar yazılımcıları ve donanımcıları yetiştiren üniversiteler uygulamaya önem verir. Üst teknoloji sınıf ve laboratuvarlarda bilgisayar mühendisliği eğitimi almak ve dünyanın farklı ülkelerinde kariyer elde edebilme imkanı sağlamak için siz de Rusya üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

Rusya’da Uçak Mühendisliği Eğitimi

Yurtdışında uçak mühendisliği lisans eğitimi almak artık hayal değil. Özellikle de Rusya gibi bilime ve teknolojiye önem veren ülkede bu eğitimi almak hayalin ötesindedir. Üstelik üniversite sınavı ya da taban puan şartı gibi kabul şartları yoktur. Mezuniyet sonrası sunduğu iş imkanlarının yanı sıra ekonomik olması da ülkeyi cazip kılan noktalardan biridir. Uzman havacıların ve akademik kadronun görev aldığı Rusya üniversiteleri teknolojik imkanlar bakımından çağa öncülük eder. Bu özelliğiyle de Dünya sıralamasında ilk 500 dedir. Mezuniyetinizde havacılık ekipmanlarının aranan elemanısınız. Bunun için Rusya üniversitelerinde uçak mühendisliği okumak ve kendinizi alanınızda geliştirmeniz yeterlidir. 

Rusya’da Mimarlık Okumak

Mimarlık çağa göre kendini sürekli yenilemek ve geliştirmek zorunda olan mesleklerin başında gelir. Rusya üniversitelerinde mimarlık okumak ise size rakiplerinizden bir adım öne geçirecektir. Çünkü bu üniversitelerde teori bakımından bilgiye doyacak uygulama hususunda da birçok imkana sahip olacaksınız. Her meslekte olduğu gibi zamanın ve toplumların ihtiyaçlarını doğru okuyabilmek esastır. Bu bakış açısına sahip olabilmek için de lisans eğitim temelinizin sağlam olması ve üniversite eğitim sürecinizde size geniş bir mesleki ufuk kazandırılmış olması gerekmektedir. Her iki imkanı da Rusya üniversitelerinde yakalayacak ve kariyerinize hem 1-0 önde başlayacak hem de mesleğinizde her zaman güncel kalabilmeyi başaracaksınız. Mesleki yetkinliğinizin birçok kıta ülkesi tarafından tanınıyor olası da (YÖK tanınırlığı da  dahil) sizler için ek kazanç olacaktır. Sonuç olarak değerlendirildiğinde Rusya’da üniversite okumak sizler için her bakımdan avantajlıdır.

Dünya Üniversiteler Sıralaması QS Rank ilk 400’teki Üniversiteler:

Rusya'da üniversite

Rusya’da üniversite

Rusya devlet üniversitesi açısından Dünya üniversiteleri arasında başarılarını kanıtlamıştır ve Rus eğitim politikaları da Dünya eğitim tarihinde devrim niteliğinde ilklere imza atmıştır. Bu açıdan değerlendirildiğinde Rusya’da üniversite okumak öğrenciler için çok avantajlıdır. Bahsi geçen üniversitelerimiz ve başarı sıralamaları ise şu şekildedir:

Kazan Federal Üniversitesi

Eğitim dili Rusça olan Kazan üniversitesinde popüler birçok bölümde lisans eğitimi imkanı sunulmaktadır. İlk yıl Rusça hazırlık eğitimi alabilirsiniz. 370. Sırada yer alan üniversite çok fazla tercih edilen hem saygın hem de prestijli bir üniversitedir. İlk 400’de bulunduğu için kolaylıkla YÖK diploma denkliği belgesi sahibi olabilirsiniz.

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi

Donanımlı ve mesleki anlamda profesyoneller yetiştiren Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi her zaman eğitimin bilime bakan yüzü olmuştur. Üniversite Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki eğitimleri bölümleri ve müfredatı ile saygın üniversiteler arasındadır. Bu yüksek öğrenim kurumunda bireysel hatta grup eğitimlerine önem verilmektedir. 6000’în üzerinde araştırma görevlisinin çalıştığı üniversitede Rusça dilinde çok sayıda bölümde eğitim imkanı verilmektedir. Tüm bu sebepler neticesinde ülkemizdeki öğrencilerin çok fazla tercih ettiği üniversitelerden biridir.

Rusya’da Moskova Devlet Teknik Üniversitesi

QS sıralamasında Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 400’de Bulunan Moskova Devlet Teknik üniversitesi eğitim kalitesi sonucunda standartları ile dünya standardının üzerinde bir eğitim imkanı sunmaktadır. Yani size verilen eğitimi her zaman bir adım öteye taşıyabilecek bir bilinçle mezun olursunuz. Rusça dilinde eğitim alabilecek ve dünyaca ünlü tanınmış profesörlerden ders alabileceksiniz. Lise mezuniyet belgeniz ile Moskova Devlet Teknik üniversitesine kayıt olabilirsiniz. Rus birçok firma ile işbirliği içerisinde olan kurumdan mezun olduğunuzda iş bulmanın çok kolay olacaktır. 

Tomsk Devlet Üniversitesi

Tomsk şehrinde bulunan üniversite Rusya’nın köklü kurumları arasında yer almaktadır. Üniversitede 23 000 in üzerinde öğrenci eğitim görmektedir. Uluslararası öğrencileri bünyesinde böylece barındıran kurumda akademisyenler ve araştırmacılar içinde etkinlik ve konferanslar düzenlenmektedir. Öğrencilerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan üniversite de İngilizce lisans programları da sunulmaktadır. Asya’daki ilk Rus üniversitesi unvanına sahip olan kurum da eğitim alma maliyeti oldukça ucuzdur.

Ural Federal Üniversitesi

Dünya sıralamasında bulunan Ural Federal üniversitesinde Rusça eğitim verilmektedir. Yenilikleri ve ileri teknoloji kullanılarak geliştirilen sınıflarında kaliteli seçkin bir eğitim imkanı verilmektedir. Üniversiteden mezun olan kişilerin birçoğu akademik kurumlara önemli kuruluşlara liderlik etmektedir. Oysa Hükümet görevinde bulunan pek çok mezun bulunmaktadır. Modern ekipmanlar ile donatılan üniversitede araştırma yapan dünyaca ünlü bilim insanları vardır. Lisans eğitimi alanında köklü bir kurumdur. Öğrencilerin aktif bir öğrencilik dönemi geçirebilmeleri için oluşturulmuş imkanlar sayesinde farklı aktiviteleri deneyimleme şansına sahip olabileceğiniz kurumda bölüm ücretleri oldukça uygun fiyatlardadır.

Moskova Devlet Havacılık Üniversitesi

Havacılık alanında çığır açan kurumda uçuş teknikleri uçak donatıları konusunda detaylı özellikle uygulamalı eğitim imkanı sunulmaktadır. Üniversitenin kurulduğu günden beri havacılık eğitimi sürekli geliştirilerek çağın ve toplumların ihtiyaçları gözetilerek ihtiyaca her zaman tam kapasite ile cevap veren nitelikli elemanlar yetiştirilmiştir. Moskova Devlet Havacılık üniversitesi Rusça dil eğitimi ve havacılık alanında lisans programları dikkatleri üzerine çekmektedir. Dünya sıralamasında ilk 400’de bulunan kurumda eğitim almak çok kolaydır çünkü lise veya dengi bir kurumdan mezun olmanız yeterlidir. Mazuniyetiniz esnasında yatay geçiş imkanınız vardır ve YÖK denkliği alabilirsiniz. Geleceğin pilotları arasında yer almak yada havacılıkla ilgili farklı bir bölüm okumak istiyorsanız erken kayıt avantajlarından siz de faydalanın. Ekonomik ücretler ile istediğiniz bölümde rahatlıkla okuyun ve diplomanız Türkiye’de de geçerli olsun.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi

Öğrencilere kapılarını açan önemli Rusya üniversitelerinden bir diğer St. Petersburg Devlet üniversitesidir. Rusça dil eğitimi veren üniversitede dil programları da bulunmaktadır. Dil programlarına kabul almak için herhangi bir yaş şartı sınav veya taban puan gibi herhangi bir koşul yoktur. 

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi

QS World University Ranking dünya sıralamasında 326 sırada bulunan Rusya üniversitelerinden birisidir. Rusya üniversiteleri arasında da ön sıralarda yer almaktadır. Akademik kadrosu oldukça güçlüdür. Dünyada öne çıkan sayılı üniversiteler arasındadır. Saygın ve prestijli kurum yenilikleri yakından takip etmektedir. Eğitim dili Rusça’dır. Bologna ilkelerinin geçerliği olduğu kurumda iyi bir eğitim almak istiyorsanız lise mezuniyet belgeniz yeterli olacaktır. Rusya üniversiteleri arasında en çok tercih edilen kurum akademik kadrosu ve eğitimdeki başarısı ile kendini kanıtlamıştır. Hem çalışma ortamı hem de teknolojik açıdan zengin sınıflar ile yurtdışı eğitimini en iyi şekilde alacağınız üniversitelerden birisidir.

Rusya’da Üniversite Okumak Fiyatları

Rusya’da Üniversite Konaklama ve Yaşam Giderleri

Okurken konaklama imkanları ve giderleri bulunulan şehre ve üniversitenin konumuna göre değişmektedir. Öğrenci yurtlarında konaklama şansınızın olduğu gibi arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz kiralık ev opsiyonunuz da var. Aynı şekilde yaşam giderleri de değişkenlik göstermektedir.

Rusya’da Üniversite Başvuru – Rusya’da Üniversite Okuma Şartları Kabul Şartları ve Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Öncelikle Rusya üniversitelerinden kabul almak için herhangi bir sınava girmenize gerek olmadığını belirtelim. Taban puan sıkıntısı yaşamadan sadece lise diplomanız ve dengi bir okuldan mezuniyetinizle kabul başvurusu yapabilirsiniz. YÖK denkliği ve yatay geçiş hakkınızın olduğunu da tekrardan hatırlatmak isteriz. 

Üniversitelerin spesifik kabul şartları, kayıt için gerekli belgeler, konaklama şartları ve maliyetleri ve yaşam giderleri gibi konularda en güncel bilgileri almak için Eurostar Yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketi çalışanlarımızdan en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere ülkemizden çıkmadan tüm evrak işlemlerinizde bölüm seçiminizde yardımcı olur ve gerekli bilgilendirmeleri yaparken gideceğiniz ülkedeki danışmanlarımız da mezuniyetinize kadar gerekli noktalarda gerekli desteği sağlayacaklardır. Yarım asra yakın tecrübemizi başarınıza dönüştürmek sizlerin tercihinde. Siz hayal edin bizler “Nasılını”anlatalım süreci sizler için kolaylaştıralım. Yurtdışında üniversite eğitimi hakkında yurtdışı eğitim danışmanlığı için bizlerle mutlaka iletişime geçin.

Eurostar Yurtdışı Danışmanlığı

Eurostar, çok uluslu işletmelere hizmet sağlama konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir danışmanlık şirketidir. Hizmetler iş stratejisi, liderlik, İK ve pazarlamayı içerir. Eurostar danışmanları, büyüme ve gelişmelerinde onlara yardımcı olmak için dünyanın her yerindeki müşterilerle birlikte çalışır. Uluslararası iş danışmanlığıyla ilgilenen herkes için heyecan verici bir kariyer seçeneğidir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Puanla
[OY: 11 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1