Pasaport Nasıl Alınır ve Gerekli Belgeler

Pasaport Nasıl Alınır ve Gerekli Belgeler

Pasaport Nasıl Alınır ve Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Yurt dışında eğitim almak isteyen gençlerimiz pasaport konusunda öncelikle eski pasaportların 2011 Şubat ayı itibariyle uzatılmadığını bilmeleri gerekiyor. Süre uzatmak yerine artık yeniden pasaport çıkartmak gerekiyor çünkü yeni pasaportların üzerinde bulunan kimlik bilgileri sayesinde artık gümrük kapılarında bekleme süreleri de kısalmış oluyor. Eski pasaportlara göre çok daha küçük boyutlarda olan yeni pasaportların rengi de farklı. Sıradan vatandaşlara verilen lacivert pasaportun yerini yeşil renk olanlar aldı. Diplomatik pasaportlar da eskiden kırmızı renkte iken artık siyah renkte veriliyor. Görev pasaportları da gri renkte verilmeye devam ediliyor.

Yurt dışına çıkıp eğitim almak isteyen gençlerimiz pasaport almak için bazı gereklikleri yerine getirmeliler. Bu belgeler şu şekildedir:

  • Öncellikle epasaport.gov.tr adresine girip mutlaka randevu almak gereklidir. Bu randevu yer, gün ve saat olarak belirlenmektedir. Doğrudan başvuru yapmak isteyen gençlerimiz bulundukları İl Emniyet Müdürlüğü’ne gidebilir veya İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden de aynı şekilde başvuru yapabilirler.
  • Pasaport için gerekli randevu alındıktan sonra istenen belgeler hazırlanmalıdır. Bu belgeler şu şekildedir:
  • T.C nüfus cüzdanı, aslı ve fotokopisi
  • 2 adet Biometrik şekilde çekilmiş fotoğraf. (Fotoğraf çektirirken mutlaka pasaport için çektirildiğinin söylenmesi ve bu fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş olmaları gerekiyor.)
  • Varsa eski pasaport da başvuru sırasında mutlaka verilmeli ve iptal ettirilerek geri alınmalıdır.
  • Pasaport cüzdan bedeli makbuzu. Cüzdan bedelinin bankaya yatırıldığına dair defter bedeli makbuzunun en üstündeki nüshada mutlaka “tahsil edilmiştir” ibaresi bulunmalıdır ve ıslak imzalı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Pasaport başvurusu sırasında parmak izi alınmaktadır. Daha önce parmak izi verenlerin bu durumu belgelemeleri halinde bir daha vermeleri gerekmemektedir. Bu uygulama 7 yaşından büyük çocuklar da dahil olmak üzere tüm başvurularda alınmaktadır.

Pasaportlar İçin kişiye özel olan evraklardır ve bu nedenle başkası tarafından başvuru yapılamaz ve başvuru sahibinin randevuya gitmesi zorunludur.

Başvuru yapıldıktan sonra pasaportlar kurye veya kargo ile adrese teslim olarak gönderilir. Ortalama olarak başvurudan 7 gün sonra gönderilen pasaportlar genellikle bu tarihten hemen sonraki 3 iş günü içinde teslim edilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1