Pasaport Başvuru İşlemleri

Pasaport Nasıl Alınır ve Gerekli Belgeler

Pasaport Nasıl Alınır ve Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport nasıl alınır? Pasaport Yurt dışında eğitim almak isteyen gençler öncelikle eski pasaportların 2011 Şubat ayı itibariyle uzatılmadığını bilmeleri gerekiyor. Süre uzatmak yerine artık yeniden pasaport çıkartmak gerekecektir. Çünkü yeni pasaportların üzerinde bulunan kimlik bilgileri sayesinde artık gümrük kapılarında bekleme süreleri de kısalmış oluyor. Eski pasaportlara göre çok daha küçük boyutlarda olan yeni pasaportların rengi de farklı. Sıradan vatandaşlara verilen lacivert pasaportun yerini ise yeşil renk olanlar aldı. Diplomatik pasaportlar da eskiden kırmızı renkte iken artık siyah renkte veriliyor. Görev pasaportları da gri renkte verilmeye devam ediyor.

Pasaport alacak hak sahibi öğrencilerin hazırlaması gereken belgeler pasaport işlemleri için alacakları pasaport türleri kapsamında öğrenci belgesi, tc kimlik kartı veya eşdeğer kimlik belgesidir. Dışişleri bakanlığınca ve ilgili birimin genel müdürlüğünce yetkilendirilen nüfus müdürlüğüne başvuru yapılır ve pasaport defter bedeli ile pasaport harç bedeli ödenir. Harç bedelinden az miktarda ödeme yapmak için 25 yaş altı olmak ve öğrenci belgesi zorunludur.

Yurt dışına çıkıp eğitim almak isteyen gençlerimiz pasaport almak için gerekli evrakları yerine getirmeliler. Öncellikle epasaport.gov.tr adresine girip mutlaka randevu almak gereklidir. Bu randevu yer, gün ve saat olarak belirlenmektedir. Doğrudan başvuru yapmak isteyen gençlerimiz bulundukları İl Emniyet Müdürlüğü’ne gidebilir veya İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden de aynı şekilde başvuru yapabilirler. Pasaport için gerekli belgeler ile  randevu alındıktan sonra istenen belgeler hazırlanmalıdır. Pasaport için belgeler şu şekildedir:

  • T.C nüfus cüzdanı, aslı ve fotokopisi
  • 2 adet Biometrik şekilde çekilmiş fotoğraf. (Fotoğraf çektirirken mutlaka pasaport için çektirildiğinin söylenmesi ve bu fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş olmaları gerekiyor.)
  • Varsa eski pasaport da başvuru sırasında mutlaka verilmeli ve iptal ettirilerek geri alınmalıdır.
  • Pasaport cüzdan bedeli makbuzunda, cüzdan bedelinin bankaya yatırıldığına dair defter bedeli makbuzunun en üstündeki nüshada mutlaka “tahsil edilmiştir” ibaresi bulunmalıdır. Ve ıslak imzalı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Pasaport başvurusu sırasında parmak izi alınmaktadır. Daha önce parmak izi verenlerin bu durumu belgelemeleri halinde bir daha vermeleri gerekmemektedir. Bu uygulama 7 yaşından büyük çocuklar da dahil olmak üzere tüm başvurularda alınmaktadır.

Pasaport için istenen belgeler yukarıdaki gibidir. Pasaport almak için bu belgeleri hazırlamak zorundasınız. Pasaportlar için kişiye özel olan evraklardı.  Bu nedenle başkası tarafından başvuru yapılamaz ve başvuru sahibinin randevuya gitmesi zorunludur. Başvuru yapıldıktan sonra pasaportlar kurye veya kargo ile adrese teslim olarak gönderilir. Ortalama olarak başvurudan 7 gün sonra gönderilen pasaportlar genellikle bu tarihten hemen sonraki 3 iş günü içinde teslim edilir. pasaport başvurusu için gerekli belgeler eksiksiz verilmelidir. yeşil pasaport nasıl alınır? Sorusuna bir sonraki makalemizde yanıt vereceğiz.

Vize ve Pasaport

Yabancı bir ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsunuz ancak hangi seyahat belgelerine ihtiyacınız olduğundan emin değil misiniz? Pasaport ve vize arasındaki farkın nedir?  Nereden geldiğine ve nereye gittiğine bağlı olarak pasaporta, vizeye veya her ikisine birden ihtiyacınız olabilir.

Pasaport nedir?

Pasaport, kendi hükümetiniz tarafından verilen resmi bir kimlik belgesidir. Fotoğrafınızı, adınızı, adresinizi, tarihinizi ve doğum yerinizi ve ayrıca seyahat pulları için boş sayfaları içerir. Göçmenlik yetkilileri, farklı bir ülkeye her giriş ve çıkış yaptığınızda bu sayfaları onay için damgalayacaktır. Seyahat etmek için bir pasaport gereklidir.

Kendi ülkenizin dışına seyahat etmeyi planlıyorsanız, pasaportunuzun olması her zaman en iyisidir. Biri olmadan, göçmenlik ve gümrük yetkilileri girişinizi veya çıkışınızı reddedebilir.

Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport almanın ilk adımı bir başvuruyu tamamlamaktır. TC Dışişleri Bakanlığı’ndan pasaport almak için vatandaşlık kanıtı sağlamanız gerekir. Bu, doğum belgeniz, vatandaşlığa kabul belgeniz veya vatandaşlık belgeniz olabilir. Ayrıca, ehliyet gibi devlet tarafından verilmiş bir kimlikle kimliğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Pasaportlar genellikle veriliş tarihinden itibaren on yıl geçerlidir.

Vize nedir?

Vize, yabancı bir hükümet tarafından verilen ve ülkelerine girişe izin veren resmi bir belgedir. Vizelerin çeşitli son kullanma tarihleri ​​vardır. 10 gün, 30 gün veya 60 gün veya daha uzun olabilirler. Vizenizin süresi sona erdiğinde, artık o ülkede yasal olarak kalamazsınız. Vize gereksinimleri bir ülkeden diğerine farklılık gösterebilir. Bazı ülkelerde transit vize, iş vizesi, öğrenci vizesi veya çalışma vizesi gerekli olabilir.

Ve bazen vizesiz seyahat edebileceğiniz yerler vardır.

Örneğin, ABD vatandaşları onlarca ülkede vizesiz 90 güne kadar (turizm veya iş için) kalabilirler. Bu ülkelerden bazıları Avrupa, Kanada, Meksika ve Güney Amerika’nın çoğu bölgesini içerir. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları İngiltere’yi turizm veya iş amacıyla altı aya kadar vizesiz ziyaret edebilirler.

Bir sonraki yurtdışı seyahatinizi planlamadan önce, gideceğiniz ülkenin resmi web sitesini kontrol edin. Her ülkenin resmi web sitesi veya büyükelçiliği, gerekirse vize başvurusunda bulunmanız için gereken bilgileri size sağlayacaktır. 

Bazı durumlarda, vize başvuru formunu şahsen doldurmanız gerekebilir.

Vizenin kendisi gibi, maliyetler de türe veya ülkeye göre değişir. Örneğin, bir ABD vatandaşı için Çin turist vizesi 140 dolardır. Nijerya’ya mı gidiyorsunuz? Bu seyahat vizesi size 160 dolara mal olacak. Rus vizeleri, turist vizesinin fiyatı yaklaşık 270 $ olan en pahalı vizelerden bazılarıdır.

Vize ve Pasaport Arasındaki Fark Nedir?

Pasaport, bir vatandaşa kendi ülkesine girip çıkması için resmi izin veren bir hükümet tarafından verilen bir kimlik belgesidir.

Vize, bir hükümet tarafından yabancı ziyaretçilere yabancı bir ülkeye yasal giriş yapmalarını sağlayan bir belgedir.

Yaşadığınız ülkeden bir pasaport gelir. Ziyaret ettiğiniz ülkeden bir vize gelir.

Pasaport ve vizeye ne zaman ihtiyacınız olduğu ile ilgili kafa karışıklığı birçok gezgin arasında yaygındır. Bir sonraki seyahatinizin sorunsuz geçmesi için nereye gidiyor olursanız olun bir pasaport alın. Çoğu havayolu şirketi bunu gerektirir. Vizenin gerekli olup olmadığını görmek için gideceğiniz ülkeyi araştırın ve gerekirse vizeye başvurun.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1