Geçici Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

gecici-pasaport-basvurusu-nasil-yapilir

İnsanlar ayrım yapılmaksızın pasaport taşıma hakkına sahiptirler. Pasaport alma işlemlerini yapmalarında engel bir durum yoksa kişiler diledikleri gibi pasaport alabilirler. Kullanabilecekleri pasaport çeşitlerine göre kişinin pasaport alması ve taşımasında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yurtdışına giriş çıkışlarda pasaport kişinin resmi kimliği statüsündedir. Türkiye’de yaşayan bir birey kimlik olarak nüfus cüzdanı kullanır. Aynı mantıkla yurtdışına çıkan bir kişi de kimlik yerine pasaport kullanır. Gidecekleri ülkelerin pasaportlu giriş şartı sunmaları olası bir durumdur. Günümüzde pasaport isteyen ülkelerin yanı sıra pasaportsuz giriş yapılabilen ülkeler de mevcuttur. Aynı kapsam doğrultusunda pasaport isteyip vize istemeyen ülkeler de bulunmaktadır. Bazı durumlarda geçici pasaport başvurusu yapılabilir.  Peki, geçici pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Bir ülkeden başka bir ülkeye geçişlerimizi pasaport aracılığıyla yaparız. Bu konuda elbette bazı istisnai durumlar vardır. Bu durum ülkelerin kendi arasında yaptığı anlaşmalarla geçerlilik görür. Pasaportlu çıkışlarınızda vize isteyen ülkeye göre vizenizin de düzenlenmesi gerekir. Aksi durumda ülkeden çıkışınıza izin verilse dahi gittiğiniz ülke tarafından kabul edilememeniz olasıdır. Seyahatlerinizde pasaportunuzu kaybetmeniz sebebiyle tekrar ülkenize dönmeniz için size verilmiş bir belge olmalıdır. Bu durumda devreye geçici pasaport girmektedir. Pasaportunuzu kaybettiğinizde aklınıza gelecek ilk soru geçici pasaport başvurusu nasıl yapılır olmalıdır. Geçici pasaport alabileceğimiz 4 çeşit pasaport türünden farklı bir yapıdadır. Görünüş neticesiyle kimi zaman kırmızı ya da pembe pasaport denilmektedir. Pasaportunuzu ya da kimlik yerine kullandığınız belgenizi yurtdışında kaybederseniz hemen geçici pasaport başvurusu yapmanız gerekir. Aksi halde ülkeye dönüşünüzü sağlayamazsınız. Geçici pasaport başvurunuzu bulunduğunuz ülkede size en yakın Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na ya da Büyükelçiliklere yapabilirsiniz. Başvuruyu geçici pasaport alacak kişisinin bizzat kendisi yapmalıdır. Başvuru esnasında sizlere pasaportunuzu ne şekilde kaybettiğinize dair birtakım sorular sorarlar. Bu soruların cevabına göre güvenlik işleminde bulunabilirler. Geçici pasaportun verilmesi için sizleri tanıtan belge varlığı işlemlerin kolaylaşmasını sağlayabilmektedir. Geçici pasaport başvurusundan sonra pasaportunuz sizlere kısa bir süre içerisinde verilir. Geçici pasaportu aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle geçici pasaport tek kullanımlıktır. Bu pasaportu dilediğiniz gibi kullanma hakkınız bulunmamaktadır. Tek seferlik dönüşlerinizde geçerlidir. Geçici pasaportun kullanım süresi 1 aydır. Bu süreyi aşarsanız farklı yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Geçici pasaport başvurusu nasıl yapılır,

ne şekilde kullanılır konusu bizler için önem arz etmektedir. Aldığınız geçici pasaportu tek bir ülkeden dönüşte kullanabilirsiniz. Farklı ülkelere giriş çıkış yapamazsınız.  Eğer acil bir durum varsa ve yurtdışına çıkmanız gerekiyorsa yine geçici pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Örneğin, yurtdışında bulunan bir yakınınız vefat etti ve sizin derhal oraya intikal etmeniz gerekiyor. Bu gibi bir durumda da geçici pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Pasaportunuzu kaybettiğinizde polise bilgi vermeniz önemlidir. Tutanak tutturmanız gerekir. Polise tutturduğunuz tutanağın ıslak imzalı fotokopilerini almanız gerekir. Sonrasında geçici pasaport için 2 adet fotoğraf çektirmeniz gerekir. Zaman kaybetmeden konsolosluğa gitmeniz gerekir. Geçici pasaportunuzun fotokopisini almayı da unutmamanız gerekir.

1 Yorum

  1. mesut balık | 3 Mayıs 2019 at 14:36

    Merhaba geçici pasaporta başvuru yapmak istiyorum.Hangi işlemleri uygulamam gerekli?Bilgi verir misiniz

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1