Pasaport Kaç Günde Teslim Edilir?

Pasaport Kaç Günde Teslim Edilir?

Pasaportum kaç günde gelir?

Yurtdışına çıkışlarımızda artık e-pasaport kullanmaktayız. Eski zamanlara göre kullandığımız bu pasaportlar oldukça faydalı avantajlar sunmaktadır. Pasaport kişilere güvenlik hizmeti de sunmaktadır. Yurtdışında herhangi bir olay olduğunda sizlerden istenilecek ilk belge pasaporttur. Pasaport işlemleri nereden nasıl yapılır ya da pasaport kaç günde teslim edilir gibi sorularımız ve endişelerimizin olması da çok normaldir. Aslında tüm bu işlemler kafamızda karışıklığa sebep olur ancak normalde kolay işlemlerdir. Pasaport almak isteyen kişiler yurtdışına çıkmadan belirli bir süre önce işlemlere başlamalıdır. Pasaport 1 gün içinde ya da aynı gün içerisinde teslim edilmemektedir. Bu nedenle hem zaman açısından hem de durumların değişmesini göz önünde bulundurarak başvuru yapmanız çok önemlidir.

Pasaportlar artık Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Aynı şekilde başvuruları da bu kuruma yapmanız gerekmektedir. Kurum randevulu sistem üzerinden çalışmaktadır.  İnternet üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü sayfasından randevu almanız mümkündür. Ayrıca ALO 199 numaralı hattan da pasaport randevusu almanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Randevu günü ve saati kurumun uygunluğuna göre önünüzde belirecektir. Sizlere de uyan saatleri seçmenizle birlikte pasaport için ilk adımı atmış olacaksınız. Bu belgeye sahip olabilmeniz için belirlenmiş evrakları kuruma giderken yanınızda götürmeniz sorunludur. Bu belgeler nüfus cüzdanı, 2 adet biometrik fotoğraf ve yatırdığınız harç ve defter bedelinin dekontudur. Ayrıca eğer öğrenciyseniz ve öğrenci pasaportu almak istiyorsanız bunun için öğrenci belgenizi de imzalatıp getirmeniz gerekmektedir. Yine aynı şekilde aldığınız dekontları da görevlilere imzalatmanız çok önemlidir. Belgelerinizde herhangi bir eksiklik bulunması durumunda işlemleriniz askıya alınacaktır. Yoğunluğa göre tekrar randevu almanız gerekecektir. Pasaport alma sürenizi iyi ayarlamanız da fayda bulunmaktadır. Pasaport kaç günde teslim edilir şeklindeki sorular kişileri rahatsız etmeden bu başvuruların yapılmasında yarar vardır. Bu ve bunun gibi aklınıza takılan daha birçok sorunun cevabına pasaport.gov.tr adresinden ulaşmanız da mümkündür. Pasaport başvurularına gitmemeniz sizlerin zararına olacaktır. Sürekli randevu alıp gitmeyenler için uygulanan bir prosedür bulunmaktadır. Pasaport randevusu alıp gitmeme hakkınız 3 olarak sınırlandırılmıştır. Herhangi bir problem yaşamamak için bu konulara da dikkat edilmelidir.

Başvurularınızı tamamladıktan sonra pasaportunuzu kendi adresinize getireceklerdir. Peki, pasaport kaç günde teslim edilir? Pasaport teslim süreleri başvurulan yer ülke içerisi ya da dışarısı ise değişiklik göstermektedir. Ayrıca acil durumlarda da süre değişikliğine gidilebilmektedir. Acil durumlarda aciliyet konusunu oluşturan durumların belgelerini de göstermeniz gerekmektedir. Acil durumlarda pasaport teslim süresi en fazla 3 gündür. 3 gün içerisinde pasaportlarınız teslim edilmektedir. Eğer ülke içerisinde pasaport başvurusu yaptıysanız bu süre 5 ila 7 gün olarak değişmektedir. Pasaport başvurularınızı yurtdışından yaptıysanız 7 ile 10 gün arasında sizlere teslim edilmektedir. Pasaport kişinin kendi adresine PTT ile kargolanmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1