Pasaport İşlemleri: Randevu Almak

Pasaport Yenileme Randevusu

Pasaport Yenileme Randevusu Nasıl Alınıyor?

Ülkemizden farklı bir ülkeye çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının pasaport sahibi olmaları gerekmektedir. Pasaportu, yurtdışına çıkmak için gerekli olan bir kimlik belgesi olarak düşünebiliriz. Ülkemizde dört farklı pasaport türü bulunmaktadır. Bunlar, bordo yani umumi pasaport, yeşil hususi pasaport, gri hizmet pasaportu ve siyah diplomatik pasaporttur. En yaygın olan ise bordo yani umumi pasaporttur. Bir defa pasaport almak bir daha pasaport alınmayacağı anlamına gelmemektedir. Pasaportlar süreleri olan belgelerdir. Umumi pasaportların süreleri, en az 6 aylık, en fazla 10 senelik olarak belirlenmektedir. Bu sürelerin sonunda pasaport yenileme işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. 18 yaşından küçüklerin umumi pasaport alması durumunda ise maksimum beş yıl süre tanımlanmıştır.

Yeşil pasaportların süresi ile beş yıl olarak düzenlenmiş olup, bu pasaport türünde minimum süre bulunmamaktadır. Bu sürelerin sonunda,

pasaport yenileme randevusu nasıl alınıyor?

bunları bilmelisiniz ve buna göre işlemlerinizi yapmalısınız. Pasaport yenileme  işlemlerini, ülkemizde bulunmaktaysanız, bulunduğunuz ilin, il ve ilçe emniyet müdürlüklerinden alabilirsiniz. Ayrıca, yurtdışında olan öğrencilerimiz ise bulundukları ülke, şehirde bulunan konsolosluklara başvurabilirler.

Pasaport  yenileme randevusu

alarak, tıpkı, ilk kez pasaport işlemlerine başvurduğunuz şekilde, aynı işlemleri yapmanız şeklinde gerçekleşmektedir. Sadece pasaportunuzun süresinin dolma durumunda değil, vize damgaları ile sayfalarının dolması halinde e yenilemeniz gerekir.

Günümüzde, resmi işlemlerin yapılması son derece kolaylaştı. E devlet sitesinden pasaport işlemleri dahil olmak üzere, her konuda hem bilgi, hem de başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınızın takiplerini de bu şekilde yapabilirsiniz. Pasaport yenileme işlemleri için de resmi birimlerden randevu almanız gerekmektedir. Yenileme işlemlerinizi fazla zaman geçirmeden yapınız ve pasaportunuzu geçersiz hale getirmeyiniz.

Pasaport yenileme randevusu

almak için randevu.nvi.gov.tr adresinden giriş yaparak, İçişleri Bakanlığı’mız sitesinin pasaport işlemleri ile ilgili bölümüne tıklayabilirsiniz. Bu şekilde, yenileme randevunuzu alabilirsiniz. Sitenin ilgili bölümünde, randevu al butonu bulunmaktadır. Buradan tıklayarak hemen işlemlerinizi yapabilirsiniz. Pasaport randevusu butonunu seçtikten sonra, pasaport türünüzü seçiniz. Bundan sonra, ödeme bilgileri dahil olmak üzere yapmanız gereken işlemler hemen karşınıza çıkacaktır. İsterseniz bankaya, isterseniz vergi dairesine harç ödemeleri yapılabilir. Burada önemli bir detay, öğrencilerimizin pasaport alımlarında ve pasaport yenileme işlemlerinde, harç ödememe gibi son derece önemli durumlarının olmasıdır. Yurtdışında eğitim alacak öğrencilerimiz de bu kapsamda olup, sadece pasaport bedeli ödemenin avantajını yaşayacaksınız.

Pasaport yenileme  randevusu

için direk olarak ilgili kurumlara gidip, sıra numarası alıp yenileme işlemlerinizi de yapabilirsiniz. Yurtdışında olan vatandaşlar, yenileme işlemleri için bulundukları şehirdeki ya da en yakın kentteki Türkiye konsolosluğuna gitmelidir. Direk şekilde konsolosluğa giderek sıraya girmeniz ve başvurmanız mümkündür. Öğrencilerimize pasaport harcı ödemeksizin sadece dosya bedelinin alınması gerçekten çok avantajlıdır. Bu şekilde, yurtdışında eğitim yıllarınızda, bütçenizi sarsmadan pasaportunuzu alma ve yenileme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1