Yurtdışına Çıkarken Yanımıza Ne Kadar Para Almalıyız?

Üniversite Rehberi

Sevgili gençlerimiz, yurtdışında eğitim almaya karar vermeniz, hayatın için renkli, başarılı ve kendinizi geliştirme fırsatı bulacağınız bir yaşamın kapılarını açmaktadır. İster uzak mesafe ülkelerde olsun, ister ülkemize yakın olan ülkelerde olsun, birçok seçkin, temelleri son derece sağlam üniversiteler bulunmaktadır. Bu yüksek eğitim kurumları, öğrencilerimizi gerçekten uygun şartlarda, bir sınav koşulu da olmadan kabul etmektedir. Her adımda, yurtdışı eğitim kurumlarımız bünyesinde, öğrenci danışmanlarımızdan yardım alacaksınız.

Desteğimizle, yıllardır öğrencilerimizin olduğu gibi, sizlerin de memnun olacağınız seçimleri yapacağınızdan eminiz. Ülke ve üniversite seçimlerinizi yaptınız ve bölümünüzü seçtiniz. Artık yolculuk zamanı. Öğrenci danışmanlarımızla işbirliği içinde, gideceğiniz ülke ve yeni şehirdeki yaşamınız için hazırlıklarınızı yapmalısınız. Doğru şekilde hazırlık yaparsanız, özellikle acemi olacağınız ilk zamanlarınızda bir zorlanma yaşamadan üniversiteye kolayca alışabilirsiniz. Peki yurtdışına çıkarken yanımıza ne kadar para almalıyız? Ne gibi hazırlıklar yapmalıyız?

Yurtdışına çıkarken alınacak para limiti

her ülkeye göre değişebilir. Genel limitleri belirtelim ve öğrencilerimiz buna göre bilgi sahibi olsunlar. Avrupa Ülkeleri’ne, özellikle Avrupa Birliği Ülkeleri’nde girişlerde ve çıkışlarda kişilerin şahsi olarak yanlarında bulundurmaları gereken para limiti maksimum, 10.000 EURO ile sınırlandırılmıştır. Bunun üzerinde miktar ile giriş ya da çıkış yapmak isteyenler ise mutlaka gümrükte bildirim yapmalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, bu rakam kişilerin üzerinde taşıması gereken rakamdır. Daha üzerinde rakamları, birkaç kişiyseniz, paylaşarak çıkarabilirsiniz. Bir öğrenci olarak, yurtdışına çıkmadan önce, maddi anlamda yapmanız gereken hazırlıklar olduğu malum. Bunları planlı şekilde, hazırlanarak yaparsanız, ülkeye gittiğinizde zorlanmazsınız.

Yurtdışına çıkarken alınacak para limiti,

sadece Avrupa Birliği ülkelerinde değil, hemen hemen tüm ülkelerde aynıdır. Bu konuda bilgi alıp, para miktarını ayarlamanız yerinde olacaktır. Ayrıca, bankanızla görüşerek mevcut kredi kartınızı yurtdışı kullanımlarına da açtırmanız uygundur. Döviz kullanımına açık kredi kartınız olmadan, yurtdışında gerçekten zor anlar yaşayabilirsiniz. Bu kartınız size yardımcı olacak, teminat olacaktır. Kullanmasanız bile günlük şekilde, ya kendiniz ya da aileniz bir adet yurtdışına kullanımına açık kart hazırlamalısınız. Beklenmedik bir anda ihtiyacınız olabilir. Yanınızda bulundurun. İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı işlemleri yapmak istiyorsanız, bunları da bankanızla görüşerek yurtdışında kullanıma açık hale getirmelisiniz. Yurtdışından da işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Pasaportunuzu, vize belgelerinizi, kimliğinizi yanınıza almayı ihmal etmeyin. Uçak biletiniz, yanınızda gideceğiniz para birimi üzerinden aldığınız dövizleriniz ya da havaalanında değiştirmek üzere Türk Lirası paranız mutlaka olmalıdır. Ayrıca, hemen gideceğiniz ülkede bankanın yerini bilemeyeceğiniz için yanınızda bir miktar para almayı da ihmal etmeyiniz. Sonrasında banka aracılığı ve uluslararası para yatırma işlemleri gibi yollarla ailenizden para göndermenizi isteyebilirsiniz. Eşyalarınızı da ilk olarak, mevsime göre hazırlayarak bavulunuza koyabilirsiniz. Fazla ağır bavul hazırlayarak, ağırlık için ücret ödemeyin.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1