Öğrenci Pasaport Harçları

ogrenci-pasaport-harclari

Pasaport alırken belirli bir yaşın altında olmak bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Yurtdışı eğitimleri, seyahatleri, yeni yerler görme arzusu ya da özlem gidermek için yapılan ufak ziyaretler dâhil her koşulda pasaporta ihtiyaç duyarız. Pasaport süresine kişi kendi karar vermekte ve bulunduğu sosyal statü ya da şahsının gerektirdiği şekilde pasaport seçme hakkına sahip olmaktadır. Bu konu kapsamında umuma mahsus pasaport harçları ya da öğrenci pasaport harçları tutarları merak edilmektedir. Pasaportsuz gidilebilecek birçok ülke bulunmaktadır fakat anlaşması olmayan ülkelere giderken pasaport alınması şartı vardır.

Öğrenci pasaportunu diğer pasaportlardan ayıran sadece sunulan ayrıcalıktır. Öğrenciler de yurtdışı seyahat ya da eğitimleri için umuma mahsus olan bordo pasaport kullanmaktadır. Öğrencilere verilen ayrıcalık ise 25 yaş altı olan her öğrenci pasaportunu harçsız bir şekilde temin edebilmektedir. Bu pasaporta harç ödemeden sahip olmanın tek yolu 25 yaş altında olup öğrenci olmaktır. Bu tüm öğrenciler için geçerli bir kanun maddesidir. Öğrenci pasaport harçları bu durumda söz konusu edilmemektedir. Bu karar 16 Şubat 2016 tarihinde genişletilerek Resmi Gazete’de yayımlandı. Pasaportun kendisinde herhangi bir fark bulunmamakla birlikte alış aşamasındaki tek farkı öğrencilerin pasaporta sahip olurken herhangi bir ücrete tabii olmamasıdır. Genişletilen kararla birlikte öğrenciler artık her ne amaçla olursa olsun yurtdışına geçişlerinde bu öğrenci pasaportunu alarak gidebilecektir. Eskiye dayalı eğitim ya da sosyal birtakım organizasyonlar yani spor müsabakaları şeklindeki ayrımlar artık kalkmıştır. Gidecek kişi ister eğitim için gitsin isterse yeni yerler görme arzusuyla seyahate çıksın her halükarda yaşı 25 yaş altı ve öğrenciyse bu durumdan faydalanabilmektedir. 18 yaşından küçük olanlar da harçsız pasaporttan faydalanabiliyor ancak defter bedellerinin ödenmesi gerekiyor. Yine 25 yaş altı öğrencilerin de defter bedelini ödemeleri gerekmektedir. Defter bedeli 108 lira olarak belirlenmiştir. Bu bedeli ödeyerek harçsız pasaportunuzu alabilirsiniz. Harçsız pasaportunu alan öğrenciler gideceği ülkenin vize istemi doğrultusunda vize almaları gerekir.  Kişi 25 yaşını aşmış ve hala öğrencilik yapıyor ise harçsız pasaportlardan faydalanamamaktadır. Bu kriterlere uymayan kişiler herkesin ödemekle yükümlü olduğu tutarları ödeyerek pasaport sahibi olabilir. 2018 yılı için belirlenen pasaport harç ücretleri 6 ay için 137,40, TL 1 yıl için 200,80 TL, 3 yıl için 465,50 TL, 4 ve üzeri yıl için 656,00 TL’dir. Herhangi bir muafiyeti olmayan kişiler bu tutarları ödemekle yükümlüdür. Ayrıca bu tutarlara ek pasaport alabilmek için belirlenen defter yutarını da ödemek gerekir. Defter tutarı her yıl için eşittir.

Öğrenci pasaport harçları belirli bir tutara ayrılmamıştır. Sadece 25 yaş altı bütün öğrenciler defter bedelini ödeyerek harçsız pasaporta sahip olabilmektedir.  Bu pasaporta sahip olabilmek için yapılan başvuruda öğrenci belgenizi yanınızda bulundurmanız gerekir. Bu belgeyi dilerseniz okuldan dilerseniz e-devletten alabilirsiniz. Islak imza olması gereken bu belgeyle birlikte diğer belgeleri tamamlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

1 Yorum

  1. özlem şen | 3 Mayıs 2019 at 14:35

    Merhaba öğrenci pasaportu harçları hakkında bilgi alabilir miyim

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1