Pasaport olmadan nereye gidilir?

Pasaportsuz tatile gidilecek yerler

Pasaportsuz Tatile Gidilecek Yerler

Pasaport yapacağımız yurtdışı gezilerinde bizlere refakat etmesi gereken önemli bir belge niteliğindedir. Pasaportsuz tatile gidilecek yerler elbette mevcuttur. Ancak pasaportsuz gidilebilecek yerler pasaportlu gidilebilecek ülkelerin sayısına oranla azdır. Pasaport ve vize çıkarma işlemleri ile uğraşmak istemeyen kişiler sadece kimlik kartı ile gidebileceği ülkeleri ya da şehirleri merak etmektedir. Pasaport ve vize çıkarma işlemleri bizleri çok zorlamasa da maliyeti olan işlemlerdir. Herhangi bir maliyetle karşılaşmamak ve istediği zaman seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler için pasaportsuz gidilebilecek yerler en ön sıralarda gelmektedir.

Pasaportsuz tatile gidilecek yerler

fazla olmamakla birlikte sizlere yeterli ve iyi imkânlar sunabilmektedir. Yorgun günlerinizin üzerine tatil yapmak sizlere iyi gelecek bir terapi yöntemidir. Tatil yapmak herkesin hakkıdır. Kişi ülkesinden farklı başka yerler de görmek isteyebilir. Bu kişinin en doğal hakkıdır. Farklı kültürlerle tanışmak ya da farklı doğal güzellikler, kültürel miraslar görmek kişinin ufkunun genişlemesinde de yardımcı olmaktadır. Pasaportu alırken belirli süre ile almaktayız. Bu süreler geçince pasaportlarımız geçersiz sayılmaktadır. Aynı şey pasaportsuz tatile gidilecek yerler için de geçerlidir. Pasaportsuz gideceğiniz bir ülke ya da şehirde sizleri belirli bir süreliğine kabul etmektedir. Bu süre genel olarak 90 gün şeklinde önümüze sunulmaktadır. Pasaportunuzu yanınızda götürmenize gerek kalmadan bir yerlere gidebilirsiniz ancak kimlik kartlarınızın ve sizlerden istenebilecek evrakların yanınızda olması güvenliğiniz açısından önemli bir durumdur. Herhangi bir güvenlik soruşturması ya da bir olayda sizlerden kendinizi tanıtacak bir belge beklerler. Bu belge kimlikleriniz olacaktır. Pasaport ile gidebileceğiniz yerlerin başında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelmektedir. Yavru Vatan olarak nitelendirdiğimiz KKTC ulaşım açısından da oldukça yakındır. Harika doğa güzellikleri ile eşsiz mimari yapılarıyla sizleri derinden etkilemektedir. Ayrıca çok yönlü eğlence mekânları da bulunmaktadır. Tatiliniz boyunca sıkılmanız mümkün olmayacaktır. KKTC’nin yanı sıra pasaportsuz olarak gidebileceğiniz yerler arasında Gürcistan da bulunmaktadır. Gürcistan da 1 yıl vize olmadan kalmanız da mümkündür. Farklı yapılarla tanışmak isteyen kişiler Gürcistan gezisiyle de hayatına renk katabilmektedir.

Bunların yanı sıra pasaportsuz gidebileceğiniz bir başka yer Moldova’dır. Moldova ile yapılan anlaşmalar henüz yenidir. Artık Moldova’ya yapacağınız geziler için sizlerden pasaport talep edilmemektedir. Yalnızca kimlik kartlarınız ile giriş çıkış yapabilmektesiniz. Moldova’da 90 gün vizesiz sınırı koyan bir ülkedir. Bu durumda eğer süreyi aşarsanız sınır dışı edilmeniz mümkündür. Pasaportsuz bir şekilde Ukrayna seyahati de yapabilirsiniz. Farklı etnik yapılara sahip olan Ukrayna gerçekten görülmeye değer bir ülkedir. Birbirinden güzel şehirleri sizleri mest edecektir. Ayrıca ekonomik anlamda sizleri zorlaması da mümkün değildir. Oldukça ucuz bir ülkedir. Bunun yanı sıra pasaport isteyen ancak vize istemeyen yerler de bulunmaktadır. Bunların bazıları;  Andorra,  Antigua ve Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Belarus, Bosna Hersek gibi ülkelerdir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1