Burs Geri Ödeme Zamanı

Bursumu ne zaman ödemeliyim?

Öğrenim kredisi ne kadar geri ödenir? Öğrenim süreçleri boyunca devletten geri ödemeli  burs öğrenim kredisi alan öğrenciler borçlarını e devlet kapısı üzerinden sorgulayabilirler. Burs Geri Ödeme Zamanı da yine aynı sistemden takip edilebilir.

Değerlendirmeler sonucunda kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ilanları Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün sitesinden yapılmaktadır. Kredi almaya hak kazandıktan sonra ise müracaat ettikleri öğretim yılı başında yani ekim ayında T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6 veya 10. günlerinde ödemelerini almaları mümkündür.

Yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğü bünyesinde her yıl belirlenen yeni rakamlar ile burs ile kredi rakamları açıklanmaktadır. İçinde bulunduğumuz yıl için, yurtiçinde eğitim gören gençlerimiz lisans eğitimleri alanlar, 500 TL, yüksek lisans eğitimleri alanlar, 1.000 TL ve doktora eğitimleri bünyesinde 1.500 TL burs almaktadır. Öğrenim kredisi geri faizlerini geri ödeme rakamları da her sene yeniden düzenlenmekte birlikte, kredileri öğrencilerimizin geri ödemesi söz konusudur. Yurtdışında eğitim alan öğrencilerimiz için de kredi ile burs imkanları bulunmaktadır. Bu şekilde kredi ile burslara da öğrencilerimiz, hem yurtiçinden, hem de yurtdışından başvurabilirler. Başvurularının kabul edilmesi halinde, farklı ülkeler için yapılan burs ve kredi belirlemelerine göre olan öğrenciler ödemelerini en kısa sürede alırlar.

Burslar geri ödenmemek üzere, bir başka deyişle, karşılıksız olarak verilmektedir. Öte yandan, kredilerin belirli bir zaman sonra ödenmesi gerekmektedir. Bunlar, Kredi Yurtlar Kurumu düzenlemelerinden belirlenmiştir. Normal şartlarda, öğrenim kredisi, burs öğrenim geri ödeme zamanı, yüksek lisans eğitimine devam edilmesi ayrık durumu dışında, öğrencinin eğitim aldığı okuldan normal öğrenim süresince şartlarda eğitim süresini tamamlamasının ardından, iki yıl sonradır. Örneğin, hukuk fakültesi dört yıldır. Öğrencimiz okulu bir sene uzatmış olsa bile, olması gereken süre dikkate alınacağından, ödeme zamanı, dört senelik lisans yıllarından sonra iki sene eklenerek hesaplanır. Öğrenciler kredi aldıkları süre kadar ödeme süresi alır ve bunu da taksitler ile öder. Bu şekilde, geri ödeme yaparken zorlanmamaları amaçlanmıştır.

Öğrenim kredisi, burs geri ödeme zamanı için bazı ayrık durumlar bulunmaktadır. Bir öğrenci lisans eğitiminden sonra, direk olarak yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Bu şekilde, eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz için geri ödeme süresi, lisans eğitimlerinden mezun olmalarını takiben dört yıl sonra başlamaktadır. Bu şekilde, master yapan öğrencilerimizin taksit ödemesi ile bütçelerini zorlamaması amaçlanmıştır. Okullarından zorunlu ve ağır sağlık nedenleri dışında, isteyerek ya da okuldan çıkarılma ile ayrılan öğrencilerin, kredi ödemeleri, ilişik kesilmesinden itibaren iki sene sonra başlamaktadır. Öğrencilerimizin kredi ve burs başvurularını yaparken bilgilerini tam ve eksiksiz şekilde yapmaları çok önemlidir. Yanlış beyanı saptanan öğrencilerin başvurusu reddedilir. Bununla da kalmaz, başvuru sırasında, asgari ücretli iş de dahil olmak üzere, bir işte çalıştıkları tespit edilen öğrencilerin kredileri iptal edilir. İlişiğin kesilmesinden itibaren bir sene içinde geri ödemeler başlar.

Öğrenim kredisi, burs geri ödeme zamanı her öğrencinin durumu KYK tarafından saptanarak, tebligat ile bildirilir. Öğrencilerimizin kredi ödemeleri uygun taksit sayısına bölünür. Öğrencilerimizin ödemelerini, taksit vadeleri geldiğinde vergi dairelerine yaparlar.Elden ya da online olarak ödemelerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Ödemelerin aksatılmaması çok önemlidir. Malum, öğrenim kredisi borçları vergi borçları arasında sayılmaktadır ve rüçhanlı alacaktır. Devletin icrai işlem yapma ve alacağını talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle, öğrencilerimizin kredi ödemelerinde dikkatli olmalıdır.

KYK Burs Borç Geri Ödeme

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1