Burs Almaktan Vazgeçme

Burs İptali İşlemleri

Üniversite eğitimleri alan öğrencilerimiz, eğitim hayatları boyunca katkıda bulunması niyetiyle, devletimiz tarafından verilen eğitim bursu ve eğitim kredisi olanaklarından yararlanabilirler. Ülkemizde, yüksek öğrenim kurumlarında, hem yurtiçinde, hem de yurtdışında eğitim gören öğrencilerimizin başvurularını alan ve düzenleyen kurum, KYK Kredi Yurtlar Kurumu’dur. Başvurular da KYK ‘na yapılmalıdır. Her sene, eğitim yılı başlarında olmak üzere, kredi ile burs başvuruları için tarihler açıklanmaktadır. Bu süreler içinde, öğrencilerimizin başvurularını e devlet üzerinden, online olarak yapmaları gerekmektedir. Hem başvuru tarihleri, hem de lisans öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için rakamlar yayınlanmaktadır. Burs almak için başvurma mümkün olduğu gibi, burs almaktan vazgeçme de mümkündür.

Burs başvuruları için mutlaka e devlet şifresi almanız gerektiğini unutmayınız. kyk.gbs.gov.tr sayfasından, kimlik doğrulama işlemlerinizi yaparak beyanlarınızı yapabilirsiniz. E devlet şifresi dışında mobil imza gibi girişleri de kullanabilirsiniz, ancak en doğru ve hızlı iletişim e devlet şifresidir. Öncelik belgesi olan öğrencilerimizin bunu mutlaka başvurularında eklemeleri gerektiğini belirtelim. Öğrencilerimizin başvuruları ekran üzerinden olduğundan, hem kredi başvurularında, hem de burs başvurularında zaten tüm bilgileri sistem tarafından incelenmektedir. Öncelik belgesi, şehit ya da gazilerimizin çocuğu, bekar ise kardeşi olmak, sağlık kurulu tarafından, belgeli şekilde,  %40 engelli raporunun olması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde çocuk yurtlarında, yetiştirme yurtlarında kalmak ve bu süreçte temel eğitimlerini tamamlamak şartlarına haiz olanlar bu belgeyi alırlar. Darüşşafaka Kurumu Lisesi’nden mezun gençlerimiz ve amatörlüğü teyit edilen, amatör milli sporcular ve anne ve babası hayatını kaybetmiş öğrencilerimiz de öncelik belgesi almaya hak kazanırlar.

Altını çizerek belirtelim, her başvuran öğrencimize mutlaka burs verileceği, kredi ödemelerine başlanacağı şeklinde bir zorunluluk ve genelleme bulunmamaktadır. Uygun görülen öğrencilerimize bu ödemeler yapılır. Burs karşılıksız olarak verilir ve kredi ödemeleri ise öğrencilerimizin mezun olduktan sonra ödemelerini yaptıkları bir uygulamadır. Başvurularınızı yaparken, beyanlarınızın doğru olmasına çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde başvurularınız kesinlikle kabul edilmeyecektir. Kabul edilen öğrencilerimiz sonuçlarını yine internet üzerinden öğrenebilirler.

Ödemeler hem burs, hem de kredi ödemeleri noktasında, her ayın 6. günü ile 10. günleri arasında yapılmaktadır. Zıraat Bankası üzerinden yapılan ödemeler, aylık ve son derece düzenlidir. Öğrencilerimizin yurtdışında eğitim almaları durumunda da başvurularda bulunması mümkündür. KYK sitesinde, her sene yenilenen şekilde, yurtdışında hangi ülkede eğitim alan öğrencilere ne kadar ödeme yapılacağı bulunmaktadır. Öğrencilerimizin birçok nedenle, burs almaktan vazgeçme durumu yaşamaları mümkündür. Bir başka kurumdan ya da özel firmadan burs almaya başlayabilirsiniz. Maddi durumunuzda beklentilerinizin üzerinde artma olabilir. Burs almaktan vazgeçme kararını alan öğrencilerimiz, buna ilişkin bir dilekçe hazırlayarak, beyanını kuruma sunmalıdır. Dilekçeniz kayda alınacak ve işlem başlatılacaktır. En kısa sürede bu konuda başvuru yanıtınızı da kurum tarafından alacaksınız.

Yurtdışı Üniversitelerinde Burs Nasıl İptal Edilir

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1