Randevu İşlemleri – Pasaport

Pasaport İçin E-Konsolosluk

Pasaport İçin E-Konsolosluk Randevu Alma İşlemi

Pasaport işlemleri ülkemizde Nüfus Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Pasaportla alakalı tüm işlemleri bu kurumda yapmamız gerekir. Başka herhangi bir kurum ya da kuruluş işlemlerimizi yerine getiremez. Önceleri tüm bu işlemler Emniyet Genel Müdürlükleri’nde yapılmaktaydı ancak kurumun yoğunluğu ve kendi iş bölümleri sebebi ile bu işlem Nüfus Müdürlükleri’ne devredilmiştir. Sistem olarak eskisi gibi ilerlemektedir. Yalnızca kurum değişikliğine gidilmiştir. Ülkemizde bu işlemleri yapabilmemiz için elbette bu kurumdan randevu almamız gerekmektedir. Nasıl pasaport için e-konsolosluk randevu alma işlemi gerçekleştiriliyorsa aynı şekilde ülkemizdeki kurumdan da randevu alarak işlem yapmak için ilk adımlarımızı atmış oluruz.

Nüfus Müdürlükleri’nden randevu almak için dilerseniz telefon dilerseniz de interneti kullanabilirsiniz. Ancak kuruma gidip randevu alma imkânınız bulunmamaktadır. Kuruma işlemlerinizi yapmak için gitmeden önce muhakkak randevu almanız gerekmektedir. Randevu almayan kişilerin işlemleri gerçekleştirilmemektedir. Telefondan ALO 199 numaralı hattı arayarak randevu almanız mümkündür. İnternet üzerinden randevu almak isteyen kişiler ise Randevu adresine giriş yaparak, gerekli adımları takip ederek randevu alma işlemlerini tamamlayabilmektedir. Randevu aldıktan sonra belirlenen gün ve saatte kurumda bulunmanız çok önemlidir. Randevu alıp işlem için gitmeme hakkınız yalnızca 3 hak olarak belirlenmiştir. Bu sebeple kötü bir durumla karşılaşmamak için dikkatli olmanız gerekmektedir. Belirlenen gün ve saatte sizlerden istenilen belgeleri eksiksiz bir biçimde tamamlamanız ve kuruma ibraz etmeniz çok mühimdir. Böylece başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Sonrasında pasaportunuzun adresinize teslim edilmesini bekleyebilirsiniz. 5 ya da 7 gün içerisinde pasaportunuz elinize geçecektir. Eğer acil olarak lazımsa acilliğini gösteren belgeleri de toparlayıp kuruma vermeniz gerekir. Böylece pasaportunuz 3 gün içerisinde sizlere PTT ile teslim edilir. Yurtdışı başvuru işlemleri de ülkemizden pek farklı sayılmamaktadır.

Pasaport için e-konsolosluk randevu alma işlemi gerçekleştirilmelidir. Yine burada da randevusuz işleminizin yapılmaması mümkündür. Randevu işlemlerinizi internet üzerinden tamamlayabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ülkede sizlere en yakın konumda bulunan temsilcilikleri seçmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden Konsolosluk adresinden sizlere yakın olan temsilcilikleri seçmeniz mümkündür. Ayrıca verilen iletişim numaraları ile gerekli bilgileri edinmeniz de mümkündür.

Pasaport için e-konsolosluk randevu alma işlemi

kişilerin kendisini bağlamaktadır. Başkası adına başvuru yapamazsınız ya da başkası adına pasaport alamazsınız. Bir başkası da sizin için bu işlemleri gerçekleştiremez. Randevu aldıktan sonra belirlenen gün ve saatte sizlerden istenilen belgeleri toparlamanız beklenir. Bu belgelerin eksiksiz olması önemlidir.  Bu belgeler arasında kimlik belgeniz, biyometrik fotoğrafınız, eski pasaportunuz ve harç ile defter bedelleri dekontu olmalıdır. Yeni pasaport almak ya da kayıp pasaport işlemleri yapmak için yine verilen internet adresi üzerinden iletişime geçmeniz mümkündür. Bulunduğunuz ülkede harç ve defter bedelleri kendi ülkenizden farklı olarak belirlenmiş olabilir. Değişen para birimleri de bu değişimin en önemli nedenleri arasında yer alır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1