Randevu Hattı – Pasaport

Pasaport İçin Randevu Alma

Pasaport İçin Randevu Alma

Pasaport başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları Nüfus Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan NVİ sitesinde kolaylıkla pasaport randevusu alabilirler. Pasaport başvurusu yapmak isteyenler Maliye Bakanlığı tarafından her yıl belirlenen pasaport harç bedellerini ve defter bedellerini ödeyerek başvuruda bulunabilirler. Pasaport başvurusu için gerekli olan belgeler;
  •  T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,

• Son altı ayda çekilmiş olan bir adet biyo metrik fotoğraf,

• Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,

• Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde yapılan sorgulamada öğrencilik halinin doğrulanması halinde belge talep edilmez.)

• Başvurudan önce pasaport defter ve pasaport harç bedellerinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistemde görüntülendiğinden başvuru esnasında ilaveten makbuz/dekont talep edilmez.)

• Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali olmamış pasaportların başvuru sırasında getirilmesi gerekir.)

Pasaport ülke giriş çıkışlarında bizlere lazım olan öncelikli unsurlardandır. Güvenlik açısından pasaport bizlerin kimliği gibidir. Gittiğimiz ülkelerde pasaport bizlerin kimliği niteliğindedir. Sınır kapılarından geçişlerimizde bizlere yardımcı olur. Pasaport işlemleri aslında zor gibi görünse de birkaç gerekli belgenin tamamlanmasıyla birlikte vaktimizin en fazla 15 dakikasını alan bir işlemdir.

Pasaport için randevu alma işlemi pasaport sahibi olmak için atılan ilk adımlardan biridir.

Ülkeler pasaportsuz geçiş hakkı tanımayabilir. Bunun için ülkeler arasında belirli anlaşmalar gerekir. Her ülke kendi güvenliğinin sağlanmasıyla sorumludur. Bu kapsamda gelecek olan yabancı ziyaretçilerin takibini yapabilmek adına pasaporta ihtiyaç duyar. Eğer kişi suçlu nitelikte ve gideceği ülkeye zarar verici nitelikte ise zaten bulunduğu ülkeden pasaport alma şansı yoktur. Bu gibi durumlarda çıkış için pasaport veren ülkeler de güvenliği esas alabilir. Ülkede bulunan kişinin durumuna göre pasaport verir ya da vermez. Yaşadığı ülkede zarar verici harekette bulunan insanları gidecekleri ülke kabul etmeyebilir. Yani pasaport kişinin gideceği ülkede hem gittiği ülke açısından hem de kendisi açısından kimlik görevi görür. Böylece herhangi bir durumda gerekli müdahaleler yapılabilir.

Pasaport için randevu alma

zor bir durum değildir. Bu konuda yeterli kolaylıklar sağlanmıştır. Kişi fazla uğraşmadan pasaport için randevu alabilir. Bu randevuyu seyahate çıkmadan önce yeterli bir zaman diliminde almalıdır. Aksi halde geç kalma durumları ortaya çıkabilir. Mağdur olmamak adına bu gibi işler ihtiyatlılık kavramına göre yürütülmelidir. Pasaport işlemleri henüz belirli bir süre öncesine kadar Emniyet Genel Müdürlüklerinde yürütülmekteydi. Öncesinde pasaport çıkartmak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nden randevu alınmaktaydı. Ancak yapılan değişikliklerle bu göre başka bir kurum devraldı. 28 Mart’ta devredilen pasaport işlemleri Nüfus Müdürlüğü’ne verilmiştir. Artık pasaport işlemleri Nüfus Müdürlüğü’nde hallolmaktadır. Yaşanan yoğunluklar bu konunun devredilmesine zemin oluşturmuştur. Bu devir kişilerin işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesi adına verilmiş doğru bir karar niteliğindedir. Böylelikle birbirinden uzak günler için başvuru bekleme durumu ortadan kalmıştır. Elbette yine başvuru yapan insan sayısına göre yoğunluklar yaşanabilir. Ancak emniyetin kendisine göre zaten bir yoğunluğu bulunmaktadır. Bu neticede bizler de işlemlerimizin daha hızlı bir şekilde ilerlemesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bizlere yardımcı olan görevlilere bizlerin de yardımcı olması gerekir.

Pasaport için randevu alma

öncelikle internet üzerinden yapılabildiği gibi telefon üzerinden de yapılabilir. İnternetten randevu alma işlemleri  https://randevu.nvi.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. Bu internet adresiyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasına bağlanabilirsiniz. Bağlandığınız sayfada sizler için uygun olan günü görüp seçim yapabilirsiniz.  Bu internet üzerinden randevu almaya ek olarak bir de telefon üzerinden randevu alma imkânınız bulunmaktadır. Telefon aracılığı ile randevu almak için ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayabilirsiniz. Böylelikle telefon üzerinden randevu almış olursunuz. Randevu alıp randevuya gitmemek bir sınırla belirlenmiştir. Bu konuda sınırsız hakka sahip değiliz.

#pasaportrandevu #pasaportneredenalınır #pasaportnasılalınır

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1