Öğrenci Belgeleri – Pasaport

Öğrenci Pasaport Başvuru

Öğrenci Pasaport Başvuru Evrakları

Günümüzde yurtdışına giden insanların sayısı oldukça artmıştır. Bu durum değişen dünya ve teknoloji kapsamında ya da iyi bir eğitimin peşinden gitme arzusuyla ivme kazanmıştır. Her yıl bir önceki yıla oranla eğitim almak için yurtdışına çıkan öğrenci sayısında artış olmaktadır. Elbette iyi bir eğitim almak ve hayatınıza farklılıklar getirmek sizlerin de hakkıdır. Bu durumda yanınızda olması gereken belge ise pasaporttur. Yeni yerler görmek, farklı kültürler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak hayatımıza yeni soluklar getirmektedir.

Öğrenci pasaport başvuru evrakları sayesinde kolaylıkla pasaport sahibi olmaktadır. Aynı şey öğrenci olmayan kişiler için de geçerlidir.

Öğrencilere tanınan, kaçırılmayacak büyük bir fırsat bulunmaktadır. Dileyen kişiler bu fırsattan yararlanabilmektedir. Bu avantajı değerlendirdikten sonra sizlere yeni kapıların açılacağına emin olabilirsiniz. Öğrenciler herhangi bir harç bedeli ödemeden pasaport sahibi olabilirler. Bu durum tüm öğrenciler için geçerlidir. Yalnızca belirlenmiş bazı hususlar bulunmaktadır. Sadece 25 yaş altındaki öğrenci bireyler bu pasaporta sahip olabilmektedir. 25 yaş üzerindekiler ise yine pasaport alabilir ancak harç bedellerini ödemeleri gerekir. Harç bedeli ödemeden alınabilecek bu pasaport için belirlenmiş defter bedelini ödemeniz zorunludur. Öğrenciler için sunulan harçsız pasaport aslında normal pasaport türlerinden farklı değildir. 4 tür olan pasaport türleri arasından bordo pasaport öğrencilere verilen pasaporttur. Bu pasaporta sahip olmak isteyen kişi öğrenci pasaport başvuru evrakları ile gerekli birime gitmelidir. Eski zamanlara nazaran pasaportları artık Nüfus Müdürlükleri vermektedir. Öncelikle telefon üzerinden ya da internet üzerinden randevu almanız gerekir. Randevunuzu aldıktan sonra sizlerden istenilen belgeleri toparlamanız beklenir. Bu belgeler arasında en önemlisi sizlerin öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak öğrenci belgesidir. Bu belgeyi e-devlet üzerinden alabilmektesiniz. Ayrıca eğitim gördüğünüz okuldan da bu belgeyi elde etmeniz mümkündür. Aldığınız öğrenci belgesini eğitim gördüğünüz kurumda imzalatmanız son derece önemli bir husustur. Yoksa kabul edilmeyebilir. Tüm bunlara ek olarak 2 adet biyometrik fotoğraf bulundurmanız gerekir. Bu fotoğrafı çektirirken pasaport için olduğunu belirtmeniz işinizi sağlama almanıza yardımcı olur. Nüfus cüzdanınızın aslı ya da yeni kullanılmaya başlayan T.C kimlik kartınızın aslı aynı zamanda öncesinde almış olduğunuz ve süresinin geçtiği eski pasaportunuz yanınızda eksiksiz bulunmalıdır. Bunlara ek olarak anlaşmalı bankalara yatırdığınız defter bedelinin imzalı dekontu da sizlerden istenecek belgeler arasındadır.

Öğrenci pasaport başvuru evrakları

toparlandıktan sonra randevu günü ve saati kaçırılmadan Nüfus Müdürlüklerindeki görevlilere teslim edilmelidir. Eğer 18 yaşından küçükler bu fırsattan yararlanmak istiyorlarsa anne ve babaları ile başvuru yapmaları gerekir. Reşit kabul edilmedikleri için tek başlarına yapacakları başvurular geçerli sayılmayacaktır. Bu pasaport sayesinde dilediğiniz ülkeye ne sebeple olursa olsun gidebilirsiniz. İsterseniz dil öğrenmeye isterseniz kültürel geziler yapmaya gidebilirsiniz. Bu kapsamda sizlere bir kısıtlama yapılmamaktadır. Dilediğiniz şekilde değerlendirmek sizlere kalmış bir durumdur.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1