Öğrenci Pasaport Harcı Hangi Bankaya Yatırılır?

ogrenci-pasaport-harci-hangi-bankaya-yatirilir

Öğrenciler kaliteli bir eğitim almak ve kendi eğitiminin üzerine eklemeler yapmak için seçecekleri ülkede seçecekleri okula gitme hakkına sahiptir. İyi bir eğitim herkesin hakkıdır. Kimi öğrenciler pasaportsuz gidilen ülkelerde eğitim görmek ister kimi öğrenciler de eğitimleri için pasaporta ihtiyaç duyarlar. Öğrencilerin yapacakları gezilerin tek amacı eğitim olmayabilir. Bir kimse ne sebeple olursa olsun yurtdışına çıkma hakkına sahiptir. Öğrenciler pasaport başvuruları yaparken öğrenci pasaport harcı hangi bankaya yatırılır oldukça merak ederler. Bu konu hakkında merak edilen her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek sizlere hem zaman kaybı yaşatmayacak hem de yararınıza olacaktır.

Öğrencilere bu konuda harika imkânlar sunulmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesiyle öğrenciler artık pasaport alırken bir ücret ödemek zorunda kalmamaktadırlar. Harçsız öğrenci pasaportu adı verilen pasaportu harç bedeli ödemeden kolaylıkla edinmektedirler. Harçsız öğrenci pasaportu bilindiği üzere bordo pasaporttur. Yalnızca sağladığı avantaj açısından bu isimle anılmaktadır. 25 yaşını aşmayan her öğrenci harçsız öğrenci pasaportu alabilmektedir. Bu durumda öğrenci pasaport harcı hangi bankaya yatırılır şeklindeki düşüncelere kafamızda yer vermemize gerek yoktur. Yalnızca defter bedeli ve sizlerden istenilen belgeler ile öğrenci pasaportuna sahip olmanız mümkündür. Öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak öğrenci belgesi ile nüfus cüzdanınızın aslı ve 2 adet biometrik fotoğraf ayrıca yatırdığınız defter bedelinin dekontu ile pasaport başvurunuzu yapmanız mümkündür. Pasaport başvurusu için öncelikle Nüfus Müdürlükleri’nden randevu almanız gerekmektedir. Sonrasında sizlerden istenilen belgeler ile birlikte kuruma gitmeniz gerekir. Başvurunuzdan sonra 1 hafta ya da 10 gün içerisinde pasaportunuz tarafınıza teslim edilecektir. Harçsız öğrenci pasaportu sizlere belirli süre ile verilir. Bu süre 25 yaşınızı aşmayacak şekilde hesaplanır. Eğer 23 yaşında bir öğrenciyseniz 5 yıllık öğrenci pasaportu almanız mümkün değildir. Bu sebeple yalnızca 2 yıllık pasaport süresi sizler için geçerli olacaktır. Yine 18 yaşındaki öğrenciler için de 5 yıllık öğrenci pasaportu verilmektedir. 18 yaş altındaki kişilerin dış görünüşleri sürekli değişkenlik gösterdiği için bu tarz bir yol izlenmektedir.

25 yaşını aşan öğrenciler harç yatırmakla mükellef olmaktadır. Öğrenci pasaport harcı hangi bankaya yatırılır konusu bu noktada önem kazanmaktadır. Harç yatırabileceğiniz bankalar Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Finansbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Şekerbank, ING Bank, HSBC Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ve daha niceleri. Yani pek çok bankaya harç bedellerini yatırmanız mümkündür. Ayrıca 25 yaşını aşmış ya da aşmamış olan kişiler defter bedellerini de bu bankalara yatırmak zorundadır. Yatırdığınız bedelin dekontunu almanız oldukça önemlidir. Bu denkontu işlemlerinizi yapan görevliye imzalatmanız da çok önemlidir. Islak imza bulunmayan dekontların kabul edilmemesi olası bir durumdur. İşlemleriniz de aksama olmaması adına sizlere verilen belgelerin ve kendi toparladığınız belgelerin eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz.

1 Yorum

  1. yalçın halden | 3 Mayıs 2019 at 15:22

    Pasaport harcı ücretleri hangi banka hesabına yatar ?

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1