Üniversitelerin Tanındığını Nereden Öğrenebilirim?

Eğitim Rehberi

Yurtdışına okumaya gideceğiniz zaman, güzel bir üniversitede okumak istersiniz. Üniversitenin birçok kişi tarafından tanındığını ve binlerce öğrencinin olduğu bir üniversiteyi seçmek istersiniz. Peki, üniversitelerin tanındığını nereden öğrenebilirim? Ne kadar öğrencilerin olduğunu veya öğrencilerin ya da ailenin üniversiteden memnun kaldığını nereden öğrenebilirim? Bunun için hem kendi bireysel araştırmanızı yapmanız gerekiyor, hem üniversitenin web sitesi varsa, web sayfasını takip etmeniz gerekir, hem de yurtdışı eğitim danışmanlarından bilgi alabilirsiniz. En çok öğrencilerin olduğu veya öğrencilere yardım eden yurtdışı eğitim danışman firmalarından bir tanesi Eurostar olmaktadır. Eurostar’ı hiç duydunuz mu? Yurtdışına gidecek olan öğrencilere en fazla yardım eden ve en çok öğrenci müşteri potansiyeline sahip yurtdışı eğitim danışman firmalarından bir tanesidir.

Bir öğrenci haklı olarak tanınmış ve güzel dereceleri olan veya başarılı öğrencilerin olduğu ve ailelerin de memnun kaldığı üniversitelere gitmek ister. Bu Türkiye için de geçerlidir. Türkiye’ye gelen birçok yabancı öğrenci olmaktadır ve öğrenciler gelirken, Türkiye’de bulunan hangi üniversitenin daha iyi ve daha fazla tanınan bir üniversite olduğunu düşünerek gelmektedir. Üniversiteleri internet üzerinden araştırabilirsiniz. Web sayfalarında her zaman yorumların olduğu sayfa, başarıların olduğu sayfa, üniversite kaç öğrencinin nereden geldiğini anlatan bir sayfa, üniversitenin tarihçesini anlatan, hangi bölümlerin ve fakültelerinin olduğunu anlatan, sosyal aktivitelerini anlatan ve kampüsteki imkânların neler olduğunu yazan sayfalar bulunmaktadır. Bu sayfaları inceleyerek, üniversitenin ne kadar tanındığını veya ne kadar kaliteli bir yer olduğunu anlayabilirsiniz.

Günümüzde artık web siteleri değil midir önemli olan, okul ararken, ev ararken veya iş yeri ararken? Bir iş veya okul arayacaksınız, önce baktığınız yer internet olmaktadır. Gideceğiniz yerde hangi okullar var veya ne tür işlere girebilirsiniz. Okul veya üniversite aramak için, arama motoruna şu ülkedeki üniversiteler diye yazıyorsunuz ve karşınıza anında gitmek istediğiniz ülkede olan bütün üniversiteler çıkıyor. Gerek devlet veya özel olmak üzere hepsi karşınıza bir liste halinde çıkıyor. Üniversitelerin web sayfalarına tek tek giriş yapıyorsunuz. Hangi üniversitenin ne tür imkânlara sahip olduklarına bakıyorsunuz ve ne kadar öğrencinin üniversitede eğitim aldığına bakıyorsunuz. Üniversitelerin kalitelerini öğrenmek için araştırdıktan sonra, yurtdışı eğitim danışmanlarına sorarak teyit edebilirsiniz.

Çoğu zaman, bütün yurtdışı eğitim danışman firmalarında, en kaliteli üniversitelerin bilgileri mutlaka olacaktır. Üniversiteler kaliteli, orta kalite ve düşük kalite olmak üzere 3 farklı kategorilerde olduğundan, yurtdışı eğitim danışman firmaları mutlaka size bu konuda yardımcı olacaklar ve bilgi verebileceklerdir. Bütün bu araştırmalarınızın sonucunda hangi üniversiteye gitmek istediğinize karar verebilirsiniz. Hatta sadece okumak istediğiniz bölüm ile ilgili olarak değil, aynı zamanda üniversite kampüsünde sunulan imkânlar ve gideceğiniz ülke bile üniversiteyi seçmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Genellikle ülkelerin güzelliği, kendi kendisini öğrencilere satmaktadır. Öğrencinin tek yapacağı, ailesini ikna etmek olacaktır ve bu konuda da Eurostar yardımcı olmaktadır.

#yök #üniversitetanınması #edevlet

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1