Askerlik Erteleme Yolları

Tecil Yöntemleri

20 yaşına gelmiş her birey ülkemizde askerlik yapmakla yükümlüdür. Askerlik erkek bireylerin vatani görevidir ve bu görevi yerine getirmeleri oldukça önemlidir. Ülkemizde belirlenen askerlik yaşı kişilerin eğitim dönemleri ile çakışmaktadır. Bu sebeple askerlik erteleme yolları tercih edilir. Askerlik erteleme şartları kanunla belirtilen sebepler ile örtüşüyorsa kişi askerliğini erteleme hakkına sahip olmaktadır. Kişi askerliğini erteletse dahi illa ki ilerleyen zamanlarda askerlik yapmalıdır. Askerlik görevinden tamamen muaf olmak sadece sağlık problemleri sebebi ile ya da askerlik şubelerinin karar verdiği hallerde mümkün olmaktadır.

Askerlik Erteleme Nasıl Yapılır

kişilerin içerisinde bulunduğu duruma göre bulunmaktadır. Eğer kişi eğitim sebebi ile askerliğini erteletmek isterse bunu yapabilir. Ancak her türlü erteleme işlemleri belirli sınırlar içerisinde işlemektedir. Üniversite kazanan bir kişi askerliğini erteletmek isterse kazandığı okula kayıt yaptırması yeterli olacaktır. Kayıt yaptırdığınız okul sizin adınıza askerliğinizi tecil ettirme işlemlerini yapacaktır. Elbette e-devlet üzerinden gerekli bilgiyi alabilir ve tecil sürenizi takip edebilirsiniz. Üniversite sebebi ile askerlik tecilinizi 29 yaşınıza kadar yapabilirsiniz. Sonrasında ister mezun olun ister okula devam edin mecburiyetten askere alınacaksınız.

Erteleme Şartları

Yüksek lisans, doktora ya da staj yapan kişiler de askerliklerini erteletebilmektedir. Bu sebeplerle askerliklerini erteleten kişiler 33 yaşına kadar tecilli sayılabilmektedir. Tecil hakkınızın yanmaması ve zorla askere alınmamanız için tecil sebeplerinizi askerlik şubelerine bildirmenizde yarar bulunmaktadır. Üniversiteden 29 yaşına gelmediği halde normal zamanında mezun olan kişiler 2 ay içerisinde mezunluk bilgisini askerlik şubelerine iletirse 2 yıl daha tecil hakkına sahip olur.

Askerlik erteleme işlemleri bazı durumlarda bulunulan özel durumlar sebebi ile de yapılabilmektedir. Bu durumlar biraz ailevi ya da bedensel sorunlar olabilir. Askere gidecek olan kişinin aynı ev içerisinde abisi ya da kardeşi askerlik görevini yapıyorsa ve kişinin eve bakması gerekiyorsa bu durumda askerliğini erteletebilmektedir. Yine kişi eğer fazla kilo problemi yaşıyorsa askerliğini erteletebilmektedir. Bu durumda askerliği sonraki yıla bırakılır.

Tecil ettirme yolları

kişinin sağlık sebepleri nedeniyle de tercih edilebilir. Eğer kişinin geçmesini öngördüğü bir rahatsızlığı mevcutsa askerliğini tecil ettirebilir. Bu sebeple erteleme yapması için öncelikle askeri hastanelerde muayene olması gerekir. Muayeneden sonra kurulun vereceği rapora göre askerliğe gitmesi birer yıllık periyotlarla ertelenebilir. Bu kişinin hastalığının durumuna bağlı bir konudur. Kişinin hastalığı belirli tedavi süreci ve ilaçlarla geçebilirse bu yöntem izlenir. Ancak kalıcı ve kişinin askerlik yapmasına engel durumlar mevcutsa o zaman askerliğin iptali söz konusu olabilir. Sporcular da askerliklerini erteletebilir.  Bunun için lisanslı sporcu olmak şartı bulunmaktadır. Bu durumda askerliğinizi 33 yaşına kadar erteletebilmeniz mümkündür. Yine ülkemizi belirli bilim ve ilim konularında yurtdışında temsil eden kişiler 36 yaşına kadar askerliklerini erteletebilirler.  Askerlik tecil işlemlerinizi askerlik şubelerinden kolaylıkla yapmanız mümkündür.

askerlik nasıl ertelenir

#askerliktecilerteleme #askerliktecilişlemleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1