Yurtdışında Banka Hesabı Nasıl Açabilirim?

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışına eğitim almaya gideceksiniz ve yurtdışında bulunduğunuz sürece, aileniz aylık olarak veya düzenli bir şekilde maddi destekte bulunacak. Ailenizin düzenli olarak size para gönderebilmesi için bir banka hesabınıza ihtiyacınız olacak. Yurtdışında banka hesabı nasıl açabilirim? Bunun için bankaya giderken hazırlamanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bunun için de Eurostar gibi yurtdışı eğitim danışman firmalarından yardım alabilirsiniz. Her ülkede, banka hesabı açılacağı zaman farklı evraklar istendiğinden, bunları detaylı bilgilerine sahip olmanız gerekiyor. Avrupa ülkelerinde veya özellikle İngiltere ve benzeri ülkelerde, banka hesabı açabilmeniz için, o ülkede ikamet ediyor olmanız gerekiyor. İsterseniz aylarca turist olarak kalın, hiç fark etmeksizin, mutlaka kayıtlı olduğunu bir adresinizin olması gerekiyor ve bu otel veya yurt gibi yerler olamamaktadır.

Öğrenci olarak ve eğitim almak için gidecekseniz ve yurtta konaklayacaksanız, yurda bağlı olarak o adreste kayıtlı görünmeniz gerekiyor veya kiralık bir dairede kalacaksanız, oradaki adrese kayıtlı olarak görünmeniz gerekiyor. Türkiye’de olduğunuzda ikamet aldığınız zaman, bir muhtarlığa veya şehre bağlı olmak gibi düşünebilirsiniz. Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu kişilerin, ikametlerini aldıkları zaman, nüfusa başvurarak adres kaydını yaptırmaları gerekiyor. Bir nevi aynı durumdur. Öğrenci olacağınız için öğrenci belgeniz ve kimliğinize ihtiyacınız olacak ve aynı zamanda normal kimliğiniz veya pasaportunuza ihtiyacınız olacaktır. Yurtdışında banka hesabı açabilmeniz ile ilgili bilgi almak için yurtdışı eğitim danışmanlarına başvurabilirsiniz, çünkü bütün ülkelerde farklı yasalar ve kurallar geçmektedir. Burada kısaca anlattığımız İngiltere ve benzeri ülkeler için geçerli, banka hesabı açma şartlarıdır.

Bunun dışında, eğer örneğin Uzakdoğu ülkelerine öğrenci olarak gidecekseniz ve orada bir banka hesabı açmak istiyorsanız, kimliğiniz ve öğrenci kimliğiniz, bunun yanı sıra adres bilginiz dışında, aynı zamanda örneğin Japonya gibi bir ülkede, sizden imza değil, mühür istenmektedir. Kendi adınıza göre bir mühür yaptırmanız gerekiyor ve bu mühürlerin fiyatları mühür kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bütün bu tür bilgileri yurtdışı eğitim danışmanlarından kolaylıkla alabilirsiniz. Sizin tek yapmanız gereken, yurtdışı eğitim danışmanlarına nerede eğitim almaya gitmek istediğinizi söylemek ve ona göre araştırma yapmalarını ve bilgi vermelerini rica etmek olacaktır. Bazı ülkelerde kolaylıkla kimlik ve bulunduğunuz yerin adresini vererek banka hesabı açabilirken, bu çok fazla ülkede geçerli olan bir durum değildir.

Bazı ülkelerdeki bankalarda ise, banka hesabı açmak istediğinizde, sadece bulundurmanız gereken evraklar değil, aynı zamanda banka hesabınıza bir miktar para yatırmanızı isterler. Hatta bu kural Türkiye’deki bazı bankalar için de eskiden geçerliydi. Bazı özel bankalar, hesap açtırdığınızda hesabınıza 25 lira veya bu miktarlarda bir para yatırmanızı istiyorlardı. Yurtdışında banka hesabı açtırmanız, turist olmadığınız ve bütün evraklarınız tamam olduğu sürece kolaylıkla açabiliyorsunuz. Evraklarınızın tamamlanmış olması ve sadece size ait olması çok önemlidir. Öğrenci olduğunuz için de öğrenci belgeniz ve kimliğiniz banka hesabı açabilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

#yurtdışıbankahesabı #bankahesabı #yurtdışındabanka

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1