Eğitim Bursu Kriterleri

Kimlerin Burs İçin Şansı Yok

Kimlerin Burs İçin Şansı Yok?

Burs almak her öğrencinin hayalindeki en kolay paralı olma yoludur. Ancak her öğrenci bu şansa sahip değildir. Ülkemizde vakıfların özel bursların firmaların şirketlerin vermiş olduğu burslar öğrenciye ulaştığında öğrencinin eline geçen para çok az olsa da çok büyük işler başarmaktadır. Ayda alınan 300 350 Türk Lirası gibi bir meblağının öğrencinin bir ayını kurtaracak kadar masraflarını karşılaması yurtdışında ve ailesinden uzakta başka şehirde okuyan öğrencileri tatmin etmektedir. Burslar karşılıksız olduğu zaman ise öğrencinin cebindeki sıcak para gerçekten işe yarar. Yine de her halükarda karşılıklı veya karşılıksız alınan her burs eğitimde önemli bir yerdedir. Parasal olarak sıkışan çoğu öğrenci okumaktan dahi vazgeçerek çalışma hayatını atılmaktadır. Bu yüzden burslar az ya da çok iş görür niteliktedir.

Yurt dışında okuyan kimlerin burs için şansı yok demek söylenecek en son söz olacaktır. Çünkü burs veren bütün şahıs ve firmalar önceliği bu öğrenciler için kullanmaktadır. Devletin ödemiş olduğu burçlar karşılıklı olduğu için çoğu öğrenci bunu almak istemez. Ancak hayat şartları mecburiyetinden almak zorunda kalırlar ve çalışma hayatına borçlu olarak başlarlar. Bursun arayış sebeplerinin ilk sırasında karşılıksız olması gelmektedir. Öğrenci borçlu olmayacağı bir Bursa aldığı zaman psikolojik olarak kendini mutlu hisseder.

Burs almak için öğrencilerden istenen bazı şartlar vardır. Öğrencinin anne ve babası yok ise hiçbir mal varlığına sahip değil ise başka hiçbir yerden burs almıyorsa anne ve babasının hiçbir geliri yok ise milli sporcu ise fiziken özürlü ise ve bunlar dışında anne babasından biri emekli ise motorlu hiç bir araca sahip değiller ise burs almaya direkt olarak aday gösterilmektedir. Bu gibi durumların dışında öğrenci kişilerin burs için şansı yok.

Burs almak biraz kişilerin şansına kalmış bir olaydır. Ülkede herkese yetecek kadar burs verilmemektedir. Yurtdışı eğitimlerinde bakanlıklar onayı ile verilen burslar çok geri ödemeli olarak istenmektedir. Ödemesiz bursları alabilmek için öğrencilerin bu zamana kadar yapmış olduğu okul başarıları ya da spor alanında yapmış olduğu başarıları kaydeder görülmektedir. Yurtdışı eğitimlerinde Gideceğiniz ülkeden de burslar alabilirsiniz. Bu burslarda yine farklı şartlar sunmaktadır. Yatay geçiş yapanlar doktora programlarında olanlar araştırmacı olarak görev yapacaklar bu burslarda öncelik tanınır. Özellikle son sınıfta iseniz burs almanız daha kolay olacaktır. Sizin okuduğunuz sene kadar aynı yerden Bursa alamayabilirsiniz bazen burslar 1 senelik veya iki senelik olarak verilebilir. Tekrar başvuru yaptığınız da da size aynı bursu vermeyebilirler başka bir yerden Bursa almanız gerekecektir. Ama ülkemizde garanti olarak verilen tek burs KYK bursudur ve geri ödemelidir. Bu bursu verirken öğrencilerden hiçbir talepte bulunulması çünkü geri ödemelidir öğrenci bunu çalıştığı ilk sene içerisinde taksitlendirerek ödeyebilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1