Pasaport İşlemleri Nereden Yapılır?

Pasaport İşlemleri Nereden Yapılır?

Hangi kurumdan

Günümüzde pasaportu olmayan insan sayısı oldukça azalmıştır. Yurtdışına giriş çıkış yapan insan sayısıyla beraber pasaport kullanımı da artmıştır. İnsanlar farklı ülkeler gezip görmek amacında olabileceği gibi kendisi için kaçınılmaz fırsatları da değerlendirmek isteyebilir. Bu fırsatlar eğitim öğretim amaçlı olabilir. Yaşadığı ülkede elde edemeyeceği eğitim fırsatlarını gideceği başka bir ülkede elde edebilir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda eğitim sebebi yurtdışına çıkış açısından en baş sebepler arasında yer alabilir. Bunun yanında herkesin seyahat etme özgürlüğü bulunmaktadır. Bu özgürlüğünüzü hiçbir sebep yokken birinin kısıtlaması mümkün değildir. Pasaport işlemlerinin kolaylıkla yürütülebilmesi için pasaport işlemleri nereden yapılır bunu bilmek gerekir. Başlayacağınız işlemleri kolaylıkla bitirebilmek için izleyeceğiniz adımları doğru bir şekilde öğrenmeniz gerekir. İşlemler esnasında bir problemle karşılaşmamak adına kişinin nerede, ne şekil işlemler yapacağını bilmesi gerekir.

Pasaport işlemleri nereden yapılır?

Öncelikle bu sorunun cevabını ele alalım. Pasaport işlemleri yeni çıkan düzenlemeden önceki zamanlarda Emniyet Müdürlüğü’nden yapılmaktaydı. Emniyet Müdürlüğü’nden alınan randevu ile birlikte gerekli evrakları götürerek başvuru yapılıyordu. Ancak 2 Nisan’dan itibaren bu işlemleri Nüfus Müdürlükleri devralmıştır. Artık pasaport işlemleri de birçok işlem gibi Nüfus Müdürlükleri’nden yapılacaktır. Pasaport almak için izlenecek belirli bir yol mevcuttur. Öncelikle hangi tür pasaport almanız gerektiğini bilmelisiniz. Gri ve siyah pasaportu ayrı tutarak yeşil ya da bordo pasaport başvuru işlemleri birbiriyle benzerlik göstermektedir. Siyah pasaport için başvuru yapamayız. Çünkü siyah pasaportu devletin en üst kademesinde yer alan kişiler kullanabilir. Hangi pasaport türünü alacağınıza karar verdiyseniz, öncelikle pasaport harçlarını ve defter bedellerini öğrenmeniz gerekir. Pasaport harç ve defter bedelini başvuru yapmadan önce ödemeniz gerekir. Sonrasında kuruma gittiğinizde bu ödemelerin hesap belgesi yanınızda bulunmalıdır. Pasaport için öncelikle randevu almanız gerekir. Bu randevuyu internet üzerinden Randevu adresinden alabilirsiniz. Eğer internet üzerinden randevu almak istemiyorsanız ALO 199 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nü arayarak randevu alabilirsiniz. Randevu saati size kurumun uygunluğuna göre verilecektir. Yani sizin uygun olduğunuz gün ve saatte kurum dolu olabilir. O nedenle pasaport randevunuzu akıllıca bir şekilde ayarlamanız gerekir. İki tarafın da yoğunluktan kurtulması ancak bu şekilde sağlanabilir.

Pasaport işlemleri nereden yapılır

konusunu aştıktan sonra ne tarz belgeler istediklerini de öğrenmenizde fayda vardır. Sizlerden istenilene belgeleri pasaport başvurusu için verilen randevuya tam gününde ve saatinde gitmeniz gerekir. İşlemlerinizin aksamaması için istenilen belgeleri eksiksiz toparlamanız gerekir. Eğer farklı durumlarınız mevcutsa yani eğer öğrenci ve 25 yaş altındaysanız bu belgelere ek olarak öğrenci belgesi istenir. Yahut yeşil pasaport alma hakkına sahip biriyseniz bu yeşil pasaportu almak için sizlerden İçişleri Bakanlığı’na ithafen yazılmış bir talep yazısı isterler. Bu iki ayrıcalıklı durumda istenen belgelerin ikisinde de ıslak imza bulunmak zorundadır. Tüm bu işlemleri hallettikten sonra pasaport işlemleriniz son bulur. Sonrasında pasaportunuz adresinize teslim edilir.

Pasaport İşlemleri Nereden Yapılır?

#pasaportişlemleri #pasaportneredenyapılır

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1