Nereden pasaport alınır?

Pasaport İşlemleri Hangi Kurumda Yapılıyor?

Pasaport İşlemleri Hangi Kurumda Yapılıyor?

Yabancı bir ülkeye gitmek için en gerekli olan belge pasaporttur. Pasaport gittiğiniz ülkedeki yetkililerin kimlik incelemesi yapması açısından önemlidir.  Pasaport yetkili makamlar tarafından tarafımıza verilmektedir. Verilen pasaport sizlerin gittiğiniz ülkede bir nevi resmi kimliğiniz olarak geçmektedir.

Pasaport işlemleri hangi kurumda yapılıyor, hangi belgeler gerekiyor, kaç günde elimize geçiyor araştırmalarımızın en başlarında Türkiye 2010 yılından itibaren pasaport olarak elektronik pasaportlar kullanmaya başlamıştır. Elektronik pasaportların içerisinde çip bulunmaktadır. Bu çipler kodların içerisinde pasaportun 2. sayfasında yer almaktadır. 2. Sayfada bulunan bilgileriniz kısmınız alt tarafında yer alan bu kodlar gittiğiniz ülkelerin sizler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır.

Pasaportlar kendi içerisinde 4’e ayrılmaktadır. Bunlar;  yeşil, bordo, siyah ve gri pasaportlar. Bu renklere ayrılan pasaportlar elbette kişilerin durumuna bağlı olarak verilmektedir. Yeşil, siyah ve gri pasaport almak istiyorsanız öncelikle devlet kurumuyla bağlantınızın olması gerekmektedir. Kişi ya da ailesi bu durumları taşıyorsa bu üç pasaporta sahip olabilir. Bordo pasaport umuma mahsustur. Diğer durumları taşımayan bireyler bordo pasaport almaktadır. Yeşil pasaport hususi, siyah diplomatik ve gri de hizmet pasaportudur. Kişi kendi durumuna göre sahip olur.

Pasaport işlemleri hangi kurumda yapılıyor

ve ücretleri nereye yatırıyoruz konusu yurtdışına gideceğimiz zamandan çok önce aklımıza gelmeli. Planlar ona göre yapılmalıdır. Aksi halde kişi zor durumda kalabilir ve yetiştiremeyebilir. Pasaport başvurulduğu gün tarafımıza ulaşmamaktadır maalesef. Belli bir süresi vardır ve öncesinde almak için herhangi bir şey yapamayız. Bu durumda kişinin pasaporta ihtiyaç duymadan önce pasaport işlemleri halletmesi gerekmektedir.  Gerekli başvuruları yapıp belgeleri toplamalıdır. Artık pasaport işlemlerimiz randevulu şekilde gerçekleştiği için uygun ve istenilen tarihe yer bulmak bazen tekelimizde değildir.  Sistem size sunduğu tarihi seçenekler arasından seçim yapmanızı istemektedir. Her gün önceki gün gibi sakin ya da yoğun olmayabilir. Size de bu duruma göre tarihler açılır ve ona göre seçmeniz istenir. Pasaport almak için öncelikle harç ve defter bedelleri ödenmek zorundadır. Bu ücretler pasaportunuzu ne kadarlık bir süre aldığınıza bağlıdır duruma göre yükselir ya da azalır. Peki, pasaport işlemleri hangi kurumda yapılıyor?

Öncelikle çıkartacağınız pasaport türüne karar verip ona göre randevu almalısınız. Önceki zamanların aksine artık pasaport işlemleri İlçe Emniyet Müdürlüklerinde değil Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Yoğun olan Emniyet Genel Müdürlüğü pasaport işlemlerini 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerine devretmiştir. Kişilerin işlemlerini daha hızlı yürütebilmeleri nedeniyle alınmış bu karar doğrultusunda işlemlerinizi Randevu  adresinden randevu alarak gerçekleştirebileceksiniz.  Bunun sizlere birçok kolaylık sağlayacağı kesin. Yoğunluk yüzünden işlemlerin aksama ihtimali bu yenilenmeyle beraber azaldı. Hem hızlı hem güvenilir bir yol sunuldu. Ayrıca ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden de istediğiniz bir tarihe randevu alabilmektesiniz.

#pasaportişlemleri #pasaportişlemlerineredeyapılır #pasaportkurumları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1