Askerlik Tecil Bozdurma 2018

Askerliğin Ertelemesini Kaldırma

Her Türk erkeğinin 20 yaşından itibaren askerlik görevini yerine getirmesi vatani bir hizmet ve mecburiyettir. Kimsenin askerlik yapmama veya yalan yanlış bahanelerle askerden kaçma gibi bir lüksü yoktur ve bu mümkün değildir. Ancak bazı nedenlere bağlı olarak askerliğin tecil ettirilmesi gerekir ve bu sebepler kanunda belirtilmiştir. Her şekilde bedelli ve dövizli de olsa askerlik görevi bir şekilde yerine getirilir. Tecil ettirenlerin durumları ise bundan farklıdır. Geçici sağlık sorunu olanlar, yurtdışında eğitim alanlar, ülkemizde bir üniversitede okuyor olmak tecil ettirmek için geçerli nedenlerdir. Bu unsurlar çözüldüğü ve kişinin askerlik yapmak için bir engelinin kalmadığı zamanda askerlik tecil bozdurma 2018 kanunlarına göre hemen müracaat etmesi gerekir.

Tecil bozdurma Nasıl Yapılır 2018

askerlik şubelerinde yapılabildiği gibi E-devlet üzerinde de yapılabilir. Eğer yoklama kaçağı falan değilseniz işlemlerin devamında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Askerlik yoklama kâğıdı geldiği halde ayı evde yaşayan kardeşi ile aynı dönemde askere çağıran kardeşlerden birinin tecil ettirme hakkı vardır. Hangisinin tecil ettireceği tamamı ile onlara ait bir seçimdir. Ancak diğer kardeşin askerliğini bitirmesinden sonra tecil ettiren kişinin mutlaka tecil bozdurma için başvuru yapması gerekir. Veya ameliyat veya askeri hastanede yapılan muayene ile geçici sağlık sorunu olanlarda askerlik tecili yaptırırlar. Sağlık durumunun iyileşmesinden sonra onlar için de tecil bozdurma başvurusu yapma zorunluluğu vardır.

Gerekli Belgeler 2018

başvuru için biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, sağlık raporu ve her ne sebeple tecil ettirdiyse o işi ispat eden belgenin de dosyada bulunması gerekir. Sağlık durumu düzelmeyenler veya düzelmesi mümkün görülmeyenler için, farklı psikolojik veya fizyolojik sorunları olanlar için durumun ciddiyetine göre çürük raporu verilir ve bu kişiler askerlikten muaf tutulur. Götürdüğünüz tüm evraklar dijital ortama aktarılır ve askerlik yapacağınız yer v tarih size bildirilir. Askerlik şubelerinde yoğun bir sıra olduğu için bu başvurular için daha çok E-devlet sitesi tercih edilir. Bu sistem üzerinde yarım saat içerisinde bilgisayar kullanma hızına bağlı olarak başvuru işlemi tamamlanır.

E-devletten Tecil Bozdurma

E-devlet askerlik tecil bozdurma için www.mfa.gov.tr/ sitede yer alan tecil bozdurma kutucuğuna tıklayıp, adım adım sayfadaki soruları cevaplamanız gerekir. Form doldurma işlemini de bu sistem üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu formda kimlik bilgileriniz ve tecil ile ilgisi sorular doğru olarak cevaplanmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmayabilir. Bir de celp dönemleri vardır. Yılda 4 defa celp gelir. Bu askerlik zamanı gelenler için yapılan yoklamadır.

Tecil Bozdurma Sonrası Askerlik Yapma Dönemi

Tecil bozduranlar bu celp dönemlerinden birisini seçerek askerliğini bu dönemlerden birinde yapabilir. Yılda 4 defa celp dönemi gelir. Hangi dönemde gitmek istiyorsanız celp dönemine göre talepte bulunmanız ve bu dönemleri takip etmeniz gerekiyor. Bedelliler için tecil bozdurma diye bir durum söz konusu değildir.

askerlik tecil bozdurma

#askerliktecilbozdurma #askerliktecilişlemleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1