YÖK Denklik Şartları

YÖK Denklik Şartları

Yurtdışı Eğitim Rehberi

Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için denklik önemlidir. YÖK denklik anlaşması’nı en kısa zaman içinde yapmak ve alınan üniversite eğitimlerini mutlaka Yüksek Öğrenim Kurumu’na onaylatmak gerekmektedir. Bu konu çok önemli olmasına rağmen halen birçok kişi tam olarak bilgi sahibi olmadıkları için ciddi sorunlar yaşayabilmekte veya yanlış okul seçimleri yapabilmektedirler.

Öncelikle denklik işlemlerinde uluslar arası yazışmaların ortalama 3 ile 6 ay sürebildiğini bilmek ve başvuru zamanını buna göre planlamak gerekmektedir. Ayrıca başvurularda istenen evrakların mutlaka eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır;

  • Diplomanın orijinali ve kopyası. Ayrıca İngilizce dışında bir dilde hazırlanmış ise İngilizce veya Türkçe tercümesi. Not dökümünün orijinali ve kopyası
  • Kimlik veya pasaportun kopyası, Derslerin kısa açıklamaları
  • Denklik başvuru formu, Noter ve Türk temsilciliklerinden alınan tüm evrakların A4 boyutunda suretleri
  • Tüm evrakların içine girebileceği bir zarf

Bu belgeleri temin eden kişiler alacakları randevular ile denklik işlemlerine başlayabilir ve diplomalarını ülkemizde kullanabilmek için ilk adımı atmış olabilmektedirler. Bu konu hakkında her zaman insanların en çok güvendikleri ve mutlaka yardım aldıkları bir isim olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı özellikle denklik işlemleri hakkında gerekli tüm bilgileri de insanlara vermektedir. Denklik işlemleri devam ederken öğrencilerden ek belgeler veya farklı bilgiler istenebilmektedir. Bu sebeple bu süre içinde kuruma verilen iletişim bilgileri kesinlikle değiştirilmemelidir.

YÖK Denklik İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Denklik başvurusu yapabilmek için öncelikle Yüksek Öğrenim Kurumu’na bağlı olan bir eğitim kurumdan veya yurtdışına bulup yine Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından onaylanan bir eğitim kurumundan mezun olmak gerekmektedir. Açık öğretim veya uzaktan eğitim ile ülkemizden sonradan geçiş yapılarak alınan eğitimlere kesinlikle denklik hakkı tanınmamaktadır. Bunun yanında YÖK tarafından onaylanmayan veya denklik anlaşması iptal edilmiş olan bir kurumdan alınan diplomalar da ülkemiz eğitim sisteminde kesinlikle kabul görmemektedir. Tercih edilen okuldan mezun olduktan sonra denklik konusunda sorun yaşamak istemeyen kişiler okul seçiminden önce YÖK kaynaklarından gerekli bilgileri alabilirler.

YÖK Denklik İşlemleri Nasıl Yapılmalıdır?

Alınan diplomaların ülkemizde hem özel hem de akademik anlamda kariyer yapacak düzeyde olması için mutlaka ülkemiz ile denklik anlaşması olan kurumlardan alınmış olması gerekmektedir. Denklik işlemlerin de YÖK ve ilgili kurumlar tüm kurallara tek tek dikkat etmekte ve gerekli incelemeleri çok titiz bir şekilde yapmaktadırlar. Yapılan değerlendirmeler okulların seviyelerine, mezun olunan bölümlere veya ilgili eğitim kurumunun bulunduğu ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Yapılan incelemeler de görülen tüm aksaklıklar en kısa zaman içinde düzeltilmelidir. Denklik başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle online randevu sistemi ile randevularını almalı ve gerekli belgeler ile ilk kayıtlarını oluşturmalıdırlar. Evrakların önceden temin edilip eksiksiz bir şekilde doldurulması ile denklik işlemlerine başlanabilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1