Askerlik Tecil Ettirme Sebepleri

Neden askerliği erteleriz?

Askerlik bir erkek olarak, gençlerimiz için kutsal saydıkları en kutsal vazifelerden biridir. Toplum tarafından da Mehmetçik olarak adlandırılan askerlerimiz çok sevilir, askerlik uğurlamaları da halk arasında önemli bir gelenektir. İster yurtiçinde yaşasın, ister yurtdışında olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olan erkekler için askerlik zorunlu ve kutsal bir görevdir. Fakat insanlık halleri göz önünde bulundurularak  askerlik tecil ettirme sebepleri yasalarla belirlenmiştir.

Çok az sayıda durum ve neden askerlikten muaf tutulmayı gerektirir. Bununla birlikte,

askerlik tecil ettirme sebepleri olabilir. Bu nedenlere haiz gençlerimiz, askerlik şubelerine başvurarak belirli bir tarihe kadar geçerli olan tecil belgelerini alabilirler. Askerlik şubelerinden, sizden istenen belgeler ile elden başvuru yapmalısınız.

Erteleme Şartları

Askerlik tehiri için birçok sebep ve şart belirtilmiştir. Lise eğitimi süren, üniversite eğitimi süren öğrencilerimize eğitimlerinin sekteye uğramaması için imtiyaz tanınmıştır. Normal olarak askerlik yaşı 21 olarak belirlenmiştir. Eğitimleri devam eden gençlerimiz ise, en geç 29 yaşına kadar eğitimleri için tecil alabilirler. Ayrıca, üniversite yani lisans eğitimlerinden sonra, yüksek lisans ve ilerisinde doktora eğitimleri için devam eden öğrencilerimiz de 33 yaşına kadar tecil başvurularını yapabilirler.

Belirttiğimiz yaş sınırları, en üst ve kesin olan yaş sınırlarıdır. Yurtdışında çalışma izni olan, oturma izni olan gençlerimiz için de bir özel düzenleme bulunmaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi almak son derece yaygınlaştı. Bu şekilde bir eğitimden sonra, oturma ve çalışma izni alan vatandaşlarımız da 38 yaşına kadar tecil talebinde bulunabilirler. Bu işlemi yaptırmak için askerlik şubelerine de gelmeleri gerekmez, konsolosluklarda başvurularını yapabilirler.

Askerlik tecil ettirme sebepleri olarak, bir diğer düzenleme de önemli bilimsel çalışmaları yapan gençlerimiz içindir. Bilimsel alanda eğitim almış ve dünyada önemi olan çalışmaları yapmakta olabilirsiniz. Bu durumda, 36 yaşına kadar tecil talebinde bulunabilirsiniz.

Sporcular İçin Askerlik Tecil

Lisanslı sporcularımız da 33 yaşına kadar spor hayatlarının kesintiye uğramaması için tecil talebinde bulunabilirler. Sağlık sorunları da tecil ettirme nedenleri arasındadır. Halihazırda bir sağlık sorunu yaşayan gençlerimiz, askerlik yapmasında sakınca olduğu tespit edilirse erteleme alabilirler. Yoklama heyeti tarafından, zamanla geçecek ya da tedavi olacak gençlerimizin bu süreçte tecil işlemlerine karar vermektedir. Aynı durum, kilo fazlası olan gençlerimiz için de geçerlidir. Yoklama heyeti tarafından askerlik yapamayacak kadar kilolu bulunan gençlerimize bir sene tecil verilmektedir.

Askerlik tecil başvurularında bulunmak için, askerlik şubelerine, diploma ve 4 adet fotokopi, kimlik belgesi ve 4 adet fotokopi, 6 vesikalık fotoğraf ile varsa ehliyet aslı ve 2 adet fotoğraf ile gitmeleri gerekir. Askerlik şubelerinde 2 adet form doldurulmaktadır. Bu şekilde, başvuru yapılır. Gerekli sağlık incelemesi de yapıldıktan sonra, tecil kararı verilir. Tecil belgesi ile erteleme resmi hal alır. E devlet şifresi alarak ya da mobil imza ile askerlik işlemlerinizin takibini e devlet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bu durum aslında son derece sağlıklıdır. Tüm gençlerimiz askere çağrılma durumlarını ve tecil tarihlerini, sürelerini bu şekilde takip edebilirler. Hem de her defasında askerlik şubesine gitmenize gerek kalmaz.

tecil sebepleri

#askerliktecilinedenyapılır #askerliktecili

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1