Askerlik Erteleme İşlemlerinin Önemi

Tecil İşlemleri

Tecil İşlemlerinin Yapılmaması Durumunda Ne Olur?

1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun belirlediği şekilde askerlik zorunludur. 20 yaşına gelen erkek bireyler askerliklerini yapmakla yükümlüdür. Bu herkese vatani bir görev olarak sunulmuştur. Elbette bazı sebepler doğrultusunda belirlenen yaşta askere gidilememektedir. Belirlenen durumlarla o an içinde bulunduğunuz engeller örtüşüyorsa sizler de askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Bu işlemleri kendiniz yapabilirsiniz ayrıca eğitim gördüğünüz kurum da bu konuyla alakadar olabilir. Tecil işlemlerinin yapılmaması durumunda ne olur? Herhangi bir ceza alınır mı? Tüm bu konular fazlasıyla merak edilmektedir.

Kanunun belirlediği askerlik engelleri arasında sağlık, eğitim ve o an içinde bulunulan özel durumlar yer almaktadır. Sağlık problemi olan kişiler bu durum sebebi ile erteleme yoluna gitmek istiyorsa askeri hastanelerde muayene olmalıdır. Muayene sonrası sağlık kurulunun vereceği karara göre erteleme işlemlerine başlamanızda bir sakınca kalmaz. Bu nedenle yapılacak tecil 1 yıllık aralıklarla tekrarlanır.

Hastalığınızın geçmesi öngörülüyorsa devam edilir. Sonrasında yine askerlik şubeleri tarafından karara bağlanır. Askere alıp alınmamanız da bu karara bağlı olur. Eğitim gören kişiler belirli yaş sınırını göze alarak askerliğini erteletebilir. Eğer üniversite kazanırsanız tecil durumunuzu okuduğunuz okul Savunma Bakanlığı’na iletir. 29 yaşına kadar geçerli hakkınız bulunur. Sonrasında ne askere gitmeniz gerekir. Erken mezun olan kişiler 2 yıl daha erteleme hakkına sahip olur. Mezun olduktan sonra 2 aylık süre içerisinde erteleme işlemlerinizi yaptırmanız gerekir.

Tecil işlemlerinin yapılmaması durumunda ne olur?

Her inisiyatifin elbette bir sınırı bulunur. Sizler de sunulan bu ayrıcalığın zamanını iyi değerlendirmelisiniz. Tecil işlemlerinizi yapmayı aksatırsanız istemediğiniz durumlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olur. Örneğin herhangi bir tecil işlemi yaptırmadıysanız ilk celp döneminde askere gitmeniz kaçınılmaz olur. Bu sonuç size verilen sürenin dolmaması şartıyla gerçekleşir. Eğer size verilen tecil süresini geçirdiyseniz ve askere gitmediyseniz elbette asker kaçağı sayılmanız gündeme gelir.

Yoklama kaçağı olarak da adlandırılan bu durum sonrasında bakaya kalmanız mümkündür. Sizin hakkınızda yapılacak bir taramada askerliğinizi yapmadığınız gün yüzüne çıkabilir. Bu sebeple de polis ya da jandarmalar tarafından yakalandığınız an askerlik şubesine götürülürsünüz. Askerlik şubesinde gerekli bütün işlemler yapılır. Ve önünüzdeki ilk celp döneminde askere gitmeniz gerekir.

Tecil işlemlerinin yapılmaması durumunda ne olur?

Yine bir bilgi verecek olursak yapılacak yoklamaya katılmamanız durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kişi sayısına göre yapacağı belirlemeleri yanıltmış olursunuz. Bu durumda da sizlere para cezası uygulamaları mümkündür. Bu ceza belirli mevzuatlara göre gerçekleşir. Yine bakaya,  yani hem yoklamaya katılmayıp hem de celp dönemini geçiren kişiler için de birçok hak mahrumiyeti doğar. Mesela bir daha erteleme hakkı tanınmaz. Yedek subay olma hakkınız da elinizden alınır. Bunun sonucunda ise ilk celp döneminde derhal askere gönderilmeniz söz konusu olur.

#askerliktecilisonuçları #askerliktecili

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1