Dil Olmadan Lisans Eğitimi Almak

İngilizcem Yok Yurtdışında Eğitim

İngilizcem Yok Yurtdışında Eğitim Alabilir Miyim?

Sanıldığının aksine yurtdışında eğitim almak için artık herhangi bir diploma notuna, sınava veya taban puana gerek yok. Türk gençleri de artık tamamen özgür olarak istedikleri bölümü tercih edebiliyor ve kayıt yaptırabiliyorlar. Özellikle gençlerin son yıllarda yoğun ilgi gösterdiği ülkeler olan Bosna Hersek, Ukrayna, Moldova, Kosova, Romanya, Gürcistan, Azerbaycan ve Bulgaristan’daki saygın okullara girmek için 25 yaş altında olmak ve lise diplomasını ibraz etmek yeterli. Yani bu ülkelerin en iyi okullarında üniversite eğitimi almanız için diploma notunuzun veya mezuniyet ortalamanızın yüksek olmasına da kesinlikle gerek yok.

Avrupa’nın en iyi okullarından birinde eğitim alabilmek için artık İngilizce bilmenize d eğerek yok zira seçtiğiniz ülke veya okulun zaten eğitim diline yönelik hazırlık sınıfları olacaktır ve siz de bu hazırlık eğitimi sayesinde yabancı dil sorununuzu tamamen ortadan kaldırabileceksiniz. Yani ne mezuniyet ortalamanız ne de yabancı dil bilmemeniz sizin eğitim hakkınızla ilgili olmayacak. Eğer 25 yaş altındaysanız sadece lise mezunu olarak doğrudan başvuru ve kayıt işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İngilizce

Yeni bir dil öğrenmek, insanlığın karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. 20. yüzyılda teknolojiye ve iletişime artan erişilebilirlik, yalnızca yeni bir dil öğrenme sürecini hızlandırdı. İnsanlar İngilizceyi farklı yöntemlerle öğrendikçe dil okulları yaygın bir uygulama haline geldi. Bazı anadili İngilizce olan kişiler, onlarla daha kolay etkileşimde bulunmak için anadili İngilizce olmayanlara İngilizce öğretir. Ana dili İngilizce olmayan kişiler de kullandıkları medya aracılığıyla düzenli olarak İngilizce kullanırlar. Ancak İngilizce, sıfırdan öğrenenler için zor olabilir. Bu makale, anadili İngilizce olmayanların İngilizceyi etkili bir şekilde öğrenmelerinin olası yollarını özetlemektedir.

İlk olarak, yeni bir dil öğrenmenin bazı insanlar için neden bu kadar zor olabileceğini anlamak önemlidir. Anadili olmayan konuşmacılar genellikle anadili İngilizce olanlarla karşılaştırıldığında İngilizceyi anlamakta ve özümsemekte zorlanırlar. Yeni bir dilin seslerini ve sözcüklerini ilk bakışta anlamak herkes için zordur. İnsanlar herhangi bir şeyi anlayabilmek için önce konuşma ve yazma becerileri üzerinde aktif olarak çalışmalıdır. Dil dersleri, insanların iletişim becerilerini hızla geliştirmelerine yardımcı olur, ancak ana dili İngilizce olmayan kişilere kelimeleri nasıl doğru telaffuz edeceklerini veya tutarlı cümleler yazacaklarını öğretmede her zaman etkili değildir. İnsanlar yeni bir dil öğrenmek ve gerekli becerileri kazanmak için çok çalışmalıdır.

İngilizce öğrenmeye yardımcı olabilecek başka bir yaklaşım, bir seferde küçük bilgi parçalarına odaklanmaktır. Anadili olmayan konuşmacılar, kendilerini bunaltmadan tek bir konuyu öğrenmeye odaklanmalıdır. Bir strateji, kendiniz için günlük öğrenme hedefleri belirlemektir – bu sizi motive eder ve derslerinize devam etmenizi sağlar. Günlük bir zaman çizelgesi, görevlerinizi tamamlamak ve İngilizceyi verimli bir şekilde öğrenmek için ne zaman vaktiniz olduğunu takip etmenize yardımcı olur. Bazı insanlar İngilizce çalışma sayfalarını öğrenmenin günlük görevleri daha kolay yerine getirmelerine yardımcı olurken aynı zamanda konuşulan İngilizce becerilerini de artırdığını düşünüyor. Öğretmenler buna “beyaz tahta” diyor – dinleyiciler söylediklerinizi İngilizce’ye çevirdiğinde, el yazınızı görüyorlar ama kelimelerinizi değil! Bu, İngilizce öğrenmenin etkili bir yoludur çünkü zamanla İngilizce kelimeleri ve cümleleri hatırlamanızı artırır.

Herhangi bir dili öğrenirken, onu etkili bir şekilde öğrenmenin ilgi çekici ve eğlenceli yollarını bulmak önemlidir. Birçok insan, hedef dillerindeki medyayı okuyarak veya dinleyerek en iyi şekilde öğrenir. Bazıları ise yazma alıştırmalarının yeni dil becerilerinde ustalaşmalarına yardımcı olduğunu düşünüyor. Eşzamanlı işitsel ve görsel giriş, yeni diller öğrenmenize de yardımcı olur; ders çalışırken yazılı metin veya ses kayıtlarına ek olarak altyazıları veya görüntüleri dinleyebilir ve izleyebilirsiniz. Günlük yaşamınızda kullanabileceğiniz kelimeleri etkili bir şekilde ezberlemek için bilgi kartları bile oluşturabilirsiniz. Size en uygun yöntem hangisiyse onu kullandığınızdan emin olun!

İnsanlara yeni bir dili nasıl etkili bir şekilde öğreneceklerini öğretmek 20. yüzyıldan çok önce zorlu bir işti! Bununla birlikte, ana dili İngilizce olmayan kişilerin, gerekli çalışmayı yapmaya istekli olmaları halinde bu görevin üstesinden gelebilmelerinin birçok yolu vardır. Günlük programlar, küçük bilgi parçaları ve çalışma sayfaları veya bilgi kartları gibi eğlenceli araçlar, hedef dilde etkili bir şekilde ustalaşmanıza yardımcı olacaktır!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1