Burs ve Kredilerden Kimler Yararlanabilir?

Kim KYK bursu alabilir?

“Burs ve kredilerden kimler yararlanabilir?” konusu hepimizin merak ettiği ortak konular arasında yer almaktadır. İyi bir eğitim alabilmek için iyi bir okula gitmek her gencin hayalidir. Bulunduğu ülkeden çıkıp başka bir ülkeye gitmesi kişiye her alanda çok fazla katkı sağlamaktadır. Dünya standartlarında ve dünyanın en iyi okulları listesinde yer alan eğitim kurumlarında bulunmak kişinin yaşam çıtasını da üst seviyeye taşımaktadır. İyi bir eğitim almak için bazen maddi durumumuz yetmeyebilir. Ailemizin yapacağı yardımların sınırını da aşacak maliyette olabilecek bu durumlar için hemen destek arama noktasına geçiş yaparız.  Farklı kültür ve yapıdaki ülkelerde bulunmak ufkumuzu son derece geliştirecek bir durumdur. Yaşayış tarzları, kültürel farklılıkları, gelişen teknoloji ve bilimlerinin insanlığa sunduğu katkısını gözlemlemek adına böyle bir hayale atılmak hem sizlere hem de çevrenize pek çok katkı sağlayacaktır.

Ülkemizde burs ve kredi imkânı sunan devlet kurumu KYK’dır. Bu kurum yurtdışı için de geri ödemeli burs imkânları sunmaktadır. Peki, kurumun sunacağı

burs ve kredilerden kimler yararlanabilir?

Öncelikle ön lisans ve lisans öğrencileri burs ve kredilerden yararlanabilmektedir. Bunlara ek olarak, açık öğretim okuyan şehit, gazi ya da ebeveynleri vefat etmiş kişiler, iki yıllık okul okuyup 4 yıllığa tamamlamak için üçüncü sınıfa dgs sınavı ile geçiş yapan kişiler, yüksek lisans, doktora öğrencileri, vakıf üniversitesi öğrencileri,  üniversite giriş sınavlarında ilk 100’e giren kişiler öncelikli olarak, üniversitelerden bildirilen öğrenciler, milli amatör sporcular, ikinci öğretim okuyan öğrenciler burs ve kredilerden yararlanma hakkına sahiptir. Bu konuda önemli bir husus bulunmaktadır. O husus hazırlık sınıfında burs verilmemesidir. Eğer başka bir kurumdan burs almak isterseniz örneğin TEV’den bu burs içinde başvuru yapabilecek kişiler belirlenmiş haldedir. Bu burstan yararlanabilmek için T.C vatandaşı olmak gerekir. Ayrıca maddi desteğe ihtiyacı olan kişiler, kazanç sağladıkları bir işte çalışmayanlar, başka bir kamu veya özel kurumdan burs almayanlar, başarı ortalaması 4 üzerinden 2,5 olan kişiler burs için başvuru yapabilirler. Genel not ortalaması tutan kişilerin başarısız olduğu ders varsa yalnızca 3 başarısız dersi olmak kaydıyla burs başvuruları kabul edilebilir.

Yurtdışında burs ve kredilerden kimler yararlanabilir diye düşünürsek bunun içinde öncelikli şart başarılı olmaktır. Hükümetlerin ya da üniversitelerin burs sağladığı kişiler belirli başarı seviyesinin üzerinde olan kişilerdir. Bunun için yapacakları sınavlardan ve dil sınavlarından çok iyi bir not almanız gerekir. Ayrıca eğitim aldığınız süre boyunca başarınızın hep en yükseklerde olması gerekir. Aksi halde başarısız derslerinizin varlığında sizlere sağlanan burs imkânı geri alınmak zorunda kalmaktadır. Genel başarı ortalamalarınızın yüksekliği sizlere yardım kapılarını açmaktadır. Yardım amaçlı verilen burslar genelde maddi destek bekleyen öğrencilere ve başarılı öğrencilere sunulmaktadır.

Burs ve Kredilerine Kimler Başvurabilir

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1