Burs Kazanan Öğrencilerden İstenilecek Belgeler

Burs için gerekli belgeler

Öğrencilerimiz, çeşitli eğitim kademelerinde, hem ilköğretim eğitimlerinde, hem de ön lisans ve lisans eğitimlerinde burs alma seçeneklerini kullanabilirler. Hem devlet eliyle, kamu kapsamında verilen burslar bulunmaktadır. Hem de, özel vakıf ve derneklerin de burs verme olanakları bulunmaktadır. Devlet eliyle verilen burslardan biri, ilköğretim öğrencileri için verilen parasız yatılı burs imkanlarıdır. KYK burs başvuru belgeleri ve başvuru süresi bulunmaktadır. Başvuruyu süresi içinde yapmış ve hak kazanmış öğrencilerin burs kazanan öğrencilerden istenilecek belgeler i süresi içinde teslim etmeleri gerekmektedir.

Bunun için, öncelikle bir sınav uygulaması söz konusudur. Ardından, kazanan öğrencilerin sonuçları duyurulur.

Burs kazanan öğrencilerden istenilecek belgeler yasalarımızda ve düzenlemelerimizde yer almaktadır. Parasız yatılı ve bursluluk sınavının kazanıldığına daire sonuç belgesi, öğrencinin yatılı şekilde eğitim almasına engel olmadığına ilişkin sağlık raporu, öğrencinin maddi durumuna ilişkin beyan, sınavın yapılmış olduğu tarihte, öğrencinin okulundan tasdikname ya da ağır ceza almadığına ilişkin belge.

Lisans eğitimleri alan öğrencilerimiz de, Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK bünyesinde, burs başvurularında bulunabilirler. KYK, öğrencilerimize gerçekten ferahlatıcı şekilde, hem burs, hem de kredi şeklinde yardım sunmaktadır. Burs, öğrencilerimize karşılıksız olarak verilen maddi destektir. Kredi ise, öğrencilerimize belirli bir süre sonra geri ödenmek üzere verilen destektir. KYK, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından, her sene burs verilme tarihleri ve şartları yayınlanmaktadır. Bu zamanlar, genellikle eğitim yılı başları olan Eylül ve Ekim aylarıdır. Gençlerimizin, gerek yurtiçi eğitimleri, gerekse yurtdışı eğitimleri bünyesinde, burs başvurusunda bulunmaları için, e devlet sitesinden işlem yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri yapmak için öncelikle, kimlik bilgilerinizi doğrulamalısınız. T.C. kimlik numarası ve e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bundan sonra, burs başvurusu ile ilgili formu doldurmanız lazımdır.

Hem burs, hem de kredi başvurusunda bulunacak öğrencilerimizin öncelik belgelerini sunmaları çok önemlidir. Öncelik belgesi ise, kanunda madde madde şekilde sıralanmaktadır. Şehit ve gazi çocuğu olan gençlerimiz, Darüşşafaka’da eğitim gören gençlerimiz, annesi ve babası hayatta olmayan gençlerimiz, Sağlık raporu ile %40 engelleri olduğu saptanmış olan öğrencilerimiz, yetiştirme yurtlarında lise ile dengi eğitimlerini tamamlayan gençlerimiz ile amatör olan sporcularımız öncelik belgesine sahiptir. Başvuruların ardından, kurum tarafından inceleme yapılarak burs kazanan öğrenciler açıklanır. Burs kazanan öğrencilerden istenen belgeler bulunmaktadır.

Burs kazanan öğrencilerden istenen belgeler ve yapılması gerekenler, olarak, ilk olarak kendilerine burs çıkan öğrencilerimizin ilgili kuruma giderek, taahhütname imzalamaları lazımdır. Taahhütname, ilgili kurum tarafından onaylanır. Bu işlemin yapılması çok önemlidir ve yapmayanlar burslarını alamazlar. E devlet sitesinden ve kyk.gsb.gov.tr adresinden, kredi ve burs başvurularınızı izleyebilir ve hangi banka tarafından ödeme yapılacağını da bu şekilde takip edebilirsiniz. Burs ödemeleri T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Şubeleri’nden verilmektedir. Düzenli olarak aylık ödemeler öğrencilerimize yapılmaktadır. Başvurularınızı zamanında yaparsanız, belgelerinizi gereği gibi iletirseniz bir hak kaybı yaşamadan burs ödemelerinizi almaya başlayabilirsiniz. Burs durumunuzu ve ödemelerinizi de online olarak kontrol edebilirsiniz.

Burs Başvuru Belgeleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1