Burs Borçlarının Ertelenmesi

Devletimiz bünyesinde verilen öğrenci bursları ve öğrenim kredileri gerçekten üniversite eğitimi alan gençlerimize bir nefes olmaktadır. Öğrenci bursları ve krediler için öncelikle, gençlerimiz online sistem üzerinden, e devlet şifreleri ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Burs başvurularında öncelikle olan öğrencilerimizin olduğunu belirtelim. Buna göre, anne ve babası hayatta olmayan gençlerimiz, %40 engelli raporu olan gençlerimiz, devlet yurtlarında büyümüş ve eğitimlerini de bu merkezlerde büyürken yapan gençlerimiz, Darüşşakafa Liselerinde eğitim alan gençlerimiz, şehir ve gazi evladı ya da kardeşi olan gençlerimiz burs olanaklarında önceliklidir. Ayrıca,kamu kurumu olan KYK Kredi Yurtlar Kurumu, mümkün olduğu kadar çok sayıda gencimize burs olanakları sunmaya çalışmaktadır. Aynı şekilde, öğrenci kredileri de mümkün olduğu kadar çok sayıda gencimize verilmekte ve geri ödemeler mümkün olduğu kadar da kolaylaştırılmaktadır.

Burs ve krediler, hem yurtiçinde, hem de yurtdışında eğitim alan gençlerimize verilmektedir. Burada, ama., yabancı ülkelerde eğitim alan gençlerimize de destek olmaktır. Her ülkenin şartları ve ekonomik durumu farklı olduğundan, her ülke için burs ve kredi rakamları da farklıdır. ABD, Almanya, Bosna Hersek ve düzenlenen tüm ülkeler için rakamları kurum tarafından yayınlanan listeden öğrenebilirsiniz. Bu noktada, yurtdışı eğitim kurumlarımız ve öğrenci danışmanlarımızın da her zaman sizlere en iyi bilgiyi verdiklerinden emin olabilirsiniz. Güncel bilgi ve başvurular konusunda yardım almak için danışmanlarımızla iletişime kurabilirsiniz. Kredi ve burs ödemeleri de, lisans öğrencileri için ayrı, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan öğrenciler için de farklıdır.

Öğrenim kredisi ve burs borçlarının ertelenmesi noktasında, öğrencilerimizin geri ödeme zamanları detaylı şekilde düzenlenmiştir. Lisans eğitimlerinden mezun olan gençlerimiz, bu süreden iki yıl sonra geri ödemelerine başlarlar. İki senelik sürenin tanınması, gençlerimizin kariyerlerine başlamaları ve maddi anlamda kendilerini toparlamaları için tanınmıştır. Lisans eğitimleri sırasında kredileri alan ve sonrasında, yüksek lisans eğitimlerine direk olarak devam eden gençlerimiz de dört senelik bir erteleme süresi alırlar. Bu süre lisans eğitimlerinin bitmesinden itibaren başlar. Okullarından ayrılan öğrenciler için ayrık durumlar vardır ve onları için bir seneli bir süre tanınmaktadır. Öğrenim kredisi ve burs borçlarının ertelenmesi noktasında da birtakım düzenlemeler bulunmaktadır.

Öğrenim kredisi ve burs borçlarının ertelenmesi noktasında, özel bir düzenleme bulunmaktadır. KYK Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde öğrenim kredilerini alan gençlerimiz, borçlarından, borç ödemeleri konusunda vadesi henüz gelmeyen borçları için, öte yandan, borçlarını da düzenli şekilde ödeyen gençlerimiz için, bazı erteleme detayları öngörülmüştür. Ertelenme talebinde bulunmaları zamanında, emekli sandığı ya da bağkur gibi sosyal sigorta kayıtlarının bulunmadığının saptanması noktasında, bir yıl kredi ödemelerinin ertelenmesi durumu işleme girer. Birer yıl erteleme ile gençlerimiz kendini biraz daha toparlayabilir. Askerlik için de erteleme detayları bulunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1