Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Almancanızı geliştirmek için en zevkli yöntem film izlemektir bu yazımızda almancanızı geliştirecek en iyi 10 film’den bahsedeceğiz ;

Film izlemek, bir dili öğrenmenin eğlenceli ve eğlenceli bir yolu olabilir, ancak en etkili yöntem olmayabilir. Biraz kelime edinebilir ve dilin seslerine ve ritmine alışabilirken, gerçek akıcılık için gerekli olan önemli gramer kurallarını ve kültürel bağlamı muhtemelen kaçıracaksınız.

Ek olarak, filmler günlük konuşmalarda geçerli olmayabilecek günlük veya resmi olmayan bir dil kullanabilir. Bir dili etkili bir şekilde öğrenmek için film izlemeyi dil bilgisi kitaplarını çalışmak, anadili İngilizce olan kişilerle pratik yapmak ve dil öğrenme uygulamaları veya kursları kullanmak gibi diğer yöntemlerle birleştirmeniz önerilir.

1-) Good Bye Lenin! (2003)

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Berlin Duvarı’nın yıkıldığı günlerde kalp krizi geçiren ve Sosyalist Almanya’yı destekleyen bir anne ve annesi üzülmesin diye komadan uyanınca ona bu durumu belli etmemeye çalışan Alex’in kah gülümseten, kah ağlatan fakat her halükarda keyifli zaman geçirmeyi sağlayan macerasını kolu alan “Hoşça Kal Lenin!” Berlin seyahati öncesinde mutlaka izlenilmesi gereken bir film.

2-) Run Lola Run (Lola rennt) (1998)

almancanızı geliştirecek filmler

almancanızı geliştirecek filmler

Koş Lola Koş (Almanca: Lola rennt, kısaca “Lola Runs”), Tom Tykwer tarafından yazılıp yönetilen 1998 tarihli bir Alman deneysel gerilim filmidir. Hikâye, erkek arkadaşı Manni’nin (Moritz Bleibtreu) hayatını kurtarmak için yirmi dakikada 100.000 Alman Markı alması gereken Lola (Franka Potente) adlı bir kadını takip ediyor.

Run Lola Run, Golden Lion için yarıştığı Venedik Film Festivali’nde gösterildi. Film gösterime girdikten sonra, eleştirmenlerin beğenisini topladı ve Belçika Sinema Eleştirmenleri Sendikası Grand Prix’si, Sundance Film Festivali’nde İzleyici Ödülü, Seattle Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film ve Alman Filminde yedi ödül de dahil olmak üzere birçok övgü aldı. Ödüller. Aynı zamanda 71. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Alman girişi olarak seçildi, ancak nihai olarak aday gösterilmedi.

3-) Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006)

almancanızı geliştiren filmler

almancanızı geliştiren filmler

Türkçeye “Başkalarının Hayatı” olarak çevrilen bu olağanüstü filmde komünist Doğu Almanya’da nasıl bir yaşam olduğunu direkt olarak görürsünüz. Georg Dreyman adında bir oyun yazarını dinlemek üzere görevlendirilen bir ajanın yaşadıklarını drama ve gerilim unsurlarıyla birlikte izleyebileceğiniz bu filmde farklı Alman aksanlarını da bulabilirsiniz. Bilhassa Almanca öğrenen kişiler arasında şahane bir ayaküstü sohbet konusudur bu film.

4-) Downfall (Der Untergang) (2004)

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Tam bir çöküş filmi… Zaten Türkçeye de “Çöküş” olarak çevrilen bu film 20. yüzyılı kana bulayan Adolf Hitler’in son 10 yılını konu alıyor. Eğer tarihi bir drama arıyorsanız bundan daha iyi bir film bulmanız çok kolay olmayacaktır.

Bu filmi özel kılan şeylerden biri ise Adolf Hitler’i canlandıran şahane aktör Bruno Ganz’ın role hazırlanmak için uzun bir süre Avusturya aksanı çalışması. Adolf Hitler’in Avusturya doğumlu olması ve bu nedenle Avusturya aksanına çalan bir Almanca konuşması, pratik yapmak isteyen kişilere farklı bir unsur daha sunuyor.

5-) The White Ribbon (Das weiße Band) (2009)

almancayı geliştirecek filmler

almancayı geliştirecek filmler

Avrupa sinemasının (ve hatta dünya sinemasının) yaşayan en önemli yönetmenlerinden biri olan Avusturyalı Michael Haneke bu filmde 1910’lu yıllarda bir Alman köyündeki din, otorite ve şiddet kavramlarını ele alıyor.

Baştan uyaralım: Bu filmi kasvetli ve yağmurlu bir günde izlememeye çalışın, çünkü filmin toplumu ve aile yapısını ele alış biçimi halihazırda çok kasvetli.

Tam bir Haneke klasiği olarak insanda karnına sağlam bir yumruk yemiş etkisi bırakan bu film Almanca pratik yapmak isteyen kişiler ayrıca önemli çünkü filmdeki karakterler gayet yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşuyorlar. Bu da söylenenleri

takip etmeyi daha kolay hale getiriyor.

6-) Heute Bin Ich Blond (2013)

almancanızı geliştirecek en iyi filmler

almancanızı geliştirecek en iyi filmler

2013 yapımı bu film, kansere yakalanan 22 yaşındaki genç bir kızın yaşadıklarını ve hissettiklerini konu alan bir filmdir.

Çok fazla bilinmeyen bu film, aslında kurgusu ve oyunculuklarıyla oldukça başarılı alman yapımlarındandır.

Konusu itibari ile dram kategorisine girmesi beklense de aslında umut, hayat, yaşama sevinci ve sevgi üzerine çok güzel, iç ısıtan bir filmdir.

Biraz hüzünlenmek biraz da gülümsemek ama en önemlisi günlük kullanılan Almancayı duymak ve Almancasını geliştirmek isteyenler bu filmi kaçırmasın.

7-) Goodbye Berlin (Tschick) (2016)

almancanızı geliştirecek en iyi filmler

almancanızı geliştirecek en iyi filmler

Ünlü Türk kökenli Alman yönetmen Fatih Akın’ın bu komedi-

drama filmi bir roman uyarlaması olup, yaz tatilinde birlikte

maceraya atılan iki çocuğun hikayesini anlatmaktadır.

Film klasik bir Fatih Akın filmi olmasa da oldukça eğlenceli ve

Almanca pratik yapmak adına sıkılmadan izlenebilecek bir filmdir.

Alman sinemasında önemli bir yeri olan yönetmen Fatih Akın’ı

merak edenler Soul Kitchen, Gegen die Wald gibi klasikleşmiş

Fatih Akın filmlerine de bir göz atabilirler.

😎 Das Experiment (2001)

almanca filmler

2001 yapımı “Deney” filmi en başarılı alman filmlerinden biridir. 2001 Alman film ödüllerinde en iyi yönetmen, senaryo, yapımcı ve erkek oyuncu gibi ödülleri alan film ilginç bir konuya sahiptir. Bir deney için gardiyan ve tutuklu rollerini oynaması istenen kişilerin, zamanla bu rollerin ne kadarını kurgu için, ne kadarını gerçek içgüdüleriyle gerçekleştirdiği sorgulanmaya başlanır. Derin anlamlar çıkarılabilecek bu psikolojik gerilim filmi alman sinemasının en iyi örneklerindendir.

9-)Kaçak Yolcu – Stowaway – 2021

almancayı geliştircek filmler

almancayı geliştircek filmler

Tarih, uzay ve teknoloji ile ilgili spesifik konular bu filmde işleniyor. Almanca kelimeleri öğrenmek isteyenler için Kaçak Yolcu filmini tavsiye ediyoruz . Mars gezegenine doğru yol çıkan 3 kişilik ekip, kaçak yolcunun uzay gemisindeki hayatları tehlikeye atmasıyla son derece zor bir seçim yapmak zorunda kalır. içerik Bilim Kurgu Filmleri, Bu film sürükleyici.

10-) Das Boot (1981)

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Almancanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

1979 yılında çekilmiş 1981 yılında vizyona giren, İkinci dünya savaşında u 96 adlı tip 7 sınıfı alman U-boot mürettebatın konu alan film. Propaganda unsuru taşımaz. Wolfgang Peterson yönetmenliğinde Almanca çekilen film yaklaşık 6 saatir. Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını içinde bulundukları psikolojik durumu görsel bir anlatış biçimiyle dile getirmektedir. 1980’deki galasında zamanın ünlü isimleri filmi sonunda Wolfgang Petersonu ayakta alkışlamıştır. Diğer savaş filmlerinde olmayan savaşın insancıl boyutunu ortaya çıkartmıştır.

Puanla
[OY: 5 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1