Fransızcanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Fransızcanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Fransızcanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Fransızcanızı Geliştirecek En İyi 10 Film

Fransızcanızı geliştirmek için en zevkli yöntem film izlemektir bu yazımızda fransızcanızı geliştirecek en iyi 10 film’den bahsedeceğiz ;

Yabancı dilde film izlemek, pratik yapmak ve dil becerilerinizi geliştirmek için eğlenceli ve eğlenceli bir yol olabilir. Ancak, yapılandırılmış dil öğreniminin ve bir öğretmenle veya dil öğrenim kaynaklarıyla uygulamanın yerine geçmediğine dikkat etmek önemlidir. Yabancı bir dilde film izlemekten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:Hedef dilinizde ve ana dilinizde altyazılı filmler seçin.
Yavaş tempolu ve basit diyaloglara sahip filmlerle başlayın.
Diyaloğa dikkat edin ve telaffuz pratiği yapmak için ifadeleri ve cümleleri tekrarlayın.
Ana dilinizdeki altyazılara güvenmeden konuşmanın bağlamını ve anlamını anlamaya çalışın.
Kelime dağarcığınızı geliştirmek için bilmediğiniz kelimelere ve deyimlere bakın.
Kendinizi dile kaptırmanın harika bir yoludur, ancak en etkili olması için diğer dil öğrenme ve pratik biçimleriyle birleştirilmelidir.

 1-) Amelie (2001)

fransızcanızı geliştirecek filmler

fransızcanızı geliştirecek filmler

Amelie Fransız komedi filmidir. Bu Film izleyicileri genç, güzel ve özel bir kadın ile tanışmaya davet etmektedir. Bu kadın her daim neşe dolu, yaşama sevinci yükse ve hayata sevgi dolu gözlerle tanıklık etmektedir. Ayrıca anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, sahip olduğu özel ışıltıyı her zaman yanında taşımaktadır. Amelie, kendisini başka insanların hayatlarını düzeltmeye, o insanları mutlu etmeye adamış ama bu adanmışlık görevini fark ettirmeden, bu durumu bilmeyen insanların yaşamları kolaylaştırmak amacı ile yapmaktadır. Başkalarının mutluluğunu isteyen ve bunun için çaba harcayan Amelie, kendi yalnızlığının farkına vardığı zaman kendi mutluluğu için de çabalamaya başlayacaktır.

Fransız yapımı Amelie romantik komedi filmi, Jeunet ve Guillaume Laurant tarafından yazılmış ve Montmartre’de geçen bir filmdir. Ayrıca bu film modern Paris yaşamının idealize edilmiş, alaycı bir yorumu olarak nitelendirilir.

2-) Sevginin Gücü – Léon: The Professional (1994)

fransızcanızı geliştirecek filmler

fransızcanızı geliştirecek filmler

Mathilda (Natalie Portman), ailevi sorunlar yaşayan 12 yaşında bir kızdır. Ailesini pek sevmese de, küçük kardeşi için her şeyi göze alır. Mathilda’nın babası uyuşturucu işlerine bulaşır ve mafya tarafından öldürülür. O sırada marketten dönen Mathilda, komşusu Leon’un (Jean Reno) evine saklanır. Leon ise profesyonel bir tetikçidir. Fakat Mathilda’yı sever ve onu her şeyden korur.

En iyi Fransız filmleri listemizdeki Sevginin Gücü (Léon: The Professional), IMDb puanına göre en iyi 250 film listesinde yer alıyor.

3-) Paris, Seni Seviyorum – Paris, je t’aime (2006)

fransızcanızı geliştirecek filmler

fransızcanızı geliştirecek filmler

En iyi Fransız filmleri listemizin ikinci sırasında alışılmışın dışında bir aşk filmi bulunuyor. Paris deyince akla hemen “aşk” kelimesi gelir. Buram buram aşk kokar Paris… Paris, Seni Seviyorum filmi için 20 farklı yönetmen 20 farklı aşk hikayesi anlattı. Yani tek bir film ama yirmi aşk hikayesi! Ayrıca filmde Natalie Portman, Willem Dafoe ve Elijah Wood gibi ünlü oyuncularda rol alıyor.

4-) Kelebek ve Dalgıç – Le Scaphandre et Le Papillon (2007)

fransızcanızı geliştirecek en iyi filmler

fransızcanızı geliştirecek en iyi filmler

Film, Elle dergisi editörü Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hayat hikayesinden sinemaya aktarılmıştır. Locked-in sendromuna yakalanan Bauby, hiçbir yerini hareket ettirememektedir. Konuşamamakta ve yardım olmadan nefes alamamaktadır. Kıpırdatabildiği tek organı, sol göz kapağıdır. Sol göz kapağı sayesinde sorulara evet-hayır yanıtı vererek dış dünyayla iletişim kurabilmektedir.

En iyi Fransız filmleri listemizde yer alan Kelebek ve Dalgıç’ın (Le Scaphandre et Le Papillon) yönetmeni Julian Schnabel, bu film ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.

5-) Protesto – La Haine (1995)

fransızcanızı geliştirecek filmler

fransızcanızı geliştirecek filmler

Film, Paris’in varoşlarında yaşayan biri Yahudi, biri siyahi, biri ise pied-noir olan üç gencin hikayesini konu alıyor. Mathieu Kassovitz’in yönettiği 1995 yapımı siyah beyaz çekilen film, ırkçılığa ve sosyal sınıf farklılıklarına yaptığı eleştiriler yüzünden başta Fransa olmak üzere tüm dünyada ses getirdi.

6-) Asteriks ve Oburiks Sezar’a Karşı – Astérix Et Obélix Contre César (1999)

fransızcanızı geliştirecek filmler

fransızcanızı geliştirecek filmler

Romalılar, küçük ama güçlü bir Galya köyü haricinde bütün ülkeyi egemenliği altına almıştır. Ancak Galyalıların sahip olduğu gücün bir sırrı vardır. Galyalıların büyücüsü Büyüfiks’in iksiri, içen kişiyi yenilmez yapmaktadır. Sadece Oburiks’in (Gérard Depardieu) bu iksire ihtiyacı yoktur, çünkü bebekken iksir kazanına düşmüştür. Bu iksir sayesinde köyün cesurları Asteriks (Christian Clavier) ve Oburiks, Romalılara karşı kolayca savaşabilirler.

En iyi Fransız filmleri listemizdeki serinin ilk filmi Asteriks ve Oburiks Sezar’a Karşı, küçük büyük demeden her yaştan insanı eğlendirmeyi başarıyor.

7-) Can Dostum – The Intouchables (2011)

fransızcanızı geliştirecek filmler

fransızcanızı geliştirecek filmler

Zengin bir iş adamı ve aristokrat Philippe (François Cluzet), geçirdiği kazadan sonra felç olmuştur. Bakıcısı olarak hapishaneden çıkmış olan Driss’i (Omar Sy) işe alır. Herkes Driss’in bu işi yapamayacağını düşünürken, Philippe ona bir şans verir. Normal şartlarda yan yana gelmeyecek olan bu ikili, zamanla çok sıkı dost olacaktır.

En iyi Fransız filmleri listemizde yer alan Can Dostum (The Intouchables), sekiz kategoride César Ödülü’ne aday gösterilirken, filmdeki performansıyla Omar Sy En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca film, IMDb puanına göre en iyi 250 film listesinde bulunuyor.

😎 Dönüş Yok – Irreversible (2002)

fransızcanızı geliştirecek filmler

fransızcanızı geliştirecek filmler

Alex (Monica Bellucci), sevgilisi Marcus (Vincent Cassel) ve eski kocası Pierre (Albert Dupontel) birlikte bir partiye gitmeye karar verirler. Ancak Alex ve Marcus arasında çıkan bir tartışma sonrasında Alex partiyi terk etmeye karar verir. Eve dönüş yolunda girdiği bir yeraltı tünelinde bir yabancı tarafından saldırıya uğrayan Alex, sadece tecavüz edilmekle kalmaz, çok ciddi bir biçimde de dövülür. Alex komada hastaneye kaldırılırken Marcus ve Pierre onu sedye üzerinde görürler ve intikam almaya karar verirler.

9-) İki Gün, Bir Gece – Deux jours, une nuit (2014)

fransızca geliştiren filmler

fransızca geliştiren filmler

Sandra (Marion Cotillard), maddi açıdan zor günler geçirmektedir. Çalıştığı küçük şirketteki işi tehlike altındadır. Sıkıntılı günler yaşayan şirketin patronunun çözümü şu şekildedir; ya Sandra işten çıkarılacaktır ya da şirket çalışanları ekstra maaş bonuslarından vazgeçeceklerdir. Sandra’nın tek şansı ise şirket çalışanlarını bonuslarını almaktan vazgeçirmektir.

10-) Benim İçin Üzülme – Je vais bien, ne t’en fais pas (2006)

fransızcanızı geliştiren en iyi filmler

fransızcanızı geliştiren en iyi filmler

En iyi Fransız filmleri listemize başrolde Mélanie Laurent’ın olduğu Benim İçin Üzülme ile devam ediyoruz. Lili (Mélanie Laurent), İspanya tatilinden dönerken ikiz erkek kardeşinin babası ile tartışıp evi terk ettiğini öğrenir. Ailesinin bu olayı hafife almasını ve babasının umursamaz tavrını onaylamaz. Lili umutsuzca kardeşinin telefonunu bekler, fakat hiçbir haber çıkmaz. Bir süre sonra depresyona girer ve yemeden içmeden kesilir. Beklenmedik bir anda kardeşinin gönderdiği kartpostal eline ulaşır.

 

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1