Romanya’da Üniversite Eğitimi

Avrupa’nın en iyi yaşam şartlarına sahip ülkelerinden biri olan Romanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin her daim yanında olan Eurostar yurt dışı eğitim danışmanlığı ile hem kaliteli hem de ucuz lisans eğitimi almanın avantajlarını yaşayabilirsiniz.

Romanya’da Eğitim

Romanyada Üniversite

romanyada üniversite

Özellikle Yurt dışı eğitim olanakları için gözde ve deneyimli firmamız Eurostar Yurt dışı Eğitim Danışmanlığı olarak yanınızdayız. Ayrıca gençlerimizin yurt dışında, kendilerini rahat hissedecekleri, seçkin bir eğitim alacakları, geçerli diploma sahibi olacakları okullarda eğitim almalarını amaçlamaktayız. Üstelik Romanya Üniversitelerinde seçkin eğitim alabilir, danışmanlığımız bünyesinde zorlanmadan bu fakültelerde hayal ettiğiniz eğitimleri alabilirsiniz. Özellikle Romanya’da birçok seçkin üniversite bulunmaktadır. Danışmanlarımız eşliğinde, bu üniversitelerden en doğru seçimleri yapabilirsiniz.

“Öğrenmek amacıyla bakmazsanız öğrenemezsiniz.” Gellius

Üstelik üniversite ile fakülteler, eğitim özellikleri, kayıt için istenen belgeler, harç ödemeleri, başvurular gibi tüm detayları profesyonel öğrenci danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Hem çağrı merkezimizden, hem de sitemizden ve yüz yüze öğrenci danışmanlarımızdan her zaman bilgi alabilirsiniz.


Romanyada Üniversite Tercih Sebepleri

Romanyada Üniversite ülkemize coğrafi anlamda yakın olan ülkelerden biridir. Başkenti Bükreş olup, ülkenin başka gelişmiş kentleri de bulunmaktadır. Romanya, genel anlamda ucuz bir ülkedir. Hatta orta gelir grubundan bir öğrenci olarak, rahatlıkla üniversite eğitiminizi bu ülkede geçirebilirsiniz. Genel yaşam giderleri, kiralar, yeme içme, barınma ve ısınma gibi giderler birçok Avrupa ülkesine oranla gerçekten ekonomiktir.

Romanya Üniversiteleri Türk öğrenciler sınavsız olarak kabul edilmektedir. Lise diploması ile öğrencilerimiz kabul edilmekte, bundan başka bir şart, özellikle taban puanı uygulaması aranmamaktadır. Diplomanızla, Romanya Üniversiteleri’ne başvurabilirsiniz, sınavsız olarak da kabul edilebilirsiniz. Üniversiteler, ülkemizdeki yüksek öğrenim kurumu olan YÖK tarafından tanınmaktadır. Bir başka deyişle, Romanya Üniversitelerinden alınan diplomalar YÖK denkliğine tabidir. Bu durum son derece önemlidir ve dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Diplomaların YÖK tarafından tanınması demek, bu üniversitelerden mezun olan gençlerin ülkemizde hem özel firmalarda, hem de resmi kurumlarda birçok alanda kariyer yapmalarına, çalışmalarına olanak sağlanması demektir. Romanya Üniversiteleri aynı zamanda Bologna kriterlerine uygun olan kurumlardır. Mezun gençlerimiz aldıkları mavi diplomalarla, Avrupa Birliği ülkelerinde de çalışabilirler.

Romanyada Üniversite, genel anlamda huzurlu ve sakin bir ülkedir. Türklerle Romanya Halkının birbirlerini tanıyan iki millet olmaları ise ülke halkının Türk insanını sevmesini sağlamaktadır. Hatta bu ülkede, zorlanmadan, yabancılık çekmeden, ayrımcılık görmeden gayet huzurlu şekilde eğitimlerini alabilirler.


Neden Romanya’da Eğitim?

Özellikle Romanya’da eğitim almak, Türk öğrencileri için gerçekten avantajlı olmaktadır. Ülkede, başkent Bükreş olmak üzere, birçok seçkin yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır. Konstanta Ovidius Üniversitesi, Timişoara Victor Tıp Üniversitesi, Timişoara Politeknik Üniversitesi, Bükreş Üniversitesi, Bükreş Politeknik Üniversitesi, Bükreş Carol Davila Üniversitesi, Bükreş ASE Ekonomi Üniversitesi, Bükreş Tarım ve Veterinerlik Üniversitesi, Bükreş İnşaat Mühendisliği Üniversitesi, Bükreş İon Mincu Mimarlık ve Şehir Planlaması Üniversitesi, Bükreş Uluslararası Fizik, Spor ve Kineziterapi Üniversitesi, Cluj Napoca Tıp Üniversitesi gibi seçkin eğitim kurumlarında, firmamız ile bağlantılı şekilde kesinlikle zorlanmadan başvurularınızı yaparak eğitim alabilirsiniz.

Dolayısı ile Romanya’da eğitim dili, Romence ve İngilizce olarak düzenlenmektedir. Romence, öğrenilmesi zor bir dil olmayıp, temel anlamda, köken olarak İtalyancaya benzediğini belirtmek yanlış olmaz. Türk ve üniversitelere kabul edilen diğer yabancı öğrenciler hazırlık sınıfında dil eğitimi almaktadırlar. Hazırlık sınıfında dil eğitimini alan öğrenciler, bundan sonra lisans sınıflarından eğitimlerine devam etmektedirler. Dolayısı ile üniversitelerin kampüslerinde ve yakın çevrelerinde birçok yurt, pansiyon, kiralık oda ve evler bulunmaktadır. Yüksek olmayan bedellerde, konaklama yapmak mümkündür.

Üniversite yurtları hem güvenli, hem temizdir, hem de öğrencilerin derslerine çalışma olanakları da altyapısı sağlam yurtlarda sunulmaktadır. Evler ve pansiyonlar da aynı şekilde temiz ve oturulacak kapasitededir. Ülke kentlerinde ulaşım ağı gelişmiştir. Toplu taşıma araçları ve taksiler kullanışlıdır. Hatta ekonomik anlamda zorlanmadan da ulaşım sağlanabilir.

Romanya Üniversitelerinde, eğitim yılları, fakülteler bazında birbirinden farklıdır. Tıp fakültesinde eğitim 6 yıldır. Eczacılık fakültesinde 5 yıl eğitim verilmektedir. Diğer fakültelerde ise lisans eğitimi 4 yıldır. Fakültelerin yıllık ücretleri, 3000 ile 4000 Euro arasında değişmektedir. Bu rakam, diğer ülkelerde ve üniversitelerle karşılaştırıldığında, son derece makul kalmaktadır.


Üniversite – Tıp Eğitimi

Romanya Üniversiteleri bünyesinde son derece köklü tıp fakülteleri bulunmaktadır. Lise diplomanızla hayalini kurduğunuz tıp eğitimini bu fakültelerde alabilirsiniz. Tıp fakülteleri 6 sene eğitim vermektedir. Pratik meslek eğitimine çok önem verildiğinden, üçüncü sınıftan sonra öğrencilerin kliniklerde çalışmasına olanak sunulmakta ve önem verilmektedir. Tıp fakültelerinde eğitim dili, İngilizce ve Romence olarak verilmektedir. Bu dillere yeteri kadar vakıf olmayan öğrenciler hazırlık sınıflarında bir eğitim yılı dil eğitimi almaktadır. Bundan sonra, tıp lisans derslerine geçmektedir. Avrupa’nın önemli tıp fakültelerinden olan bu kurumlarda eğitim alarak alanında yetkin bir hekim olabilirsiniz. Tıp fakültelerinin eğitmen kadroları son derece önemli, tanınan akademisyenlerden oluşmaktadır. Tıp okullarında bölümler, tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, eczacılık fakültesi, biomühendislik fakültesi olarak ayrılmaktadır. Diplomalar YÖK tarafından kabul edilen, ayrıca Avrupa Birliği tarafından onaylanan mavi diploma özelliklerindedir.

Bükreş Carol Davila Tıp Üniversitesi

Constanta Ovidius Üniversitesi

Cluj Napoca Tıp Üniversitesi

İaşi Grıgore T.Popa Tıp Üniversitesi


Romanyada – Romanya’da Diş Hekimliği

Romanya’da diş hekimliği eğitimi almak, donanımlı bir diş hekimi olma noktasında alacağınız en doğru karar olacaktır. Bologna kriterlerine uygun olan üniversitelerin diş hekimliği bölümlerinden mezun olarak mavi diploma alabilirsiniz. Ayrıca YÖK tarafından kabul edilen diplomanızla hem ülkemizde, hem de Avrupa Ülkelerinde çalışabilirsiniz. Diş hekimliği fakültesinde eğitim beş yıl sürmektedir. Eğitim dili İngilizce ve Romanya’nın resmi dili olan Romence’dir. Romence, köken olarak İtalyanca benzeri, Türk öğrenciler için öğrenilmesi zor olmayan bir dildir. Hem İngilizce, hem de Romence eğitim dilleri için yurt dışında gelen öğrencilere hazırlık sınıfı eğitimi sunulmaktadır. Bu süre içinde eğitim için son derece yeterli düzeyde dil eğitimi verilmektedir.

Romanya diş hekimliği fakültelerine Türk öğrenciler, herhangi bir sınav ya da puan uygulaması olmadan, lise diplomaları ile kabul edilmektedir. Öğrencilerin pratik anlamda kendilerini geliştirmeleri için belirli bir sınıf ve eğitimden sonra kliniklerde çalışmaları ve deneyim kazanmaları sağlanmaktadır. Kampüs yaşamında sadece eğitimin verilmesi değil, aynı zamanda öğrencilerin sosyo kültürel anlamda kendilerini geliştirmelerine de önem verilmektedir. Bu nedenle, spor tesisleri, sanat alanları, öğrenci kulüpleri çok sayıdadır.

Bükreş Carol Davila Tıp Üniversitesi

Constanta Ovidius Üniversitesi

Cluj Napoca Tıp Üniversitesi

İaşi Grıgore T.Popa Tıp Üniversitesi


Üniversite – Eczacılık Eğitimi

Eczacılık eğitimi alarak geçerli bir meslek sahibi olabilirsiniz. Ülkemizde seçkin eczacılık fakülteleri bulunmakla birlikte, üniversite sınavları gençlerimizin hayal ettikleri eczacılık fakültesine girme şanslarını zora sokmaktadır. Seçkin üniversiteleri ile tanınan Romanya’da, Romanya Üniversitelerinde, sadece lise diplomanızla, sınavsız olarak eczacılık eğitimi alabilirsiniz. Romanya eczacılık fakültelerinde eğitim beş yıldır. Öğrencilerimiz, gerekli olması durumunda, yurt dışından gelen diğer öğrenciler gibi bir sene hazırlık dil sınıfında eğitim alırlar. Eğitim dili Romence ve İngilizcedir. Seçkin akademisyenler eşliğinde eğitim alarak, YÖK tarafından kabul edilen ayrıca mavi diploma özelliği olan diplomalarınızı alabilirsiniz. Mavi diploma alarak Avrupa Birliği ülkelerinde de çalışmanın şansını yakalayacaksınız. Öte yandan, ülkemizde de eczacılık kariyerinizi yapabilirsiniz. Hem kendi eczanenizi açabilir, hem de ilaç firmamızla kariyer yapabilirsiniz.

Bükreş Carol Davila Tıp Üniversitesi

Constanta Ovidius Üniversitesi

Cluj Napoca Tıp Üniversitesi

İaşi Grıgore T.Popa Tıp Üniversitesi


Romanyada Üniversite – İnşaat Mühendisliği

Romanyada Üniversite inşaat mühendisliği, her zaman çalışma alanı olan, son derece geçerli bir meslektir. Son yıllarda ülkemizde inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler, bu mesleğin hiç olmadığı kadar kazançlı olmasını da sağlamaktadır. Romanya’nın seçkin üniversitelerinde, inşaat mühendisliği fakültelerinde eğitim alarak, hem ülkemizde, hem de yurt dışında kariyer olanaklarını yakalayabilirsiniz. Ülkenin Bükreş başta olmak üzere, seçkin inşaat mühendisliği fakültelerinde, Eurostar Yurt dışı Eğitim Danışmanlığı olarak öğrenci danışmanlarımızdan bilgi ve yardım alarak eğitim alabilirsiniz.

İnşaat mühendislik Romanyada Üniversite dört yıl eğitim verilmektedir. Tercih eden öğrenciler, yüksek lisans ve ileri eğitimleri de değerlendirebilirler. Eğitim dili Türkçe ve Romence olduğundan, hazırlık eğitimi olarak, dil okulunda eğitim verilmektedir. İnşaat mühendisliği eğitimi seçkin akademik kadro tarafından verilmektedir. Üniversiteler Bologna kriterleri dahilindedir ve öğrenciler mavi diploma almaktadır. Mavi diploma ile Avrupa ülkelerinde inşaat mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Ülkemizde diplomanız kabul edileceğinden, mezun olduktan sonra, inşaat mühendisi olarak kariyerinize başlayabilirsiniz.

İnşaat mühendisliği fakültelerinde bölümler, sivil sanayi ve tarım fakültesi, hidro fakültesi, demir yolları, yollar ve köprüler bölümü, bina fakültesi, teknoloji ekipman fakültesi, jeodezi fakültesi, yabancı diller mühendislik fakültesi olarak bölümlere ayrılmaktadır.

Bükreş İnşaat Mühendisliği Teknik Üniversitesi

Constanta Ovidius Üniversitesi

Timişoara Politeknik Üniversitesi

Cluj Teknik Üniversitesi


Romanyada Üniversite – Mimarlık

Romanyada Üniversite mimarlık eğitimi alarak Avrupa’nın en prestijli mimarlık fakültelerinde eğitim alma şansını yakalayabilirsiniz. Mimarlık, hem ülkemizde, hem de dünya ülkelerinde saygın ve köklü bir meslek olarak kabul edilmektedir. Bir mimar olarak, hem ülkemizde, hem de uluslararası anlamda birçok platformda çalışabilirsiniz. Hem mimarlık bürosu açabilirsiniz, hem de önemli firmalarda kariyer yapabilirsiniz. Mimarlık eğitimi almak, Romanya üniversitelerinde Türk öğrenciler için kesinlikle zor değildir. Eurostar Yurt dışı Eğitim Danışmanlığı bünyesinde firmamızdan yardım alarak en doğru tercihleri yapabilirsiniz. Öğrencilerimiz mimarlık fakültesi ve diğer fakültelere sınavsız olarak kabul edilmektedir. Liseden mezun olan ve diplomalarını alan gençlerimiz Romanya Üniversitelerinde sınavsız olarak eğitim alabilirler.

Eğitim dili Romence ve İngilizce olduğundan, yabancı diller fakültesinde, bir sene hazırlık sınıfında eğitim verilmektedir. Mimarlık fakültesinde bölümler, mimarlık fakültesi, şehircilik fakültesi, iç mimarlık bölümü olarak ayrılmaktadır. Bu bölümlerde kariyer yapmak isteyen öğrenciler seçimlerini yapabilirler. Mezun olduktan sonra, ülkemizde kariyer yapma olanağı her zaman bulunmaktadır. Romanya üniversiteleri diplomaları YÖK tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca, Avrupa Birliği ülkelerinde tanına mavi diploma özelliğindedir.


Romanyada Üniversite – Makine Mühendisliği

Romanyada Üniversite makine mühendisliği eğitimi almak için, tamamen sınavsız olarak kabul edileceğiniz, üstelik seçkin mühendislik eğitim alacağınız Romanya üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Ülkemizde üniversite sınavları, ülkemiz şartları için yerinde bir uygulama olmakla birlikte, öğrencilerimizin amaçladıkları fakültelere girme şansını zorlaştırmaktadır. Ülkemize yakın bir coğrafyada bulunan Romanya Üniversiteleri ise, hem seçkin ve kaliteli yapıda, hem de sınavsız olarak Türk öğrencilerimizi kabul etmektedir. Lise diplomanızla başvurarak, makine mühendisliği eğitimi alabilirsiniz.

Romanya Üniversiteleri eğitim dili iki seçenekte, İngilizce ve Romence olarak kabul edilmektedir. Türk öğrenciler ve dil seviyeleri yeterli olmayan öğrenciler için yabancı diller fakültesinde Romence eğitim verilmektedir. Makine mühendisliği eğitimi dört yıl sürmektedir. Bundan sonra master ve ileri eğitimler için de başvurulabilir. Seçkin akademik kadro ve köklü üniversiteler, modern laboratuvarlar, kapsamlı çalışma alanları ile mühendislik eğitimleri dört dörtlük şekilde verilmektedir.


Romanya’da Üniversite – Elektrik Mühendisliği

Romanyada Üniversite mühendislik fakülteleri ile Avrupa ülkelerinde parmakla gösterilen üniversitelere sahiptir. Türk öğrencilerimiz Romanya Üniversiteleri’ne sadece lise diplomaları ile kabul edilmektedir. Mühendislik fakülteleri, mimarlık fakültesi, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği, su teknolojisi bölümü, malzeme bilimi ve  mühendisliği, bilişim teknolojileri bölümü ile eğitim vermektedir. Bunlardan kesinlikle en geçerli olanlarından ve tercih edilenlerden biri elektrik mühendisliği bölümüdür.

Elektrik mühendisliği eğitimi ülkenin seçkin üniversitelerinde alınabilir. Eğitim dört yıldır. Romence ve İngilizce eğitim dilidir. Hazırlık sınıfında yani dil okulunda, lisans eğitimlerinden önce gerekli dil eğitimi verilmektedir. Bundan sonra, köklü fakültelerde, modern tekniklerle donatılmış derslik ve laboratuvarlarda eğitiminize devam edebilirsiniz.


Romanyada Üniversite – Bilgisayar Mühendisliği

Romanya’da başkent Bükreş olmak üzere, birçok şehirde son derece seçkin üniversiteler bulunmaktadır. Hem sosyal bilimlerde, hem de teknik alanlarda elit eğitim veren kurumlar, Türk öğrencileri sınavsız olarak, sadece lise diploması ile kabul etmektedir. Senelik okul harçları da son derece uygun olan üniversitelerde seçkin meslek eğitimi verilmektedir. Özellikle teknik bilimler ve mühendislik fakülteleri eğitimleri Avrupa çapında bilinmekte ve takdir görmektedir. Bu bölümlerden biri bilgisayar mühendisliği bölümüdür. Romanyada Üniversite mühendisliği kesinlikle günümüzün en geçerli mesleklerden biridir. Ülkemizde sınav sistemi olduğundan yüksek puanlar gerektiren fakülteler, Romanya’da tamamen sınavsız şekilde öğrencilerimizi kabul etmektedir. Eğitim dört yıl sürmektedir.

Bu dört yıl boyunca son derece kapsamlı ve modern bir eğitim verilmektedir. Seçkin eğitmenler, köklü üniversitelerde öğrencilere eğitim hizmeti sunmaktadır. Romence ve İngilizce okulların eğitim dilidir. Durumu gerektiren öğrenciler Romence dil eğitimi için bir sene hazırlık sınıflarına alınmaktadır. Öğrencilerin, az kişilik dersliklerde, inter aktif olarak derslere katılması sağlanarak en mükemmel şekilde eğitim almaları sağlanmaktadır. Mezun olduğunuzda alacağınız diploma mavi diploma özelliğindedir. Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Ülkemizde, YÖK kurumumuz tarafından kabul edilmektedir.


Romanyada Üniversite – Türkiye Uçak – Otobüs – Tren – Gemi Seferleri

Özellikle Romanya coğrafi anlamda Türkiye ile yakın mesafede olan bir ülkedir. Ayrıca Romanya Karadeniz kıyısında olan, ülkemize komşu olan Bulgaristan’ın hemen kuzey kesiminde bulunan bir ülkedir. Hatta başkenti Bükreştir. Ülkemize yakın konumda olması, birçok şekilde iki ülke arasında ulaşım imkanı olmasını sağlamaktadır. Bunların başında uçak seferleri gelmektedir. İstanbul ile Bükreş arasında sıkça uçak seferleri düzenlenmektedir. Uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürmektedir. Romanya’nın başkenti olan Bükreş’ten başka, başkentten, ülke içinde iç hatlar üzerinden birçok kente uçmak mümkündür. Bu şekilde, başkent dışında üniversitelerde okuyan gençler de iç hatlar üzerinden eğitim aldıkları kentlere gidebilirler.

Uçak seferleri dışında, tren ve gemi ile ulaşım imkanı da bulunmaktadır. Bu şekilde çok daha ekonomik şekilde ulaşım yapılabilir. Romanya, genel anlamda, öğrencilerin güvenli şekilde eğitim alabilecekleri bir ülkedir. Birçok seçkin üniversite bulunmaktadır. Bologna kriterlerine uygun üniversitelerden mezun olarak Avrupa ülkelerinde çalışabilirsiniz. YÖK tarafından diplomalar da kabul edilmektedir.

Türk öğrenciler ülkede, hem yurtlarda, hemde kiralık evlere kalabilirler. Yurtlar güvenli ve temizdir. Kiralık evler de çeşitli fiyat aralıklarında ve oda sayılarında öğrencileri beklemektedir. Kira ücretleri yüksek olmadığından rahatlıkla konaklamak mümkündür.

Romanyada Üniversite ve Öğrenciler

Özellikle, romanyada üniversite evleri gerçekten çok ekonomiktir. Birkaç öğrenci aynı evde kalabilir.  Ülke genel anlamda yaşam giderlerinin de ekonomik olduğu bir ülkedir. Isınma, su ile elektrik giderleri de öğrencilerin bütçesine uygun olarak gelir. Bu giderler ülkede ekonomik rakamlarda seyretmektedir.

Ailenizin bütçesini sarsmadan, seçkin üniversitelerde ve fakültelerde eğitim alarak mezun olabilirsiniz. Bu üniversiteler hakkında bilgi almak için Eurostar Yurt dışı Eğitim Danışmanlığı şubelerimizden her zaman yararlanabilirsiniz. Bilgi almak, kayıt konusunda yardım almak ve kayıt işlemlerini tamamlamak için profesyonel öğrenci danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Kayıt süreleri genellikle Mayıs başında olmaktadır. Fakültelerin eğitim yılları genellikle 3 yıl sürmektedir. Tıp fakültesi 6, diş hekimliği 5 yıl olup, senelik okul ücretleri son derece makul rakamlardadır. Ülkemizde, şehir dışında üniversite eğitimi alan bir gencin harcamasından daha ekonomik rakamlarda bu seçkin üniversitelerde eğitim almak mümkündür. Master programı ise 2 yıldır. Türk öğrenciler de master programlarına kabul edilmektedir.

Tıp, mühendislik fakülteleri, eczacılık, diş hekimliği ve birçok fakültede eğitim almak için Romanya üniversiteleri sizleri beklemektedir. Uygun koşullar ve sınavsız kabul ile bunu kolayca yapabilirsiniz.


Romanya’da okumak istiyorsan lise mezunu olman yeterlidir. Alacağın diploma YÖK sebebi ile tanınmış olup, Avrupa Birliği diplomasına sahip olmak ister misin…?

Romanyada Üniversite ve Dil

Eğitim dili İngilizce ve Romencedir. Romence teknik olarak Latince kökenli olup İtalyanca’ya benzemektedir. üniversite yurtlarında veya dilersen müsait kiralarla evlerde kalabilirsin.

Romanyada üniversite Tıp ve Diş Hekimliği için 6 yıl, Eczacılık için 5 yıl, Lisans eğitim 4 yıldır. Hatta Tıp eğitimi almak istiyorsan 3. sınıftan itibaren hastanelerde çalışma olanağına sahipsiniz. Dolayısı ile maliyet açısından daha uygun bir yerde barınmak istiyorsanız Oradea ve Cluj şehirlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle en adlandırılan üniversiteleri Oradea üniversitesi, Luliu Hatieganu (Cluj) üniversitesi’dir. YÖK sebebi ile denklik verilmekte. Ve diploma Avrupa Birliği diplomasıdır. öğrencilerin yoğunlukta bulunduğu şehir Bükreştir.

Eğitim sistemi Bologna sistemine dayalıdır yani Avrupa Birliği umumi Yüksek öğretim Programı’na göre yürütülmektedir.

Romanya da Tıp Fakülteleri Bükreş Tıp üniversitesi, iash Tıp üniversitesi , Köstence Tıp üniversitesi v.s ortalama 15 tıp fakültesi bulunmaktadır

Yıllık Harç ücretleri 3000-4000€ içinde Değişmektedir .

[/vc_column_text]


Romanyada Üniversite – Yaşam Giderleri
Romanya Gıda Fiyat
Yemek, Ucuz Restorant 25.00 lei
Yemek 2 Kişilik, Orta Sınıf Restorant, Üçlü Yemek 120.00 lei
McDonalds’ta McMeal (Eşdeğer Menü Yemeği) 19.00 lei
Cappuccino 8.25 lei
Kola / Pepsi (0.33 litrelik şişe) 5.74 lei
Su (0,33 litre şişe) 4.45 lei
Romanya Süpermarketler Fiyat
Süt (1 litre) 4.24 lei
Taze Beyaz Ekmek (500g) 2.08 lei
Pirinç (beyaz), (1kg) 4.74 lei
Yumurta (12 Adet) 8.77 lei
Yöresel Peynir (1kg) 23.81 lei
Tavuk Göğsü (1kg) 18.95 lei
Sığır Eti (1 kg) (Eşdeğer Kırmızı Et) 30.71 lei
Elma (1kg) 3.65 lei
Muz (1 kg) 5.06 lei
Portakal (1kg) 4.61 lei
Domates (1 kg) 4.99 lei
Patates (1kg) 2.03 lei
Soğan (1kg) 2.31 lei
Marul (1 kafa) 2.35 lei
Su (1,5 litrelik şişe) 2.41 lei
Sigara Paketi (Marlboro) 16.50 lei
Romanya Ulaşım Fiyat
Tek yönlü Bilet (Yerel Ulaşım) 1.50 lei
Aylık (Normal Fiyat) 65.00 lei
Taksi Başlangıç (Normal Tarife) 1.39 lei
Taksi 1km (Normal Tarife) 1.39 lei
Benzin (1 litre) 5.03 lei
Volkswagen Golf 1.4 (Eşdeğer Araç) 73,579.50 lei
Toyota Corolla 1.6l (Yeni Araba) 81,900.32 lei
Romanya Faturalar Fiyat
1 Dakika Mobil Tarife 0.72 lei
İnternet (60 Mbps veya daha fazla, Sınırsız Veri, Kablo / ADSL) 36.07 lei
Romanya Spor ve Aktivite Fiyat
Fitness Club, 1 Yetişkin için Aylık Ücret 158.87 lei
Tenis Kortu Kiralama (Hafta Sonu 1 Saat) 56.90 lei
Sinema, 1 Koltuk 26.00 lei

Giyim ve Ayakkabı

Fiyat
1 Çift Kot Pantolon (Levis 501 ya da Benzeri) 278.74 lei
1 Yaz Giysi (Zara, H&M, …) 141.41 lei
1 Çift Nike Koşu Ayakkabı (Orta Ölçekli) 307.80 lei
1 Çift Deri Ayakkabı 350.14 lei
Romanya Aylık Kira Fiyatları Fiyat
Şehir Merkezinde Daire (1 yatak odası) 1,621.19 lei
Şehir Merkezinde Daire (3 yatak odası) 2,836.62 lei
Şehir Dışında (3 yatak odası) 1,873.51 lei
Romanya Satılık Daire Fiyatları Fiyat
Şehir Merkezinde Apartman Satılık Metrekare Başına Fiyat 6,787.40 lei
Şehir Dışında Apartman Satılık Metrekare Başına Fiyat 4,444.60 lei
Romanya Maaşlar Fiyat
Aylık Ortalama Net Maaş 2,671.66 lei
[/vc_column][/vc_row]
romanyada üniversite
romanyada üniversite
romanyada üniversite
romanyada üniversite
romanyada üniversite
romanyada üniversite
Puanla
[OY: 9 Ortalama: 3.4]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1