Üniversite Okuma Kriterleri: Romanya

Romanya'da Üniversite Okumak

Romanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ülkemize yakınlığı ile pek çok gencimizin yurt dışında eğitim almak için tercih ettiği Romanya Üniversitelerinde okumak için öncelikle lise diploması gerekmektedir. Her yıl Türk öğrencilere kontenjan ayıran Romanya Üniversiteleri’nde lisans eğitimi almak isteyen gençlerimiz hiçbir sınava girmek zorunda değildir. Ülkemizde uygulanan taban puan uygulamaları da bulunmamaktadır. Lise mezunu gençlerimizin mezuniyet notları da başvuru yapmak için aranan nitelikler arasında olmadığından hiçbir zorlayıcı koşul söz konusu değildir. 25 yaş altındaki liseden mezun olan her Türk genci, okulların başvuru ve kayıt tarihlerine uygun olarak lisans eğitimleri için gereli başvuruda bulunabilirler.

Romanya Üniversiteleri’nde lisans eğitimi alan gençlerimiz sınavsız kabul edildikleri gibi, bu üniversitelerden mezun olduklarından da sahip oldukları avantajlar devam eder. Üniversitelerin verdiği diplomalar YÖK tarafından tanındığı için gençlerimiz mezun olduklarında başvuru yaparak kolayca denklik belgelerini almakta ve diğer gençlerle eşit olarak kamu kurum ve kuruluşlarında memuriyet sınavlarına girebilmekte veya özel sektörde de rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Lisans eğitimi için Romanya Üniversitelerine başvurmak isteyen gençlerimiz yıllık belirlenen kontenjan sayıları dolmadan müracaatlarını yapmalıdırlar.

Romanyada Üniversite

Üniversiteler herhangi bir ülkede öğrenmenin odak noktasıdır ve birçok yabancı ülkede üniversite okumak tüm genç yetişkinler için zorunludur. Birçok insan üniversite hayatına yerel kolejlerinde genel eğitim dersleri alarak başlar. Bundan sonra, bir ana dal seçerler ve belirli bir çalışma alanında uzmanlaşmaya başlarlar. Çoğu ülkede öğrenciler eğitimlerinin bir parçası olarak dersler, seminerler ve kurslar yoluyla bilgi edinirler. Bazıları ek uygulamalı deneyimler için laboratuvarlara da erişebilir.

Romanya’da üniversite hayatı Amerikan veya İngiliz üniversitelerinden farklıdır. Bu ülkelerde, üniversiteler genellikle belirli saatlerde düzenlenen düzenli derslerle sömestr programlarına göre çalışırlar. Öğrenciler ayrıca eğitimlerini sürdürürken derslerde onlara yardımcı olacak öğretmenlere de sahiptir. Bununla birlikte, Romanya’nın üniversiteleri, öğrenim ücreti almadıkları için diğer Romen okullarından da farklıdır. Bu, öğrencilerin zengin olmaya gerek duymadan bir üniversite eğitimi almalarını sağlar.

Bir Romanya üniversitesinde yabancı dil okumak, o ülkede eğitim almayı planlayanlar için harika bir fikirdir. Konuşulan dil, Yunanca ile yakından ilişkili bir Doğu Avrupa dili olan Rumence’dir. Çalışmalarınıza odaklanmak için bir anadal seçiyorsanız, ilgi alanlarınıza uygun kursları kolayca bulabilirsiniz. Kurulan tüm üniversiteler kamu tarafından finanse edildiğinden, ders materyalleri de ücretsizdir. Bu, uluslararası öğrencilerin yeni diller öğrenmelerini ve özel ilgi alanları peşinde koşmalarını kolaylaştırır.

Uluslararası öğrenciler bir karar vermeden önce Romanya’da eğitim almanın maliyetini araştırmalıdır. Üniversiteler pahalı olmasa da, uluslararası öğrenciler orada okurken yaşam masraflarına ne kadar para harcayacaklarını düşünmelidir. Ayrıca uygun fiyatlarla eğitim hizmeti veren dil okulları da bulunmaktadır; yabancı dil okumak istiyorsanız, üniversite sisteminden geçmek yerine bu sizin için iyi bir seçenek olabilir. Eğitim yolunu takip etmeye karar verirseniz, uluslararası öğrenciler için çeşitli finansal ihtiyaç seviyelerinde burslar mevcuttur.

Bir Rumen üniversitesinde okumak, önceden plan yapan ve ilgi alanlarına uygun kursları seçen çoğu öğrenci için mantıklıdır. Öğrenciler, yeterli bütçeyi de alabilmeleri için üniversiteye başlamadan önce maruz kalacakları masrafları araştırmalıdır. Yeni bir dil öğrenmekle ilgilenen veya ana akım akademiden uzak bir ilgiyi sürdürmek isteyen herkes Romanya’da bir üniversitede okumaktan fayda görebilir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 2]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1