Askerlik Tecilinde Özel Durumlar

Erteleme işlemlerinde özel sebepler

Askerlik tecilinde genel geçer kabul edilen durumlar vardır. Tecil işlemi kişinin isteğine göre o ya da bu durumdan yapılmaz. Ancak belirlenmiş tecil sebepleri arasındaysa tecil işlemi yapılabilir. Askerlik vatani bir görevdir. Bu görev duygusal anlamda da kişilere birçok mesaj verir. Bir insanın evinden, ailesinden uzak olması sürekli onları düşünmesi kolay bir durum değildir. İşte ailenin de dâhil olduğu tecil durumları askerlik tecilinde özel durumlar olarak adlandırılır. Bu özel durumlar içinde bulunulan hâle göre şekil alır.

Askerlik yaşı olarak kabul edilen 20 yaşına gelen kişiler askere gidemeyeceklerine dair bir engel oluştuğu zamanda askerliklerini tecil ettirebilirler. Bu sebepler kanunlarla düzenlenmiştir. Sıradan sebepler askerlik tecili için yeterli olmaz. Ancak belirlenen sebeplerle sizlerin içinde bulunduğunuz durumlar örtüşüyorsa tecil işlemleri yapılabilir. Örneğin kişi eğitim görüyor olabilir.

Eğitim görüp, askerlik yaşı geldiği halde askere gitmeyecek kişiler, askerliklerini tecil ettirebilir. Bu durum bir kişiye uygulanıyorsa herkese uygulanır. Bu tecil sebebinde kişiye göre hareket edilmez. Yaş sınırını aşmıyorsa ve diyelim ki bir üniversite okuyorsa, askerlik tecili için hak kazanır. A kişisi bu sebeple askerlik tecil ettirebiliyorsa B kişisi de aynı sebeple askerlik tecil ettirebilir. Yine örnek verecek olursak, sağlık problemi bulunan iki farklı kişi mevcutsa ve bu kişiler o an için askere gidemeyecekse askerlikleri tecil ettirilebilir.

Yapılacak muayenelerde ikisinin de durumu askerlik yapmaya elverişsiz çıkarsa ikisi de ertelemeye tabi tutulabilir. Birine uygulanan durum bir diğerine de uygulanabilir. Hatta sağlık konusunda kişinin seçme şansı bile yoktur. Eğer askeri hastaneler bu iki kişi için de o an için askerlik yapamayacaklarına karar verirse askerlikleri tecil ettirilir. Bu kişiler sağlık problemleri düzelene kadar askere gidemezler. Düzenli kontrollerle tecil işlemleri tekrarlanabilir. Bu durumlar herkes için genel kabul görmüş durumlardır. Bunların yanı sıra

askerlik tecilinde özel durumlar da bulunmaktadır. Bu özel durumlar askerlik tecili için geçerli kabul edilir. Ancak özel durumların da bir sınırı vardır.

Her türlü özel durum askerlik tecili için yeterli olmayabilir. Örneğin, aynı evin içerisinde askerlik yaşı gelmiş ağabey ya da kardeş varsa ve bu iki kişinin aynı an da askerlik yapması aile için sıkıntı olacaksa, biri diğerinin askerliği bitene kadar askerliğini tecil ettirebilir. Eğer aynı evden bir kişi askerdeyse diğerinin de askerlik yaşı geldiyse askere gitmeden önce askerliğini tecil ettirebilir. Bu tecil kişinin tercihine bağlıdır.

Askerlik tecilinde özel durumlar

arasında yer alan diğer hususlar lisanslı sporculuk ve ülkesini yurtdışında temsil eden yüksek öğrenim mezunu olma durumudur. Lisanslı sporcular askerliklerini 33 yaşının bitimine kadar tecil ettirebilirler.  Eğer yüksek öğrenim mezunu ve ülkemizi yurtdışında belirli faaliyetler kapsamında temsil eden biriyseniz yine askerliğinizi 36 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz. İlmi temsiller bu konuda esastır.

askerlik tecilinde özel durumlar

#askerliktecilişlemleri #askerlikteciliyaşı

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1