Askerlik Erteleme Yaşı?

Kaç Yaşına Kadar Askerlik Tecil Ettirilebilir?

Askerlik yaşı günümüzde 20 yaş olarak belirlenmiştir. 20 yaşına gelen her genç erkek askerlik yapmakla görevli tutulmuştur. Vatani görev şeklinde yorumlanan askerlik erkek bireylere şart olarak koşulmuştur. Askerlik yaşı gelen her kişi askere gitmelidir. Askerlik yaşı geldiği halde askere gidemeyen kişilerin önlerinde birtakım engeller vardır. Belirli durumlar karşısında bireyler askerliklerini erteleme yoluna giderler. Tecil işlemleri askerlik yaşı geldiği halde askerliğini o dönem için yapamayan kişiler için uygulanır.Belirli yaş aralığında uygun görülen ve kesinleşen yaş sınırları temel alınarak tecil işlemleri gerçekleştirilir.

Kaç yaşına kadar askerlik tecil ettirilebilir sorusunun kesin bir ifadeyle açıklaması mümkün değil. Çünkü farklı koşullar için farklı yaşlar belirlenmiştir. Belirlenen yaşlara göre askerlik tecil süresi uzar ya da kısalır. Yaş sınırlaması kişinin hangi tecil sebebinde bulunduğuna bağlıdır. Eğitim, sağlık gibi engelleri olan kişiler için farklı tecil süreleri vardır. Kişi 20 yaşına geldiğinde askere gitmesine engel durumların belirlenen tecil yaş sınırlarına göre askere gitme yılını erteletebilir.

Peki, kaç yaşına kadar askerlik tecil ettirilebilir?

Sorumuzun cevabını açıklayacak olursak öncelikle tecil sebebine değinmemiz gerekir. Bu sebeplerden ilk olarak eğitim engelini ele alalım. Eğitim sebebiyle askerliğini tecil ettirmek isteyen kişiler için 29 yaş sınırı getirilmiştir. Askerliğinizi okuduğunuz okulu bırakmamak için 29 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz. İsterseniz örgün eğitim de yer alın isterseniz de açık öğretim sisteminde yer alın her iki durumda da askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Lise okuyan kişiler de okudukları lise sebebiyle 3 yıl tecil hakkına sahip olur. Lise bitiminden sonra kazandığınız üniversite sonucunda sizlere ek olarak tecil hakkı tanınacaktır. Tanınan tecil hakkıyla üniversite bitimine kadar tekrar askerliğiniz tecil olmuş olacaktır.

Üniversiteyi bitiren kişiler 29 yaş sınırına erişmediği halde askere gitmemek için 2 yıl daha tecil hakkından yararlanabilir. Bu kişinin tercihine bağlı bir durumdur. İsteyen üniversite bitiminde askere gider, istemeyen üniversite bitiminden sonra 2 yıl daha askerlik tecili yapabilir. Askerlik yaşına geldiğiniz halde eğer sağlık problemleriniz varsa ve bu durumun geçici olduğunu söylerlerse 1 yıl süreyle tecil hakkına sahip olursunuz. Bu durumu askeri hastanelerde yapılacak muayenelerle sonuca bağlayabilirsiniz. Muayene sonrası kurulun vereceği kararla 1 yıl erteleme yapabilirsiniz. Sonrasındaki kontrollerde tekrar bir erteleme olup olmayacağı kurulun kararına bağlıdır. Kilo sebebiyle askere gitme süresi de 1 yıl ertelenebilir.

Eğitim için 29 yaş sınırının yanında, kişiniz daha yüksek eğitim kademelerinde yer alması da yaş sınırını yükseltmektedir. Bu durum yüksek lisans, doktora ve staj için geçerlidir. Yüksek lisans, doktora yahut staj yapan kişiler 35 yaş sınırına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.  Mezun olduktan sonra tekrar isteklerine göre 1 yıl tecil hakkı tanınmaktadır. Lisanslı sporcular kaç yaşına kadar askerlik tecil ettirilebilir? Eğer lisanslı sporcu olan bir bireyin askerlik tecil ettirme düşüncesi varsa bu tecil 33 yaşının bitimine kadar geçerli olur. Askerlik tecillerini 33 yaş sonuna kadar yaptırabilirler.  Yaş sınırınızın geçmemesine ve asker kaçağı durumuna düşmemeye dikkat ediniz.

askerlik tecili yaş sınırı

#askerlikteciliyaşsınırı #askerliktecilişlemleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1