Yurtdışı Eğitim İçin Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Üniversite Rehberi

Askerlik tecili askerliğini belirtilen yaşta yapamayanlar için verilen bir erteleme avantajıdır. Herkes tecil haklarından faydalanamaz. Tecil için kanun ve yasalarda belirtilen şartların oluşması gerekir. Askerlik yaşı tüm Türk erkekleri için 20 olarak belirlenmiştir. Bu yaşa gelen her Türk erkeği askerlikle mükelleftir. Ancak bazı nedenlerden dolayı askerliklerini tecil ettirme hakları vardır. Öncelikle

yurtdışı eğitim için askerlik nasıl tecil ettirilir? konusundan başlayalım.

Yurtdışı eğitimleri son yıllarda eğitimde sağladığı avantajlarla lise döneminden başlayıp üniversite ve yüksek lisans dönemine kadar devam etmektedir. Bu sürede öncelik eğitime verilir ve öğrenciler askerlik eğitim haklarından faydalanabilirler. Ancak bu süreçlerde de tecil kurallar farklılık göstermektedir. Yurtdışında eğitim alanlar gibi yurtiçinde de lise ve üniversite eğitimi alanlarda askerlik tecili hakkına sahiptirler.

Yurtdışı eğitim için askerlik nasıl tecil ettirilir?

Dil eğitimine gidenler en fazla 1,5 yıl askerlik tecili hakkına sahiptirler. Ön lisans eğitimi alanlar için bu süre 3,5 yıla kadar verilmektedir. Lisans öğrenimi yapanlar 7 yıla kadar yurtdışı eğitim sebeplerine bağlı olarak 7 yıla kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.  Ancak lisans eğitimi iççin tecil hakkı 29 yaşını geçmemiş öğrenciler için geçerlidir. Doktora eğitimi alanlar ise 33 yaşına kadar bu haklardan yararlanabilirler.

Eğitim amaçlı askerlik tecili yaptırmak isteyenler başvurularını Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kurumuna yapmaktadırlar. Öğrenci tanıma birimine yapılacak başvurularda öğrenciler için bazı kolaylıklar da sağlanmaktadır. Evraklar bu birime verilir ve eğer evraklarda bir eksik veya sorun yoksa öğrenci için askerlik tecil onayı verilir. Onaylanan evraklar ise Milli Savunma bakanlığına bu kurum tarafından gönderilir. Ve öğrenciye bu konuda bilgi ve belgesi verilir. Milli eğitim bakanlığına yapılan başvurularda öğrencinin başvurusu ile yurtdışına çıkış vizesi de daha hızlı verilir. Yurtdışına çıkarken havaalanında verilen ücretten de muaf tutulur. Bu evraklar gideceği ülkenin büyükelçiliğine de verilmesi gerekir. Öğrenci kaydı bu izinle ataşeliklere kolayca yapılır. Askerliği tecil ettirmek için hazırlanması gereken evraklar vardır.

Yurtdışı eğitim için askerlik nasıl tecil ettirilir? Yurtdışında okuyacağı ülkenin üniversitesinden bu okula kabul edildiğini ifade eden noter onaylı belgenin Türkçe çeviri ile evraklar arasında bulunması gerekir. En son mezun olunan lise veya üniversitenin diploması ve diplomanın noter tasdikli 2 adet kopyası. Eğer eğitim alacak kişi devlet memuru ise istifa mektubu ve 6 adet vesikalık fotoğrafta tecil için istenen belgeler arasında yer alıyor. 2 adet noter onaylı nüfuz cüzdanı, eğer üniversite sınavına girdiyse ÖSS sonuç belgesi de lisans eğitimi alacaklar için istenen belgelerdir. Milli eğitim bakanlığı tecil için bir form verir. Bu formu internet sitesinden veya elden doldurarak vermeniz halinde tüm evrakları eksiksiz olarak hazırlamış olacaksınız.

#yurtdışındaaskerliktecil #yurtdışıüniversiteleriaskerlik

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1