Pasaport Harç Ücretleri Bedeli

2022 yılı pasaport harç ücretleri

2022 Pasaport harcı

Pasaport ücretleri bedelleri her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenir. 6 Aylık süreden başlayarak 4 yıla kadar harç bedelleri farklılık göstermektedir. Süre uzadıkça harç bedelinin de arttığı görülmektedir. Pasaport harçları pasaport müracaatına gitmeden önce bankalara yatırılır. Alınan makbuz da başvuru dosyasında bulunmak zorundadır. Aksi halde başvuru geçersiz olacaktır. Bunun için belirlenen bankalara harç bedeli yatırılır. Banka tarafından verilen makbuz başvuru dosyasında yerini alır. Bu ücret önceden Emniyet Müdürlüklerinde yapılırken günümüzde kolaylık sağlanarak bankalara yapılması ön görülmüştür. 2022 yılı pasaport harç ücretleri ne kadar sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

2022 Cüzdan Bedelleri Ne Kadar Oldu

Pasaport harç bedelleri her yıl yeniden belirlenmektedir. Son 4 yıldan bugüne baktığımızda kur farkının pasaport ücretlerine de ciddi anlamda yansıdığı görülmektedir. Örneğin 2018 yılından günümüze baktığımızda ücretlerin ne kadar değişkenlik gösterdiğini anlamış oluruz. 2018 yılında harç bedelleri 6 aylık süreden 4-10yıl süreleri için 137TL ile 656TL arasında değişirken, 2019 yılında pasaport ücretleri ise 170TL ile 811TL arasında değişmekteydi.

Pasaport cüzdan bedelleri geçtiğimiz sene 180TL iken bu sene %25 oranında artış göstererek 225 tl ye çıkmıştır.. Bilindiği üzere pasaport defter bedelleri sabitken pasaport harç bedelleri kullanım süresine göre değişkenlik gösterir. Pasaport harç ücretleri belirlenirken pasaport türlerinin veya gidilecek ülkenin bir önemi yoktur.

 6 aylık süre için geçerli olan pasaportlar harç bedeli 309,40 TL’dir. Bu sürenin uzaması halinde harç ücretlerinin diğer tarifeye göre ödenmesi gerekir. Bir yıllık pasaport harcı için belirlenen bedel 452,30 TL’dir.  2 Yıllık pasaport harç bedeli 738,40 TL. 3 yıllık pasaport harcı 1049,00 TL dir. 4-10 yıl arası alınacak pasaport başvurularında belirlenen harç bedeli de 1478,70 TL’dir. Yazdığımız harç bedelleri pasaport cüzdan bedelleri hariç olup sadece harç bedelleridir. Öğrenciler, turistler, çift vatandaşlıklar gibi farklı pasaport taleplerinde fiyatlar sabittir. Ve herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.

Pasaport Çıkartırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaport harç ücretleri her yıl resmi gazetede yayınlanır. Ve bu fiyatlar kimseye veya hiçbir şeye göre değişmez. İlk defa pasaport çıkaranlar veya eski pasaportunu yenilemek isteyenler de bu fiyatlara çıkaracakları süreye göre para yatırmak zorundadırlar. Pasaport almak için internet üzerinden veya pasaport alacağınız yerden randevu almak zorundasınız. Bazı engel veya nedenlerden dolayı eğer pasaportunuzu almaya gidemiyorsanız yeniden randevu gününü değiştirmelisiniz. İnternet üzerinden pasaport için gerekli evraklı öğrenip eksiksiz bir başvuru dosyasıyla başvurmalısınız. Böylece pasaportunuzu hemen alabilirsiniz. Eğer dosyada bir eksik varsa o halde pasaport almanız uzayacak ve bu eksiklikleri tamamlamanız beklenecektir. Örneğin pasaport harç bedelinin kesinlikle önceden ödenmesi gerekir. Alınan makbuzunda dosyada yer alması gerekir. Aksi takdirde pasaportunuzun çıkması gecikecektir.

Yurtdışına eğitim almak için öğrencilerimizin pasaport için şu işlemleri yapmaları gerekir. Pasaport için gerekli belge olarak: 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfuz cüzdanı aslı ve fotokopisi, pasaport bedeli makbuzu, defter bedeli ve ödeme makbuzu, varsa eski pasaportunu sunmak zorundadırlar. Alınan makbuzların üzerinde mutlaka T.C. kimlik numaranızın isim ve soy isminiz gibi bilgilerin dekontun açıklamasında yer alması gerekir. Bu başvuru ve belgeler bu konuda yetki verilen nüfus müdürlüklerine yapılması gerekir. Tüm başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra pasaport onay verilir ve posta yoluyla gönderilir. Pasaportunuzu almak için kendi belirlediğiniz bir adresi talep edebilirsiniz. Ev, iş veya başka bir adrese doğru bilgiler verildiği sürece pasaportunuzu sorunsuz olarak alabilirsiniz.

2022 yılı itibariyle Pasaport Ücretleri 2022 Belli Oldu

6 aylık pasaport harcı 309

1 yıllık pasaport harcı 450,80

2 yıllık pasaport harcı 738 

3 yıllık pasaport harcı 1048,70

4 senelik ve daha uzun süreli pasaport harçları 1478 TL dir.

(bunlara 5 yıllık pasaport harcı ve on yıllık pasaport harcı dahildir.)

#pasaportücretleri2022 #pasaportücretleri #pasaportharçları #bordopasaportharcı #yesilpasaportharci

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1