Sayısal ve Sözel Öğrenciler

İstediğim Bölümde Okuyabilir Miyim

Sözel Mezunuyum İstediğim Bölümde Okuyabilir Miyim?

Sözel ve sayısal öğrencileri aslında Türkiye’de olan öğrenci tipleri olmaktadır. Yurtdışında sözel veya sayısal olarak öğrenciler kategorize edilmemektedir. Yurtdışında okumak istiyorsunuz ve bazı öğrencilerin sorusu, sözel mezunuyum istediğim bölümde okuyabilir miyim? Tabii ki istediğiniz yurtdışı üniversitesinde okuyabilirsiniz. Siz istedikten sonra kimse size engel olamaz. Sadece ailenizden veya belirli yerlerde destek almanız gerekebilir. Sözel veya sayısal öğrencisi olmak tamamen Türkiye’de eğitim sisteminedir. Dolayısıyla sözelci olsanız da, sayısalcı olsanız da fark etmeksizin, yurtdışında herhangi bir üniversitede veya okulda okuyabilirsiniz. Türkiye’deki bir lise ya da üniversiteyi bitirdikten sonra ya da yatay ya da dikey geçiş yapmak isterseniz, bu durumda denklik konusunda bakmanız gerekecektir.

Bunun için de, sözel mezunuyum ama hangi üniversitede okuyabilirim veya beni kabul edecek okullar var mı diye soracak olursanız, bunun en net cevabını yurtdışı eğitim danışman firmalarından alabilirsiniz. Eurostar yurtdışı eğitim danışman firmaları arasındaki en kaliteli ve en çok öğrencilerin danışmanlık almak için başvurduğu firmalardan bir tanesidir. Burada sözel veya sayısalcı olmanız hiçbir şekilde fark etmeyecek. Yeter ki siz yurtdışında okumak ve eğitim almak isteyin. Burada önemli olan bu dur. Yurtdışında herhangi bir bölümde okumak isterseniz, öncelikle yapmanız gereken, okul ile iletişim kurmanız, okul hakkında bilgi sahibi olmanız ve sonrasında okulda öğrencilere sunulan imkânları öğrendikten sonra, kararınızı verip okula kayıt olabilirsiniz. Okula kayıt olduktan sonra ise bu sefer okula gitmek için işlemleri başlatmanız gerekiyor.

Bunun için de atılacak adımlar çok basittir ama yanlış adım atmak istemiyorum, yardıma ihtiyacım var derseniz, Eurostar’daki eğitim danışmanlarından destek talebinde bulunabilirsiniz. Hatta danışmanlar, yurtdışında eğitim aldığınız süre boyunca size yardımcı olabileceklerdir. Öncelikle hangi üniversitede, hangi bölümde okumak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Sonrasında okula ile iletişime geçip kararınızı verdikten sonra, kaydınızı yapıyorsunuz ve okul ücretinizi ödemeniz gerekiyor. Bunları da hallettikten sonra ise ülkeye gidebilmek için vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Vize için kimliğiniz, gideceğiniz okuldan alacağınız belge, konaklayacağınız yer ve başvuru belgenize ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleriniz hazır olduktan sonra, rahatlıkla öğrenci vizesi için başvurunuzu yapabilirsiniz. Vizenizi almak ülkeden ülkeye ve vize türüne göre değişkenlik göstermektedir, fakat aşağı yukarı 3 ay kadar sürebiliyor.

Bu nedenle yurtdışında eğitim almak istediğinizde ve her şey hazır olduğunda, vizenizin süresine göre seyahatiniz ve başvurunuzu ayarlamanız gerekiyor. Aksi takdirde okulunuz veya dersleriniz başladıktan sonra gecikmeli olarak gitmek istemezsiniz. Bütün bu sürelerin kontrol edilmesi için Eurostar gibi yurtdışı eğitim danışman firmalarından yardım alabilirsiniz. Hem başvuru süreçlerinizi takip edeceklerdir, gerekli belgeler varsa sizi arayarak bilgi vereceklerdir, hatta okula kayıt olduğunuzda belgeleriniz okuldan yurtdışı eğitim danışman firmasına posta ile gönderilebilir. Bu şekilde sürekli olarak danışmanınız ile iç içe olacağınızdan, endişe duymadan üniversiteye başvurunuzu yapabilirsiniz.

#üniversitebölümleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1