Hangi Vizeyi Almak Lazım?

Transit Vize

Transit Vize Almam Gerekiyor Mu?

Eğer yurt dışında bir üniversitede veya yurt dışında herhangi bir eğitim alıyorsanız ve başka bir üniversiteye ya da eğitim kurumuna geçiş yapacaksanız veya başka bir ülkeye geçiş yapacaksanız, vize kurumdan kuruma ve ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir.

Transit vize almam gerekiyor mu birçok öğrencinin merak ettiği sorudur, çünkü bir yerde okurken başka bir okula gitmesi gerekebiliyor veya başka bir ülkeye gezmek için gidecek, elinde bir öğrenci vizesi var ama diğer yerlere gidebilmek için farklı bir vize gerekiyor mu? Bu durum tamamen kurumdan kuruma ve ülkeden ülkeye değişkenlik gösteren bir konudur. Bazı ülkeler elinizde öğrenci vizeniz olduğu sürece geçiş hakkı veya izni tanırken, bazı ülkeler ise ülkeye girişte bir giriş vizesi verebiliyor veya gideceğiniz yere bağlı olarak tamamen yeni bir vizeye başvurmanız gerekebiliyor.

Transit vizesi, en basit bir anlatım ile geçiş vizesidir. Örneğin bazı ülkelerde, uçak ile yolculuk yaparken aktarma yapsanız bile transit vize isteyebiliyorlar. Bu durum öğrencinin hangi kurum veya hangi ülkeye gitmek istediğine göre değişkenlik gösterir ve ona göre öğrencinin hazırlıklı olması gerekiyor.

Transit vize almam gerekiyor mu sorusuna cevap bulabilmesi için öncelikle nereye gideceğini bilmesi gerekiyor. Gideceği yer kesinleştikten sonra ise, eğer transit vize gerekiyorsa, gerekli işlemlerin başlatılması gerekiyor. Bazı ülkeler en basit geçiş için bile vize isteyebiliyor, bu sebeple öğrencinin gideceği yere neden gitmek istediği ve ne kadar süre ile gitmek istediğini bilmesi önemlidir. Yurtdışı ülkeleri insanların giriş ve çıkışı konusunda çok disiplinli çalışmaktadır.

Birçok ülke vatandaşları için giriş hakkı kolay verilmemektedir. Bu yüzden milyonlarca öğrenci için en önemli soru, transit vize almam gerekiyor mu oluyor. Alınması gerekiyorsa bile, bazı ülkeler için kolay vize verilirken, bazı ülkeler çok zor vermektedir. Bazı ülkelerde sadece girişte 15 gün veya 1 haftalık giriş vizesi vermektedir. Bu durumda ülkeye giriş yaparken vizenizi alıyorsunuz ve sonrasında ise sadece işlerinizi o süre çerçevesinde bitirip ülkeden çıkış yapmanız gerekiyor. Yurtdışında bulunmak ve yurtdışında eğitim almak güzel bir deneyim olduğu kadarda, birçok konuda disiplin ve yenilikler öğreniyorsunuz. Yurtdışında ve kendi ülkemiz arasındaki farkı daha net görebiliyorsunuz. Yurtdışında eğitim almak ve orada yaşamak için, buna hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Alışmanız çok uzun sürmeyecektir, fakat biraz zaman alacaktır. Bir süre sonra, her yere serbest olarak gitmeye başladığınızda transit vize almam gerekiyor mu sorusunu da artık sormamaya başlayacaksınız, çünkü her şeyi otomatik olarak yapacak hale geleceksiniz. İşlemlere alışacaksınız, sürelere alışacaksınız, yurtdışında yaşamaya alışacaksınız ki vize ve benzeri işlemlere rağmen birçok öğrenci eğitim almaya gittiği ülkede, okulu veya eğitimi bitmesine rağmen orada yaşamaya devam ediyor. Öğrenciler yurtdışında birçok güzel yeniliklerle karşılaşmaktadır ve bunu arkadaşları ve aileleriyle paylaşabiliyor.

#vizeişlemleri #yurtdışındavize

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1