Askerlik Tecil Belgesi

Erteleme Belgesi Nedir?

Ülkemizde, askerlik, her erkek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için zorunludur. Kanunlarımız uyarınca, 21 yaşına gelmiş olan erkek vatandaşlarımız, zorunlu olarak, bir başka deyişle, talep etme ya da etmeme durumuna bakılmaksızın, vatani görevlerini yapmakla mükelleftir. Düzenlemeler eğitim durumlarına göre, farklı şekilde yapılmış olup, eğitimlere göre vatani görev süresi ve şekli konusunda birtakım ayrımlar bulunmaktadır. Askerlik tecil belgesi alma şartları ve nasıl alındığı yazımızın devamında

Yüksek öğrenim, lisans ve üzeri eğitimlerini tamamlamış olarak gençlerimiz, askerlik görevlerini 6 ay olarak yapmaktadır. Bu halk arasında ve uygulamada kısa dönem askerlik yapmak olarak adlandırılmaktadır. Yüksek öğrenim görmeyen gençlerimiz ise askerlikleri uzun dönem olarak 12 ay şeklinde yapmaktadır.

Erteleme Şartları

Lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi ve doktora eğitimleri alan gençlerimiz ayrıca, talep etmeleri ve askeri idareciler tarafından uygun görülmesi halinde, 12 ay olan yedek subay şeklinde vatani görevlerini de yapabilirler. Bu şekilde askerlik görevinin özelliği her ay için belirli bir ücret ödenmesidir.

Askerlik zamanının gelmesinde, gençlerimiz askerlik şubeleri tarafından çağrılırlar. Bir neden bulunmamakta ise gençlerimiz vatani görevlerini yapmak üzere birliklerine teslim olurlar. Askerlik yapmak için belirli nedenleri olanlar ve ertelemek isteyenler ise, bu durumda askerlik tecil işlemleri için de başvurularını yaparlar. Askerlik tecil ettirmek ve askerlik tecil belgesi almak isteyen gençlerimiz için birtakım koşulların olması gerektiğini belirtelim. Lise ve dengi okullardan mezun olanlar, vatani görevlerini üç sene tecil ettirme hakkına sahiptir. Öte yandan, üniversiteden mezun olan gençler ise bu şekilde iki sene tecil ettirirler. Mezun olduktan sonra, staj, yüksek lisans, doktora, programlarına katılan gençlerimiz, ek olarak 1 sene tecil ettirebilirler. Bu noktada üst sınır ise 35 yaştır.

Askerlik tecil belgesi, almak için yasalarda sayılan nedenlerden birinin olması ve uygun şartlarda tecil başvurusunun yapılması gerekmektedir. Askerlik tecil belgesi almak için, mezuniyet diploması ile diplomanın 4 fotokopisi, nüfus cüzdanı ile 4 fotokopisi, 6 adet vesikalık fotoğraf, ehliyetiniz varsa aslı ile 2 adet fotokopisi hazırlanmalıdır. Bu belgelerin eksiksiz olarak hazır edilmesinden sonra ilgili askerlik şubesine gidilir ve form doldurulur. Formun eksiksiz olarak doldurulmasından sonra, başvuru yapılır. Bundan sonra, hekim muayenesi ile askerliğe yeterlidir raporu alınır. Bu raporu da sunarak, incelemenin ardından askerliğinizin tecil edilmesine kadar verilecektir.

Ertelemede Yetkili Kurumlar

Askerlik tecil işlemlerinin yapılmasında yetkili olan tek kurum askerlik şubeleridir. Bu işlemleri bizzat şubelere giderek ve sizden istene belgeleri sunarak yapabilirsiniz. Online olarak ya da posta ile yapılabilecek bir işlem değildir. Öte yandan, mutlaka belirli bir askerlik şubesine gitmenize gerek yoktur. Herhangi bir şubeden yardım alabilirsiniz, işlem yapabilirsiniz.

Sizden istenen ve yukarıda belirtilen belgeleri hazır edin ve mesai saatleri başlangıcında kurumda yerinizi alın. Askerlik tecil belgenizi alarak yasal haklarınızı sağlıklı ve olması gereken şekilde kullanın.

askerlik tecil belgesi

#askerlikteciligereklibelgeler #askerliktecilbelgeleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1